Bugun...


Zeliha Fatma AYKIN

facebook-paylas
SINAV KAYGISI
Tarih: 04-02-2020 20:41:00 Güncelleme: 04-02-2020 20:41:00


İnsanı yetiştirmek eğitimin en genel tanımıdır. İnsanı yetiştirme iki şekilde gerçekleşir; doğal( informal) ve biçimlendirilmiş( formal) eğitimdir. Formal Eğitim; belli bir planı ve amacı olan öğreticisi bulunan olumlu davranışlar ortaya çıkarmaya yönelik eğitimdir. İnformal Eğitim; plansız ve belli bir amacı bulunmayan öğreticinin belli olmadığı olumlu ya da olumsuz davranışların öğretildiği yani hayatın ta kendisidir. Öğrenme, bireyde oluşan kalıcı-izli davranış değişikliğidir. Öğretim, planlı- programlı öğretme etkinliklerinin tümüdür. Öğrenme öğretimin içinde yer alır. Öğretim sürecinin etkili gerçekleşebilmesi için her aşamanın etkili olması gerekir. 

Öğrenme düzeylerinin değerlendirilmesi öğretim sürecinin son durağıdır. Sınavlar öğrenci başarısını ölçmede kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu durum bir dizi soruna neden olabilmektedir. Bu sorunlardan bir kaçı sınav öncesinde yaşanan, sınav anında ve sonrası gelişen psikosomatik ve bilişsel şikâyetlerdir. Türkiye eğitim sisteminin temelinde olan sınavlar değerlendirme amacı taşıdığından öğrencilerde sınavlarla alakalı birçok sorun olması kaçınılmaz bir durumdur.

Kaygı, kaynağı belli olmayan huzursuzluk halidir. Sınav kaygısı, öğrencinin yaşadığı olumsuz duygular ve yoğun heyecansal durumlardır. Bazı araştırmalara göre sınav kaygısı üç farklı şekilde olduğu yönündedir. Bunlar; duyusal, psikolojik ve fizyolojiktir. Sınav kaygısı, sınav öncesi ve anında meydana gelen başarısız olma hissi, düşünce ve davranışlardan kaynaklanır. Örnek verilecek olursa “kendimi veremiyorum”, “okuduklarımı anlamıyorum”, “ya bu sınavdan iyi sonuç alamazsam?”, “ben zaten yeteneksiz, beceriksiz biriyim” vb. olabilir. Sınav öncesinde yeme bozukluğu ve uyku düzensizliği olurken; sınav anında kızlarda bedensel belirtileri hızlı kalp atışı, terleme, üşüme, kızarma olurken bunun yanına süreyi etkin kullanamama korkusu görülürken erkeklerde bu durum daha az görülür. Sınav anında süre sıkıntısı gerilime ve kaygıya neden olur.  Sınav sonrası duyulan hiçbir yeri kazanamamak endişesi ve aileyi hayal kırıklığına uğratma sınav sonrası kaygısına neden olmaktadır. Yeterince çalışmadığı suçluluğu, ölme isteği gibi olumsuz düşüncelere sahip olabilirler.

Bazı araştırmalar ise sınav kaygısını, kuruntu boyutu ve duyuşsallık boyutu ile inceleme eğilimindedir Bu yaklaşımda kuruntu boyutu bilişsel, duyuşsallık boyutunu ise fizyolojik temelli almıştır. Sınav kaygısı, bireylerin başarısını düşüren, yeteneğini tam anlamıyla gösteremeyen ve ileriki yaşamındaki kararlarını olumsuz etkileyen bir sorundur.  Sınav kayısı akademik başarıda bireyi olumsuz etkilemektedir. Bireyler sınav kaygısından sınav öncesinde gerçek olmayan ve karamsar düşünce stiline geçerler. Kuruntu öğrencinin kendisi hakkındaki negatif düşünce ve iç konuşmalardır ( ya başaramazsam, ya yapamazsam vs.). Bu iç konuşmalar okuduğunu kavrayamama ve dikkat dağınıklığına yol açar. 2008’de yapılan bir çalışmada kızların kaygı düzeyleri erkeklere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu durumda kaygı düzeyi cinsiyete göre değiştiğini söyleyebiliriz. Genel hatlarıyla bakacak olursak, sınav kaygısı günümüz toplumunda çokça görüldüğü için bu konu önemsenmeli ve üzerinde durulması gerekmektedir. Çokça karşılaşılan bu durum insanları etkisi altına almadan farkındalık kazandırılarak minimum düzeye indirilmelidir.

KAYNAKÇA

Alyaprak, İ. (2006).Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde sınav kaygısını etkileyen faktörlerin incelenmesi. Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, 

Bilge, A. ve Pektaş, İ.(2004). Öğrencilerin sosyo-kültürel özellikleri, durumluk/sürekli anksiyete düzeyleri ve başa çıkma becerilerinin incelenmesi. Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Dergisi.20 (1): 47–55.

Çabuk, F., Karaahmetoğlu, G. U. ve Softa, H.,K. (2015). Lise Son Sınıf Öğrencilerinin Sınav Kaygısı ve Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi. K. Ü. Kastamonu Eğitim Dergisi 23 (4), 1481-1494

Ergene, T. (1994). Sınav kaygısı ile basa çıkma programının etkinliği. Psikiyatri, Psikoloji ve Psikofarmakoloji (3P) Dergisi, 2(1), 9-16.

Ergene, T. (2003). Effective interventions on test anxiety reduction: A meta analysis. School Psychology International, 24, 313-328.

Genç, M.(2013).İlköğretim öğrencilerinin sınıf ve cinsiyete göre sınav kaygı düzeylerinin belirlenmesi, Sosyal Bilimler Dergisi, 1:11.

Öner, N. (1990). Sınav Kaygısı Envanteri El Kitabı, İstanbul: Yüksek Öğretimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı.

Pekrun, R. (2004). Test Anxiety and Academic Achievement. (Ed.Neil J. Smelser ve Paul B. Baltes). International Encyclopedia of the Social and Behavioral Sciences, 15610-15614.

Totan,T. ve  Yavuz,Y.(2009). Westside sınav kaygısı ölçeğinin türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik çalışması. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi,9(17), 95 – 109.

Zeidner, M. (2004). Test Anxiety. (Ed. Charles Spielberger). Encyclopedia of Applied Psychology, Burlington: Elseveir.

Zeidner, M. (2007). Test Anxiety in Educational Contexts: concepts, findings, and future directions. (Ed.Paul A. Schutz , Reinhard Pekrun ve Gary D. Phye). Emotion in Education, Burlington: Elseveir.

 Bu yazı 1991 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI