Bugun...


Psk.Dan. Tuğba DÖKMETAŞ

facebook-paylas
DUYGUSAL ZEKA (EQ)
Tarih: 21-03-2019 14:34:00 Güncelleme: 21-03-2019 14:46:00


" EQ YÜKSEKSE "BEN NE YAPABİLİRİME" ODAKLANIR"

            Zeka; anlama, öz farkındalık, iletişim becerisi, duygusal bilgi, hafıza, öğrenme, problem çözme becerilerini kapsar. Önceki yıllarda IQ zekanın belirleyicisi olarak görülse de son zamanlarda EQ yani (duygusal zekanın) önemi anlaşılmıştır. Araştırmalara göre;  hayatta başarı ve mutluluğun sağlanabilmesi için belirli bir IQ zeka düzeyinin yanında, duygusal zekanın da bireyde var olması gerektiğidir. Duygusal zeka öncelikle bireylerin kendi duygu ve düşüncelerini anlayabilmesi ve yönetebilmesi, aile ve sosyal çevrelerinde iyi ilişkiler kurabilmesi, empati kurabilme, motivasyonlarını arttırma ve özgüven duygusunu geliştirebilme olanağını sağlar. Duygusal zeka, var olan diğer yeteneklerimizi ne kadar iyi kullanabileceğimizin belirleyicisidir. Salovey kendisi gibi psikolog olan meslektaşı Gardner ile birlikte, duygusal zekanın ayrıntılı bir tanımını sunarak, bu yetenekleri beş ana başlık altında toplamıştır.
1.Özbilinç-Kendini tanıma: Bir duyguyu oluşurken fark edebilme, duygusal zekanın temelidir. Duyguların her an farkında olabilme yeteneği psikolojik sezgi ve kendini anlamak bakımından şarttır. Duygularını ifade edebilen kişiler, hayatlarını daha iyi idare ederler; kiminle evleneceğinden hangi işe gireceğine kadar kişisel karar gerektiren konularda ne düşündüklerinden çok daha emindirler.

2.Duyguları idare edebilmek: Duyguları uygun biçimde idare yeteneği, özbilinç temeli üstünde gelişir. Kendini yatıştırma, yoğun kaygılardan, karamsarlıktan, alınganlıktan kurtulma yeteneğini ve bu temel duygusal beceride başarısız olmanın sonuçlarını ele alıyor. Bu yeteneği zayıf olan kişiler sürekli huzursuzlukla mücadele ederken, kuvvetli olanlar ise hayatın tatsız süprizleri ve olumsuzluklarıyla karşılaştıkları zaman kendilerini daha kolay toparlayabilmektedir.

3.Kendini harekete geçirmek: Duyguları amaç doğrultusunda toparlayabilmek, dikkat edebilme, kendini harekete geçirebilme ve yaratıcılık ile ilgilidir. Bu beceriye sahip kişiler, yaptıkları her işte daha üretken ve etkili olabilmektedirler.

4.Başkalarının duygularını anlamak( Empati): Duygusal özbilinç temeli üzerinde gelişen diğer bir yetenek olan empati, insanlarla ilişkide temel beceridir. Empatik kişiler başkalarının neye ihtiyacı olduğunu anlayabilen kişilerdir.

5.Sosyal beceriler: Kişisel yönetim ve empati gibi diğer temel duygusal yetilerin iyi kullanımını gerektirir. Bu beceriler popülerlik, liderlik, kişiler arası etkinlik için vazgeçilmezdirler. Sosyal çevreyi daha kolay anlayıp uyum sağlayabilmedir. Daniel Goleman’ın yorumu ise “Yüksek kolektif entelektüel bir seviyeye ulaşmanın tek yolu sosyal uyumdan geçer’’ olmuştur.

            Duygusal zekası yüksek kişiler, probleme değil çözüme odaklanan kişilerdir. Hem kendileri hem de çevrelerinde iyi birer motivasyon kaynağı olurlar. Hata yapmaktan korkmazlar ve ders aldıkları hatalar sayesinde kendilerini sürekli geliştirirler. Sorumluluk bilinci olan kişilerdir. Yaşamdaki olumsuzluklar sonucunda kimseyi suçlamazlar. Sorunlarla yüzleşip, çözüm arayışına girerler. Duygusal zeka teorisi, nereye gidersek gidelim duygularımız bizimle olduğu için, hayatın tüm alanlarıyla ilgilidir. Duygularımız, çocuklarımızı nasıl faydalı ve iyi bir şekilde yetiştireceğimiz, okul başarısını nasıl arttıracağımız, ilişkilerimizde ne kadar samimi olacağımız ve çevremizi nasıl mutlu edeceğimiz konularında önemli rol oynamaktadır.
                      

                                                      Bu yazı 2643 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI