Bugun...


Zeliha Fatma AYKIN

facebook-paylas
KOLEKTİF BİLİNÇALTININ ÜRÜNÜ OLARAK MİTOLOJİ
Tarih: 31-01-2021 15:02:00 Güncelleme: 31-01-2021 16:10:00


   

Mythos ( hayal ürünü) ve logos ( söz, akıl ) kelimelerinin birleşiminden oluşan mitoloji( mythology) insanlığın gelişimini ve düşünme atılımlarını ifade eden önemli bilgi kaynağıdır. İnsanoğlu hep bir arayış içindedir. Bu sorulara cevap aramış bunlara ulaşmış ve hayal gücüde olsa inanma eğilimi göstermiştir. Zamanla bu mitler başka insanlara da yayılarak zaman ve mekan sınırlarını aşan bir durum haline gelmiştir. Mitler insanla birlikte yolculuk ederek insanların bilinçaltını ve fikir sisteminde yaşamaya başlamıştır. Albert Camus, hayal gücü onları canlı tutsun diye var olan mitler, insanoğlunun yaratıcılığının ve üretkenliğinin dışa vurumudur, der. Moles, insanın bir canlı olarak sınırlarını aşmasından ve doğa güçlerine yönelik mücadele arzusundan hareket ederek dinamik mitler kavramını ortaya atmıştır. Mitoloji, kültürün dinamiklerinden olan din, bilim ve sanatta etkili olmuştur. Psikoloji daha bilim olmadan insanların mitler sayesinde içsel tepkilerine ve yaşamlarına ilişkin tüyo vermiş ve bu sürece ışık tutmuştur. Psikoloji bilim dalı olmasıyla mitler yakın kadraja alınmıştır. Bu konuya birçok bilim insanı da katılmıştır.  Bu konuda derin izler bırakan Jung’ a değilenelim. Mitleri rüya ve efsanelerden ortaya çıktığını dinamik mitlerin arketip olduğunu ve insana daime çift yönlü duygular ( korku ve arzu) yarattığını söyler. Kolektif bilinçaltı,  kalıtımla gelip düşünme biçiminin ve ırkın yaşantılarının bir ürünü olan arketipleri içerir. Arketipler insanın duygusal, düşsel zihin yapısıdır. Pietikainen ise, arketiplerin sembolik olduğunu ve kültürel bir niteliğe sahip olduklarını vurgulamaktadır. Buna göre arketipler genlerle değil kültür aracılığıyla aktarılmaktadır. Arketipler geçmişten beri insanların aklına kazınmış deneyimlerdir. Bu da demek oluyor ki tüm duygu ve arzular atalarından miras kaldığı ve kendilerini takip ettiğini ifade eder. Kolektif bilinçaltı insanlığın mirası olarak görülmektedir.

 

 

PSİKOLOJİ LİTERATÜRÜNDE MİTOLOJİK ÖĞELERDEN BİRİ OLAN: EROS

 

 

            Eros, Yunan Mitoloji ’sinde birleşmeyi ve üremeyi sağlayan güç olarak görülür. Birçok sanat eserlerine konu olmuştur. Zaman ve mekan yönünden farklı biçimlerde anılmıştır.  Eros, Afrodit’in( aşk tanrısı) oğlu olarak bilinir. Öncelerden genç biri olarak betimlenirken Helenistik dönemle artık kalplere ok fırlatan insanlığın çoğalmasını ve sevgi temelli yaratılışa yönelmeyi simgelemektedir. Eros, üremeyi sağlayarak bireylerde bulunan felsefi güdünün diğer nesillere aktarılmasını insanlık için büyük bir nimet olarak görülmüştür. Freud, çoğalmayı sağlayan dürtüye Eros demiştir. İki temel içgüdüden olan, ölümü Thanatos ile adlandırırken yaşama Eros demiştir. Bu temel iki içgüdü hep savaş halindedir. Cinsellikte yaşama içgüdüsünün yansıması olarak nitelendirilirken libido ise yaşama içgüdüsünün yerini tutmaktadır. Erojen, Erotik, Erotomania gibi kavramların kökeni Eros’a dayanmaktadır. Kısaca Erotomania, yaşça büyük ve statü bakımından kendisinden üste olan bireylerin kendisine aşık olduğu düşüncesidir. Modern Psikolojide de Aşk sendromu olarak adlandırılmış ve etki alanının çoğunluğu kadınlardır. Erotomanik olarak kadın hoşlandığı bireyin kendisine hayran olduğunu düşünür. O kişiden gelebilecek herhangi bir şeyi aşkın göstergesi olarak görür ve o olmazsa mutlu olmayacağını düşünür. Bu durum ünlü insanlarda, şarkıcı, politikacı gibi bireyler aşk nesnesi olarak seçilebilmektedir.

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Gürel, E. ve Muter, C. (2007). Psikomitolojik Terimler: Psikoloji Literatüründe Mitolojinin Kullanılması. Sosyal Bilimler Dergisi, 1, 537- 569.Bu yazı 997 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI