Bugun...


Zeliha Fatma AYKIN

facebook-paylas
İHSAN HALA ( ÖDÜLLÜ BELGESEL - 2012)
Tarih: 08-06-2020 02:28:00 Güncelleme: 08-06-2020 02:28:00


   Ali İhsan Çolak, 11 Yaşına kadar köyde yaşadıktan sonra ailesiyle birlikte İzmir’e taşınır. 35 Yaşına kadar orada kaldıktan sonra anne ve babasının köye dönmesinin ardından onlara bakmak için köye gider. Hasta olan annesini bir süre sonra kaybeder. 5-6 Ay sonrasında da babasını kaybeder. Ailesinin vasiyeti için köyde kalır. İzmir’e tekrar dönmez. Ama bu vasiyete sadece kendisi önem verir diğer aile fertleri köye gelmez. Kardeşleriyle, cenaze veya düğünlerde ancak görüştüğünün onunda ayaküstü sohbetle olduğunu belirtir. Kardeşleriyle iletişim yok denecek kadar azdır.

            Kendisindeki durumu daha küçük yaşlarda fark etmiştir. 4. Sınıftayken kızlarla sek sek oynuyor diye abisinin şiddetine uğramıştır. Bu abisiyle pek iletişiminin olmadığını belirtir. Köylülerin birçok kötü söylemlerine rağmen İhsan Hala; bu benim içimden gelen bir şey, kimse bana zorla yaptırmıyor bu davranışları; onlar için değil kendim için yaşıyorum, der. Köye yerleştikten sonra köydeki yaşayan bireylerin onu dışladığını, yüz çevirdiğini ve kabullenemedikleri karşısında çok zorluk çeker ama bu İhsan Hala’yı yıldırmaz. Bir gün tepesiatar ve kahvehaneye gider. Düşünceleri neyse mertçe söyler. Köyde ne iş olursa yaptığını,  yardıma çağrıldığında sürekli giden, bir zararı dokunmayan İhsan Hala’yı artık köy yavaş yavaş kabullenmeye başlar. Temizlik, tarla, her ne iş olursa yardıma giden İhsan Hala köydeki insanlara karşı hep yardım severliğiyle kendini kabul ettirmiş, artık o dışlandığı günler geride kalmıştır. İhsan Hala, köy halkının başının tacı olur. Giyinişini ilk başlarda yadırgayan köy halkı artık onunda kendileri gibi bir birey olduğunu anlayarak onun başka yerlerde kötü şartlarda yaşayıp çalıştırılmalarını istemezler. Onlardan kaçıp köye yerleşmiş İhsan Hala’ya destek olurlar. Kendisi de bunun farkındadır. Ameliyat olmayı da düşünmüştür. Ancak vazgeçmiştir bu düşüncesinden.Ameliyat sonrasında hormonların verdiği psikolojik sorunlardan, tekrar dışlanmaktan, sermaye olmaktan korkar ve köylünün kendini bu şekilde kabul etmesi çok zor olmuşken kadın olarak nasıl bir şeyle karşılaşacağı endişesinden ameliyat olmaz. Dışarıdan mutlu, gamsız olarak görünmesine karşın içinde sessiz, buruk bir kalp vardır.

            İhsan Hala kendi kimliğini bastırmayıp, özgürce kendini yaşadığı köye kabul ettirmiştir. Bunun için sabretmiş sonunda kazanan kendisi olmuştur. Kırsalda ön yargıları yıkarak, kendini nasıl hissediyorsa o şekilde yaşayarak aslında bir ilke imza atmıştır. İhsan Hala denmesinin de bir nedeni vardır..Onun gibi olup da toplum baskısından; içine kapanan, psikolojisi bozulan ve ne yazık ki intiharla sonuçlanan yaşamlarda vardır. Belgesel aslında bize çok şey öğretiyor; İhsan Hala gibi bireyleri dışlamak, ötekileştirmek yerine onlarında kendileri gibi bir birey olduklarını unutmamalı ve topluma kazandırmalıyız. Şimdiden iyi seyirler dilerim..

 

KAYNAKÇA

https://www.youtube.com/watch?v=B7bTAWrd9f0Bu yazı 1995 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI