Bugun...


Psk.Dan. Tuğba DÖKMETAŞ

facebook-paylas
MÜKEMMEL ANNE
Tarih: 07-04-2020 10:59:00 Güncelleme: 07-04-2020 10:59:00


Yazımın başlığında anne yazıyor olsada, annelik yapan tüm babalar, ablalar ve teyzelerle konuşmak istiyorum. Yani bir birey yetiştiren herkesle…

         Ebeveynler, genellikle çocuklarını yetiştirmede eksik kaldıkları duygusuna kapılırlar. Modern ebeveynler ise çocuklarını yetişkinliğe hazırlarken en yüksek standartları benimserler. Kendini diğer ebeveynlerle kıyaslama tuzağına düşmek ya da başarımızın dışarıdan ölçülebilir işaretlerini aramak çok kolaydır. Öncelikle ebeveynlerin yaptıkları en büyük hata, geçmiş yaşantılarında çok isteyip yapamadıkları şeyleri çocuklarında görmek istemeleri. Çocuklarını kendi isteklerine göre yönlendirmeleri. (Ben yapamadım, çocuğum yapsın). Fakat anne-babanın çocuk için istediği şey, çocuğun karakterine, ilgi ve yeteneklerine uygun değilse çocuk, ebeveynlerinin istediği her şey de başarısız olacaktır. Böylece aile çocuk üzerinde hayal kırıklığı yaşarken, çocuk ise kendini yetersiz ve değersiz görecektir. Ebeveynin yaptığı diğer hatalardan biri ise çevresine olan yoğun ilgisinden dolayı çocuğun yaptığı her davranışı kabul etmesidir. Hatayı sürekli yok saymasıdır. Çocuk yaptığı hataların çoğunun farkındadır. Ebeveynin bu durumu görmezden gelmesi ise çocukta değersizlik duygusunun oluşmasına sebep olur. Burada denge önemlidir.

MÜKEMMEL EBEVEYN OLMA SENDROMU SEBEPLERİ

Toplumun anne babalara yüklediği sorumluluk ve beklentilerinin artması.

Eğitim düzeyinin artmasıyla, bilinçli anne baba olmaya çalışmak.

Hayat şartlarının zorlaşmasıyla birlikte ebeveynlerin, çocuklarının iyi bir eğitim alması konusunda endişelenmeleri.

Sosyal medya kullanımının artmasıyla, ebeveynlerin çocuklarını ve yaşam stillerini paylaşma yarışına girmeleri.

Anne- baba da kaygı bozukluğu olması veya  aşırı koruyucu kişilik yapısına sahip olmaları.

         Psikolojik açıdan; büyük beklentiler ile güne başlayan ebeveynler beklentileri karşılanmadığında öfke patlamaları yaşarlar. Çünkü bu beklentiler gerçekçi ve sağlıklı değildir.

         Kusur algısı bakış açısını değiştirir. Kusursuz olmasını istedikçe beklentiler yükselir. Süper ebeveynlerin ise gerek kendi kusur ve hatalarına gerekse çocuklarının hatalarına tahammülleri yoktur. Ebeveynin kusursuzluk ihtiyacı, beklentinin yükselmesine ve gereğinden fazla sorumluluk almaya sevk eder.  Tüm bunlar ebeveynin ‘‘ ben yeterli miyim ’’ sorusuna yanıt bulmak içindir. Özetle mükemmel ebeveyn diye bir şey yoktur. İçgüdüsü olan, öngörmeyi bilen, empati duygusuyla hareket edebilen, kuşak farkına rağmen anlama çabası olan, deneyimlerini aktarırken objektif davranmayı bilen ebeveyn vardır.

Mükemmel ebeveyn yoktur, çaba göstermeyen ebeveyn vardır!Bu yazı 1353 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI