Bugun...


Psk.Dan. Özge ÖZBİLGE

facebook-paylas
HİPOKONDRİYAZİS/ HASTALIK KAYGISI BOZUKLUĞU
Tarih: 20-12-2020 21:59:00 Güncelleme: 20-12-2020 21:59:00


Yaşadığımız şu dönemin pandemiye denk gelmesi, alınan tedbirler neticesinde evde kalınmaya tekrar başlanması stres faktörünü hayatımızın odağından uzaklaştıramaz hale getirdi. Stres, kaygı, hastalanma endişesinin etkisi ile sürekli, acaba ben de Covid-19 oldum mu, hala tat ve koku alabiliyorum o zaman yaşadığım bu belirtiler başka hastalığın habercisi olabilir mi, soruları ; hastanelere eskisi kadar gidememenin etkisi ve endişesi, internette belirti taramalarını arttırdı. Kesin bende bu hastalık var, olabilir ben şu hastalığı yaşıyorum diyerek kendine tanı bulma sayısını da yaşanılan stresin etkisi arttırmış olabilir.

 

 

Peki kendine tanı bulmaya başlamak, bende bu belirtiler var diye düşünmek,  hastalık kaygısını yaşadığınız anlamına gelir mi? Bu kadar kolay mıdır halk arasında bilinen adıyla hastalık hastası olmak?  Sürekli kendine hastalık uydurmak mıdır? Stresle birlikte artabilir mi? Kendi kendine tanı koyup dikkat mi çekmektir?

 

 

Hipokandriyazis yani Hastalık Kaygısı Bozukluğu, DSM-V tanı ölçütüne göre;

 

 

Ağır bir hastalığının olduğunu ya da olacağını düşünüp durma olarak tanımlanmıştır.

 

 

Birey sıklıkla, yüksek düzeyde kaygı yaşar ve sağlık durumu ile ilgili korkuya kapılır.

 

 

Bedensel belirti yoktur, varsa ağır değildir. Başka bir hastalık durumu varsa ya da bir hastalık durumu çıkma olasılığı yüksekse; güçlü bir aile öyküsü vb. varsa bu konuda düşünüp durma durumu aşırı düzeyde ya da orantısızdır.

 

 

Kişinin sağlıkla ilgili davranışlarında aşırılıklar görünür (sık sık sağlık taramasından geçer) ya da kaçınma içindedir (doktora gitmekten ve hastanelerden kaçınır).

 

 

Hastalıkla uğraşıp durma süresi 6 aydır ancak korkulan bu özgül hastalık bu süre içinde değişebilir.

 

 

Hipokondriyazis, kısaca bireyin, ciddi bir hastalığı olduğunu veya olacağını düşünmesi ve ufak belirtileri büyük hastalık habercisi olarak yorumlamasıdır. Kaçınmayan bireyler sıklıkla hastaneye gidip sağlık taramasından geçer. Herhangi bir hastalığı olmadığı söylendiğinde ise ikna olmazlar. Gereksiz birçok tıbbi test ve tahlil yaptırırlar.

 

 

‘İnternette belirtilere bakarken birkaçının bende olduğunu gördüm. Bende şu hastalık var…’ diyenler hemen kendine karşı acaba bende bu bozukluk mu var diye düşünmek erken. Çünkü bu durumda tanı almak için durumu abartarak düşünmek ve düşünme süresinin en az 6 ayı tamamlaması gerekmektedir.

 

 

Bedensel/ Psikosomatik Belirti Bozuklukları içinde yer alan Hipokondriyazis dikkat çekmek için ortaya atılan bir durum değildir. Bu durumda olan bireylerin psikolojik yardım almanın önemini kavramalarına yardımcı olmak gerekir. Çünkü herhangi bir hastalığı olmadığı söylendiğinde ikna olmadıkları için bu hastalığın psikosomatik olduğunu dile getirmek durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirebilir. 

 

 

 

Kaynakça:

Amerikan Psikiyatri Birliği, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı, Beşinci Baskı (DSM-V), Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı’ndan, çev. Köroğlu E, Hekimler Yayın Birliği, Ankara, 2013Bu yazı 827 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI