Bugun...


Psk.Dan. Nurunnisa KAPLAN

facebook-paylas
ÖN YARGI
Tarih: 20-10-2018 20:21:00 Güncelleme: 20-10-2018 20:23:00


Özet

Bu makale de önyargı konusu psikolojik bakış açısıyla irdelenmiştir. Önyargı kavramı edinilen bilgiler ışığında tanımlandıktan sonra, Önyargı oluşumunda etkili olan bazı faktörler göz önünde bulundurularak bir sonuca ulaşılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Önyargı, ayrımcılık, kayırmacılık

 

Giriş

Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz fikir ve duygulardır önyargılar. Bir işe başlarken veya yeni biriyle tanışmak üzereyken o anda yaşadığımız küçücük bir etkileşim veya duyduğumuz olumsuz bir ifade, başlayacağımız işte objektif bakış açımızı yitirip edinilen yeni fikirlerle devam etmek veya aynı şekilde tanışmak üzere olduğumuz insana karşı olan olumlu tutum ve davranışlarımızın bir anda yerini olumsuzları ile değiştirmesi. Önyargılarımız, belli bir temele dayanmayan kalıplarımız, insanları kategorize etmemize ve bozuk bir mizanda yargılamamıza sebep olan ayrımcılıklarımız, nasıl oluyor da bu kadar kısa bir sürede bu kadar çok önyargı üretebiliyor zihnimiz hiç düşündünüz mü?

Önyargı oluşumunda iki temel olgunun varlığından söz etmenin doğru olduğu kanısına varılmıştır: Toplumsal bir guruba veya bireye karşı bir temele dayanmayan kalıplaşmış fikirler bütünü ve bu fikirlerin oluşturduğu duygulardır. Başlangıçta sadece bir fikir olan bu yargılar bilişsel olarak oluşturulmuş kalıplardır. Genellikle geçerliği olmayan dogmatik inançlara benzerler. Ancak bu kalıpların belli bir duygu ile birlikte servis edilmesi önyargıyı doğurur. Önyargılar sıklıkla olumsuz (Ayrımcılık) olmakla beraber olumlu (Kayırmacılık) önyargıları da görmek mümkündür.

Önyargının türü, ayrımcılığa veya kayırmacılığa uğrayan kişi ve duygulanımlar çeşitlilik gösterse de davranışlar genellikle benzerlik göstermektedir. Günümüzde pek yaygın olarak gördüğümüz ve sıklıkla şahit olduğumuz belki de sahip olduğumuz bazı önyargıları şöyle sıralayabiliriz: milliyetçilik, ırkçılık, cinsiyetçilik ve homofobi. Fark edilmesi gerekir ki, bu tür ayrımcılıkların bertaraf edilmesi, toplumsal barış için çekirdek hükmündedir.

Önyargının kötü olduğu veya sahip olduğumuz önyargılardan kurtulmamız gerektiği fikri hepimizde hakimdir ancak Einstein’nin de söylediği gibi; “İnsanda ki önyargıyı parçalamak, atomu parçalamaktan daha zordur.” Oluşan bir önyargıyı ortadan kaldırmak oldukça güçtür. Zihin kestirmeler ve kısa yollar ile çalışan bir bilgisayar gibidir. Tek farkla, bilgisayar eldeki tüm verileri denetlerken zihin var olan içgüdülerini ve ortamdaki kestirme bilgiye odaklanır, bu da hata yapma oranını arttırmaktadır.

Sonuç olarak edindiğimiz bilgiler de daha çok sorgulayıcı olmayı ve elimizden geldiğince empatik bir yapıya sahip olmaya çalışmalıyız. Farklı bir fikre, inanışa, cinse, sahip olan insanların da kendi doğrularına odaklanmış olduklarını ve doğrunun algılanma biçiminin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini düşünebilmeli ve buna uygun davranmalıyız.

Kaynakça

Seçbir (2018, Ekim, 10). Önyargı ve ayrımcılığa ilişkisel psikanalitik bir bakış. http://secbir.org/images/haber/2011/01/05-murat-paker-2.pdf adresinden edinilmiştir.

Türk Dil Kurumu (2018, Ekim, 10). Önyargı Nedir? http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&kelime=%C3%B6n%20yarg%C4%B1 adresinden edinilmiştir.Bu yazı 5318 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI