Bugun...


Psk.Dan. Yasir ASLAN

facebook-paylas
Yeni Taslak ve Tehlike
Tarih: 19-05-2017 13:10:00 Güncelleme: 19-05-2017 13:10:00


- “Hocam ailemle sizin kadar konuşamıyorum…”

- “Bu odaya gelince sizi görünce bile çok rahatlıyorum…”

- “Okulda herkesin yüzü asık olabiliyor ama sizinki hiç asık olmuyor, bunu nasıl başarıyorsunuz?...”

- “Ailem beni dinliyor ama siz o kadar güzel dinliyorsunuz ki hiçbir şey söylemeseniz bile içimi döktüğüm için rahatlayıp gidiyorum buradan….”

- “Bu odada kendimi tanımaya başladım…”

- “Sizden başka güvenecek kimsem kalmadığını düşünüyorum…”

Bunlar öğrencilerimin bana ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimine yönelik bir kısmı güzel, bir kısmı çarpıcı ifadeleriydi….

İnsanoğlunun fıtratı yardımlaşmak üzerine, yardım ederken de haz almak üzerine odaklıdır. Birilerinin hayatına dokunmak, dokununca oluşan o hiss ve karşı tarafta oluşan o muhteşem farklılık; anlaşılma duygusu… Öğrencilerin iç dünyasına girmek, güvenlerini sağlamak, bazen sırdaş ve her zaman profesyonel bir yaklaşımla farkındalık sağlamak dünyanın en güzel hisleri arasında sayılabilir. Benim gibi binlerce psikolojik danışman bu hislerin ne demek olduğunu iliklerine kadar hissediyor. Ancak son zamanlarda bizleri tedirgin eden bir durum söz konusu oldu: YENİ YÖNETMELİK.  Peki nedir bu yönetmelik? Söylenen ve kulislerde konuşulanlara göre yönetmelik maddeleri arasında psikolojik danışmanlık mesleğinin bazı özelliklerini yok edebilme potansiyeli taşıyan ifadeler yer almaktadır. Bunlar nöbet verilebilmesi, boş dersleri dolduran öğretmen modeli, 8-5 çalışma saatleri ve en önemlisi meslek adı olan "PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK" ifadesinin yerine "rehberlik" ibaresinin eklenmesi şeklinde sıralanabilir. Yeni yönetmeliğin mesleğimizden neler götüreceğini şu şekilde ifade edebiliriz.

1. Psikolojik danışmanlık mesleğini hakkıyla yapmaya çalışanlar arasında oluşturduğu kaygı durumu, alan çalışanlarının motivasyonunu ciddi şekilde düşürdü. Psikolojik danışmanlık mesleğinin bu kadar basit ve hızlı değişikliklere uğratılması gelecek adına endişe yaratmaktadır.

 

2. Nöbet konusunun, kimi meslek çalışanlarının talebi üzerine getirildiği ifade edilse de ben bu alanın hakkını veren meslektaşlarımın böyle bir talebi olduğunu düşünmüyorum. Eğer böyle bir talepte bulunan psikolojik danışman arkadaşlar varsa,  onların da bu mesleği hakkıyla anladığını  düşünmüyorum. Çatışma yaşayan öğrenci PDR servisine başvurmaya çekinecektir. Halbuki yardım istemekte zorlanan çekingen öğrencileri de düşünmek zorundayız.

Bir psikolojik danışmanın takınacağı otoriter tutum, ihtiyacı olan birçok danışanı sorunlarıyla baş başa bırakacaktır.

Psikolojik danışmanlık servislerine talebin en çok olduğu zamanların başında teneffüs saatleri gelmektedir. Bu 10 dakikalık zaman diliminde yerinde bulunmayan psikolojik danışmanlar birçok öğrencinin ihtiyacını anında cevaplayamamış olacaktır.

 

3. Boş dersleri doldurabileceği ya da doldurması gerektiği gibi durum psikolojik danışmanlık mesleğinin içini boşaltacak bir uygulama olacaktır, çünkü ihtiyaç halinde liselerde rehberlik saatleri kullanılmakta, ilkokul ve ortaokullarda da ders öğretmenleriyle işbirliği yapılarak ders saati sorunları çözülmektedir. Boş dersleri doldurmak görevi psikolojik danışmanı joker öğretmen konumuna getirecek ve meslek saygısının zedelenmesine sebep olacaktır.

 

4. "Finlandiya modeli" diye sürekli konusu geçen bir eğitim sisteminde çalışan bir grup öğretmene Amerika Birleşik Devletleri’nde öğretmenlik deneyimi yaşatıp fikirleri alınmak istenmiş. Finlandiyalı öğretmenlerin, yaşadıkları tecrübeden sonra yaptıkları eleştiri Türkiye’ye de bir eleştiri niteliği taşımaktadır. “Öğretmenlerin derslerden derslere koştuğu bu sistem içinde hem öğretmenlerin, hem de öğrencilerin kültürel faaliyetlere, oyuna ve dinlenmeye zamanları kalmadığından eğitimde verimlilik alt seviyelerde kalmaya devam edecektir" şeklinde bir değerlendirmede bulunulmuş. Buna istinaden psikolojik danışmanların ya da tüm öğretmenlerin mesai saatlerinin 8 – 5 olması faydadan çok zarar getirecektir. İnsanların sadece fizyolojik ihtiyaçlarını gidermesi sorunları çözmemektedir. Ruhsal ihtiyaçlar verimlilik açısından ciddi önem arz etmektedir.

 

5. 'Psikolojik danışman" ifadesi yerine "Rehber öğretmen" ifadesine yer vermek PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK bölümü okuyan binlerce meslektaşımı kırmıştır. Alan dışından gelen ve rehber öğretmenlik yapanlar için yapılacak bu düzenleme, psikolojik danışmanlık alanını alan dışı atamalara daha açık hale getirecektir ve profesyonellik gerektiren “psikolojik danışma” seanslarının sonunun gelmesine, profesyonel yardımın sadece eğitsel ve mesleki olarak sürdürülmesine sebep olacaktır. Oysa kişinin mesleki ve eğitsel olarak yorumlanması bireyin ruhsal özelliklerinden bağımsız  değerlendirilemez. Birey bir bütündür ve bilinen özellikleri buzdağının sadece üst kısmını oluşturmaktadır. Bu üst kısma bakarak yardımda bulunmak rehberlik yapıyor olmak anlamını taşımaz, taşımayacaktır.

 

6. Psikolojik danışmanlık mesleği için bir yönetmeliğe elbette ihtiyaç vardır, ancak bu yönetmeliğin alan çalışanlarına sorularak, fikirleri alınarak ve mesleğin doğasına aykırı olmayacak düzenlemelerle yapmak en sağlıklı sonuçların alınmasında kritik bir önem arz etmektedir.

 

Gelecek nesillerin hayatlarına dokunmak, onları KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRME yolunda atacakları her adımda desteklemek ve olası tüm engelleri kaldırmak adına düzenlemeler yapılmalı. İNSANLARIN HAYATINA DOKUNMAK GELECEĞE UZANMAKTIR…Bu yazı 14783 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI