Bugun...


Psk.Dan. Tuğba DÖKMETAŞ

facebook-paylas
ÇATIŞMADAN AYRIŞMA OLMAZ
Tarih: 12-11-2019 23:30:00 Güncelleme: 12-11-2019 23:30:00


    Çocuğunuz 11-12 yaşlarına geldiyse yani ergenliğe adım attıysa çok sık karşılaşacağınız davranış şekillerinden biri sizinle yaşayacağı çatışmalardır. Yaş dönemi itibariyle bu çatışmaların bir miktarını doğal kabul etmek mümkündür…
11-12 yaşlarından itibaren başlayan ergenlik dönemi bir çok özellik ile karakterizedir. Bu özelliklerden en fazla bilinen ve tekrarlanan da anne-baba ile yaşanan çatışmalardır. Bir ergen ile anne-baba arasındaki ilişkide karşılıklı olarak en fazla hissedilen duygular da, anlaşılamama, haksızlığa uğramışlık, öfkelenme, küsmedir. Ergen bu dönemde anlaşılmadığını düşünmekten kendini alıkoyamaz. Ergenlerin çatışmacı dilinden en fazla etkilenen kişi ise en başta annelerdir. Baba bu sürecin bir parçası olsa bile anneler daha mağdur durumdadır. Aslında hedef olarak anneyi seçmek, ergen bireyin bilinçli olarak yaptığı bir davranış ürünü değildir. Beyin bir yandan çatışacak kimseyi ararken bir yandan da zarar görmekten kaçınır. Yani tam olarak istediği ‘‘Güvenli Çatışma’’ yaşamaktır. Böylelikle listesinin en üstüne anne yazılır. Çünkü biliriz ki anneyle olan çatışmaların sonucunda bizlere zarar gelmez.
              Geçiş sürecinde yaşanan bu çatışmalar, bir tür kişilik egzersizidir. Otorite figürlerine karşı çıkarak kendi benliğini başkalarının benliğinden ayırır ve böylece kişisel sınırları çizilmiş olur. Çizilen bu kişisel sınırlar, bireyleşme sürecinin de kaçınılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkar.

ÇATIŞMA SÜRECİNDE NE YAPILMALIDIR? 

Ebeveyn biraz zorlansa da çatışmaya karşı, sakin ve dingin bir tutum sergilemelidir. Çocuk sert ifadelerde bulunuyorsa; onu yalnız bırakmak, karşılık vermeden beklenmelidir.
Çocuk tanınmalıdır. Anne baba çocuğu ne kadar iyi tanırsa süreci o kadar iyi yönetir. Çocuğun güçlü yanları, yetenekleri, hassasiyetleri bilinmelidir. Gereksiz sözler sarf etmek çatışmanın fitilini alevlendirebilir.
Konuşmalarınızda tutarlı olun. Bir gün önce izin verdiğiniz bir durumda, diğer gün açıklama yapmadan yasak koymayın.
Özel alan ve mahremiyete saygı duyun. Ergenlikle beraber genç; odasının kapısını kapatmaya, odasını kendisi için özel bir alan olarak kullanmaya başlar. Anne- babanın o alana müdahale etmesinden rahatsızlık duyabilir. Bu sebeple ergenin odasına her zaman kapı çalarak girmek önemlidir.
Arkadaşları ile ilgili baskı kurmayın. Ergenlik dönemi arkadaşlık ilişkilerinin önemli olduğu bir dönemdir. Bu dönemde anne babadan uzaklaşma ihtiyacı hissetmesi, normal gelişim sürecidir.
Dürüst davranın. Herhangi bir konuda samimi davranmamak, çocuğu kandırmaya çalışmak, eksik bilgi vermek çocuğun anne babasına olan güveninin sarsılmasına sebep olabilir. Gerçeği söylemek o an için çatışmaya sebep olsa da size olan güveninin pekişmesini sağlar.
Güvendiğinizi hissettirin. Genç, anne babasının kendisine güvenmesine ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu şekilde kendisine olan güveni gelişebilir. 
Dinleyin. Genç fikirleri duymak sizi endişelendirmek yerine meraklandırsın.
Farklı düşünceleri, genç bir beyinden duymak size keyif versin. Bilin ki değişecek.

Unutmayın onlar yarının anne ve babaları…

‘‘Ergenlik, insandaki en kötü ve en iyi dürtülerin birbiriyle savaştığı ve kişiyi ele geçirmeye çalıştığı dönemdir.’’
                                                                                                               G.Stanley HallBu yazı 1969 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI