Bugun...


Zeliha Fatma AYKIN

facebook-paylas
ÇİZGİ FİLMLERİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİSİ
Tarih: 08-06-2020 02:18:00 Güncelleme: 08-06-2020 02:21:00


   Çocukların televizyon programları arasında en çok izledikleri çizgi filmlerdir. Görsel açıdan doyurucu, eğlenceli ve dikkat çekici olması çocukların çizgi filmleri izlemesinde büyük etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalar çizgi filmlerin içeriklerinin de çocuklar üzerinde olumlu ve olumsuz pek çok etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Olumlu yönlerinde eğlenirken eğitmek, düşündürmek varken bunların yanında çizgi filmlerde masum gibi gözüken olumsuz birçok mesaj vardır. Çocukların izledikleri çizgi filmlerdeki görüntülerin gerçek mi kurmaca mı olduğunu ayırt edemezler. Okul öncesi çocukları özellikle gördüklerini algılayıp, taklit ederler. Bu da onların doğal süreçte ilerleyen yaşamlarını etkileyen bir unsura dönüşür. Çizgi filmlerin masum yüzlerinin arkasında bombalama, ateş etme gibi şiddet eylemleri TV sayesinde çocuklara aktarılıyor.

 1961 yılında Albert Bandura’nın  Bobo Doll Deneyi bu durumu açıklar haldedir. Deneyde bir model, bebek görselindeki hacıyatmaz olan Bobo’ya sözel ve fiziksel olarak saldırmaktadır. Bu video çocuklara izletildikten sonra Bobo’nun da arasında bulunduğu oyuncakla dolu bir odaya alınır. Çocuklar modelde gördüğü saldırgan tavırları Bobo’ya uygularlar. Burada çocuklar sosyal model alma yoluyla saldırganlığı öğrenmiştir. Deneyden elde edilen bilgiler ışığında çizgi film izleyen çocuklarda model alma ve taklit yoluyla davranışlarını etkilemesi, çocukların çizgi film izlerken olumlu yönleri kendilerine katarken yanında olumsuzları da aldıklarından bihaberdir. Sürekli çizgi filmle vaktini harcayan, günlerini bu şekilde geçiren çocukları asosyalliğe götürme tehlikesi vardır. Çizgi film karşısında sürekli alıcı durumda olmaları iletişim becerilerini de olumsuz etkilemekte ve zihinsel açıdan yorgun olmalarına neden olmaktadır.  Bu yüzden ebeveynler olarak çocuklarımızın neye maruz kaldığına dikkat etmeliyiz. Çocukların hayal dünyalarındaki güzel filmi korku filmine dönüşmeden bu konuyu erkenden ele almalıyız.

Küçük yaşta çizgi filmle tanışan çocuklar çizgi filmde gördüklerini kendilerine alabilecek algıya sahiptir. Şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların gerçek hayatta da bunu sergiledikleri görülmektedir. Çizgi filmlerde yaralama, darp ve kesici aletler kullanılıp bireylerde hiçbir şeyin olmaması çocuklarda zarar görse de bir şey olmuyor algısı yaratmaktadır. Gerçek ve kurgu arasındaki farkı kavrayamadıklarından dolayıdır. Ebeveynler olarak çocukların izledikleri çizgi filmleri inceleyerek uygun gördüklerini izlemelerine müsaade etmeleri gerekir. İzleme saatinde aşırıya kaçmadan kararında bir saatte izlemeleri çocuklar açısından önemlidir. Burada ebeveynlere çok iş düşmektedir. Çocuklar üzerinde çokça etkisi olan çizgi filmlerin masum olmayan yönünü de bilip ona göre hareket etmeliyiz. Ne demiş Haim Jinott “ Çocuklar donmamış beton gibidir, üzerine ne düşerse izi kalır.” Bu söz çok şeyin özeti gibidir.

KAYNAKÇA

http://deuhyoedergi.org/index.php/DEUHYOED/article/view/99/350

https://www.medikalakademi.com.tr/cizgi-film-deyip-gecmeyin/

http://www.bayramarici.com/turkce/cizgifilmlerdesubliminalmesajlar.pdf

http://acikerisim.aku.edu.tr/xmlui/handle/11630/2688#sthash.rfOHxIxY.dpbs

 Bu yazı 1578 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI