Bugun...


Psk.Dan. Nurunnisa KAPLAN

facebook-paylas
Bir Tavşan Deliği İllüzyonu: Şizofreni
Tarih: 06-02-2019 17:57:00 Güncelleme: 06-02-2019 17:57:00


Her gün kurduğum gerçeğin içinde yaşıyor, tavşanı takip ediyorum. Yaşadıklarım gerçekliğim mi? Gerçekler düşlerimden mi ibaret? Bir tavşan deliğinden düşmüş Alice gibi hissediyorum, gördüklerimin gerçekliğini sorgulamam onları kabul etmemden alıkoymuyor. Düşündüklerim mi? Hayal ettiklerim mi? Gerçeği oluşturan nedir?

Belirsiz bir düşüş…

Benim gerçeğim sizinkinden farklı, belki de gerçekliğin varlığından söz etmem bile yanlış. Maddeyi yoğurup şekle sokabiliyor, renkleri birleştirip yuvarlayabiliyorum. Kendi hayallerimi kendi oluşturduğum ancak aslında var olmayan gerçeğimin süzgecinden geçirip var oluşa çıkarıyorum. Bu gerçeklik insanları, nesneleri, mekânları kapsamıyor. Bir dile, bir kültüre, bir özneye sahip değilim. Her şey eriyor. Olan ile olgu benim tasarladığım gibi değilse herkesin gördüğü gibi görmemin yolunu nasıl bulabilirim? Yalan söylemek için önce doğruyu bilmek gerekmez mi? Doğrudan bihabersem yalan söyleyebilir miyim? Kokuların ve seslerin kişileştiği bir resimse gerçeğim, gördüğüm her varlığı sorgulamam anlaşılmayan kelimelere sebep olmaz mı?

Tavşan deliğine inmeden de içinde neler olduğunu anlamanız için…

İçinde bulunduğu çevre ile iletişiminde ve etkileşiminde kendisinin bile farkına varamadığı bozulmalar vardır Konuşmaları bireyselleşir, mantıksızlaşır. Duygularının ve düşüncelerinin anlaşılması güçleşir. Herkes ağlarken gülebilir, herkes yürürken durabilir, herkes konuşurken susabilir. Halüsinasyonları vardır yaşamasına olanak vermeyen, olmayanları gösteren duyulmayanları duyuran. Doğru dediğiniz ne varsa hepsini unutun, mümkün mü? Birçok çeşidi olmasına rağmen DSM-IV’te 5 tanesine yer verilmiştir. Paranoidler; Her an biri sizi öldürebilirmiş gibi yaşamak nedir bilir misiniz?

Katatonikler; Günlerce aynı pozisyonda yemeden, içmeden, tuvalete gitmeden kalabilir misiniz?

Dağınıklar; Aynı anda kaç farklı düş görebilirsiniz?

Ayrışmamış olanlar; Yukarıdaki üçünün başlangıç evresidir. İlerleyen süreçte bu üçünden birine dâhil olurlar.

Rezidüeller; Bebekliğinizden beri öğrenmeniz gereken ne varsa; yemek, içmek, konuşmak, yürümek, tuvalete gitmek her şeyi unuttuğunuzu hayal edin.

Delikten çıkmak Alice’in yaptığı kadar kolay değildir…

    Hiçbir şizofreni türünde kesin bir tedavi biçimi yoktur. Yani bir süre deliğin dışarıya açılan kapısını arayabilirsiniz belki bulursunuz da, ancak delikten çıkmak için yeterince küçük değilsinizdir artık. Tedavi deliği tanımanızı sağlar, davranışların farklılığını fark edersiniz, bir nebze düzeltirsiniz. Bu demek değil ki, elinde silahla sizi öldürmeye çalışan birini görmez veya renkler ve seslerden oluşan kişilerle konuşmaya devam etmezsiniz. Sadece kendinize bunların sadece hayal olduğunu yineleyip durursunuz.

    Delikten çıkmak mümkün olmasa da, deliğin içine uzatılan bir el olduğunu hissetmek hayatla olan bağı sabit tutar.Bu yazı 4579 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI