Bugun...


Psk.Dan. Tuğba DÖKMETAŞ

facebook-paylas
GÜVENLİ BAĞLANMA
Tarih: 09-05-2019 22:28:00 Güncelleme: 09-05-2019 22:28:00


   Sosyalleşebilme potansiyeli ile doğan sağlıklı bir bebeğin, annesiyle kurduğu ilk ilişki bireyin gelecekte kuracağı tüm sosyal ilişkilerinin temelini oluşturur. Bebek açısından en önemli konu;  doğum sonrası en kısa zamanda annesiyle temas etmesidir. Anne ve bebek arasında  “bağlantı ortamı” doğumun hemen sonrasında başlar. Bebeğiniz doğduktan sonra ilk yarım saat içerisinde emzirmeniz,  aynı odayı paylaşmanız bebeğinizle kuracağınız sevgi bağının ilk aşamasıdır. Emzirme; sadece fiziksel /biyolojik bir beslenme türü değil, aynı zamanda ruhsal bir beslenme türüdür. Emzirme sırasında, anneyle bebek arasında duygusal bir alışveriş olur ve göz kontağı kurulur. Anne-bebek iletişiminin en önemli aracı göz kontağı ve dokunmaktır. Anne sütüyle beslenmek bebekle anne arasındaki psikolojik bağı güçlendirir. Bedensel temas ilk aylarda çok önemlidir. Bedensel temas; annenin kalp ritmi, tenin kokusu, sıcaklığı bebeğin yatışmasına, sakinleşmesine ve bebeğin kendini güvende hissetmesine yarar. Bebeğini kucağında tutan annenin sıcaklığı, gülümsemesi, sakinliği ve gücü bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Annenin ruhsal durumu burada büyük önem taşımaktadır. Annenin duygu durumu bebeğin kişilik gelişimini kalıcı olarak etkileyebilmektedir.

Bebek ile güvenli bir bağlanma sağlamak için anne-babaların dikkat etmesi gereken temel noktalar şunlardır;
1-
Bebeğin duygularına uygun şekilde karşılık vermek ve ulaşılabilir olmak.
2-Bebek doğduğu andan itibaren iletişim kurarken onunla göz teması kurmak
3-Evden hiçbir zaman gizlice çıkmamak, gideceğini belli etmek ve onunla vedalaşıp tekrar geleceğini belirterek evden ayrılmak, çocuğun terk edilmiş hissetmesinin önüne geçer ve güvende hissetmesine yardımcı olur.
Bağlanmanın en önemli unsuru güven duygusudur. Fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanacağını bilen bebek,  anne- babası ile güvenli bağlanma oluşturur. Güvenli bağlanma çocuğun anne-babayla iletişimini, duygusal –sosyal yaşamını, benlik algısını, kariyer yaşamını ve dünya bakışını şekillendirir.

Bağlanma Bozukluğu
                   Bağlanma bozuklukları 5 yaşından önce bebeğin bakım vereni ile arasında geçen sağlıksız iletişimden kaynaklanır. Bakım veren, çocuğun fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarını ihmal etmişse eğer çocuk yeterince güven duymadığı bir ortamda kaygı ve korku içinde kalacaktır. İleride çocukla iletişim kurmada zorluklar, konuşma gecikmesi, insanlara karşı ilgisizlik, göz kontağı kuramama, beslenme konusunda düzensizlik, etraftaki duygusal değişime ilgisizlik gibi pek çok problemi ortaya çıkarabilir.

‘‘Güvenli bağlanma bir ailenin çocuğuna verebileceği en iyi hediyedir.’’

 

                                                                    
                                                                                  

 Bu yazı 3144 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI