Bugun...


Zeliha Fatma AYKIN

facebook-paylas
KOLLEKTİF BİLİNÇALTININ ÜRÜNÜ OLARAK MİTOLOJİ 2
Tarih: 11-02-2021 13:15:00 Güncelleme: 11-02-2021 13:15:00


KASSANDRA KOMPLEKSİ;

 

 

            Kassandra, Truva kralı Priamos ve Hekabenin kızlarıdır. Peki, kimdir bu Kassandra? Geleceği görme gücüne sahip bundan dolayı birçok bela ile iç içe yaşayan bir kadın.  Geleceği gördüğü için bu konuda insanları uyarmaya çalışmış ve ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır, kimse inanmamıştır. Kendi çabalarıyla gelecekte olacaklara müdahale etmeye çalışmış fakat ne kendini ne de çevresindeki insanlara yardımcı olmamıştır.

 

 

            Kassandra'nın bu yeteneğine ilişkin iki rivayet vardır. İlk rivayete göre; Tanrı Apollon Kassandra’nın saf güzelliğiyle büyülenerek ona aşık olmuş ve Kassandra’nın kendisiyle birlikte olması halinde geleceği görebileceğini vaat etmiştir. Tanrı Apollon, Kassandra'nın geleceği görebilmeyi hep istediğini bildiğinden teklifini buna yönelik yapmıştır.  Kassandra da bunu kabul etmiştir. Artık istediği ve arzuladığı geleceği görme gücü onun olacaktır. Zamanla Kassandra Tanrı Apollon'a verdiği sözü tutmayarak Tanrı Apollon'u hüsrana uğratmıştır. Bunun üzerine Tanrı Apollon Kassandra‘nın yeteneğini elinden almayıp onu daha çok cezalandırmak için Kassandra‘nın ağzına tükürerek verdiği özelliğin etkisini kırmıştır. Artık gelecek hakkında söylediklerine kimse ona inanmayacaktır. Ve bu zamanla Kassandra‘nın psikolojisini de etkilemeye başlamıştır.

 

 

            Bir diğer rivayete göre tapınakta Thymbralı Apollon adına şenlik düzenlenmektedir. Kassandra’nın annesi ve babası da şenliğe davetlidir. Kassandra’nın ikiziyle birlikte ailesi şenliğe katılır. O gün Kassandra ve kardeşini tapınakta unutarak Priamos ve Hekabe geri dönerler. Sonra çocuklarını geri almaya geldiklerinde ilginç bir manzara ile karşılaşırlar. İki yılanın iki bebeği sardığını ve gözleriyle kulaklarını yaladıklarını görmüşlerdir. Bundan sonra Kassandra ve kardeşi diğer insanların göremediklerini görür duyamadıklarını duyar olmuşlardır. Bu iki rivayet kulaktan kulağa dolaşıp durmuştur.

 

 

            Kassandra geleceği görme konusunda birçok uğraşlar sergilemiştir. Truva tarihindeki her şeyi görüp çevresine anlatmaya çalışmış fakat kimse inanmamıştır. Daha sonralardan Kassandra psikolojiye de konu olmuş ve Kassandra Kompleksi olarak literatüre geçmiştir. Ve bu da insanların kaçınılmaz sonu inkar etmesinden kaynaklanmıştır. Bir yandan geleceği görüp bir yandan ne yapacağını bilememenin verdiği durumla birlikte iki ara bir derede kalarak iki uçta gidip gelmenin bireyin ruh halini de olumsuz etkilemesiyle sonuçlanmaktadır.

 

 

            Birçok filme konu olan Kassandra, mitolojinin ve psikolojinin birleşmesiyle ortaya inanılmaz eserler çıkmıştır. Mitolojinin bir ürünü olan Kassandra’nın konu olduğu filmlere örnek verecek olursam: Kassandra’nın Geçidi, Terminatar2: Judgment Day Terminatör2-Kıyamet günü,  On iki maymun ve Kassandra’nın Rüyası.

 

 

Önerdiğim filmlerde Kassandra'dan izler bulacağınıza inanıyorum.. Siz değerli okurum sizin bu filmler haricinde izlediğiniz filmlerden Kassandra’dan izler bulursanız benimle paylaşabilir misiniz? İyi seyirler.

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Gürel, E. ve Muter, C. (2007). Psikomitolojik Terimler: Psikoloji Literatüründe Mitolojinin Kullanılması. Sosyal Bilimler Dergisi, 1, 537- 569.Bu yazı 493 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI