Bugun...


Psk.Dan. Merve YILMAZ

facebook-paylas
DİSSOSİYATİF BOZUKLUKLAR
Tarih: 17-02-2019 17:58:00 Güncelleme: 17-02-2019 17:58:00


Dissosiyatif Bozukluk dikkat çekmiş ve filmlere de pek çok kez konu olmuş  psikiyatrik rahatsızlıklar arasında yer alır. Nedir Dissosiyatif Bozukluk? Nedenleri nelerdir? Dissosiyatif Bozukluk ülkemizde de sık görülebilen ruhsal rahatsızlıktır. Dissosiyatif kelime anlamı kopma, ayrılama, çözülme, dağılma anlamlarına gelir. Bireylerin yaşadığı psikolojik nedenlerle ortaya çıkan bilinç, bellek, kimlik, çevrenin algılanmamasıdır. Ancak herhangi beyin ya da fiziksel hastalıkla ilişkili değildir. Dissosyon normalde bütünlük içerisinde olan bilinç, bellek, kimlik ya da çevreyi ve kendini algılama işlevlerinden en az birinden kopma (disruption) , kesinti (discontinuity), ya da değişmeler (alterations) olmasıdır.

Dissosiyatif  Bozukluk; Bellek, kimlik, duygu algılama, davranış ve benlik duygusu ile ilgili problemleri içeren ve semptomları da potansiyel olarak zihinsel işlevselliğin her alanını bozabilen  (American Psychiatric Association, 2016) ruhsal bir hastalık olarak tanımlanabilmektedir. Dissosiyatif Bozukluklar bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle ani başlangıçlı veya aşamalı olabileceği gibi kısa süreli ya da kalıcı da olabilmektedir.  Dissosiyatif Bozukluklar ve çeşitleri ;

 

Dissosiyatif  Bozukluk ve Çeşitleri

*Dissosiyatif Amnezi

*Dissosiyatif Füg

*Depersonalizasyon Bozukluğu

*Başka Türlü Adlandırılamayan Dissosiyatif  Bozukluk

*Dissosiyatif  Kimlik Bozukluğu (Çoğul Kişilik)

                 şeklinde beş çeşidinin olduğu bilinmektedir.

 

Bunların yanı sıra bireylerde ciddi derecede ruhsal travma yaratan olaylar nasıldır? kısaca inceleyelim. Gün içersinde yaşanan olayları hatırlayamama, organik nedeni bulunmayan kronik ağrılar, baygınlık, öfke nöbetleri, intihar düşünceleri, ani gülme, ani ağlama, çocukluk döneminde şiddete maruz kalma, yine çocukluk döneminde yaşanan işkence, taciz vs. travmatik etki yaratan olaylar gözlenir.

Bu alanda yapılan sayısız çalışmalar bizlere gösteriyor ki temelinde çocukluk döneminde yaşanan travmalar yatması kaçınılmaz olmuştur. Kişinin öyküsü alındığında erken çocukluk döneminde yaşanan ve derin izler bırakan bu travmatik olaylarla kişi baş etme yöntemi olarak dissossiyon geliştirir. Yani birey içinden çıkamadığı bu duruma çözüm olarak kendinden kopma, uzaklaşma gerçekleştirir. Çünkü zamanında psikolojik destek alamayan bu kişinin geliştirdiği yöntem bu olacaktır. Bayılma, kendinden geçme şeklinde gözlemlenen bu kaçış yolları kişinin ruhsal bütünlüğünü tehdit eder. Kişi bayılma sonrası kendinden geçtiğini hatırlamıyorsa bu disossiyatif (kendinden geçme) nöbet olarak da adlandırılır.

Dissosiyatif Bozukluklarda görülebilen bir diğer belirti kişinin travmatik bir olaydan sonra belirli bir dönemi , önemli kişisel bilgilerini ve kim olduğunu ani olarak hatırlayamaması dissosiyatif amnezi , dissosiyatif amneziyle birlikte kişinin kendini farklı bir kişi olarak yaşantıladığı kişiliklere sahip olması dissosiyatif kimlik bozukluğu-çoğul kişilik , bireyin farklı bir kimlikle belli bir süre farklı yerde yaşayıp eski kimliğini ve bilgilerini hatırlayamaması dissosiyatif füg-kaçmadır.

Dissosiyatif Bozukluk çocuklar da görülebileceği gibi gençlerde de gözlenebilir. Yine çocuk ve gençlerin maruz kalabileceği aile içi şiddet, aile içi kopmalar, ayrılıklar, anne-baba geçimsizlikleri, tartışmaları, cepheleşmeler, kavgalarına, ölümlerine şahit olma gibi birçok farklı faktör sıralanabilir. Ailenin ne yazık ki çocuklara ve gençlere uygulayabileceği aşırı baskı veya aşırı şımartmada da rastlanabilir. İhmal, taciz gibi çeşitli olaylar arttırılarak sıralanabilir. Çocuk ve gençlerde de bunlara bağlı olarak gözlenebilecek öfke nöbetleri, krizler, yalan, ders başarısında düşüş, kendine zarar verme davranışları, intihar girişimleri vb. davranışlar olacaktır. Bu süreçte ailenin çok kritik rol oynadığını söyleyebiliriz. Aile  bireylerin yaşamlarının nerdeyse tamamına yakınını hatta tamamını etkilediğini, bireyin ruh sağlığında da çok kritik rol oynadığı görmekteyiz. Literatürde yapılan araştırmalar da bunu destekleyecek niteliktedir. Kişilerin ruh sağlığının iyileşme sürecinde aile, genç ve çocuklara verilecek danışmanlık hizmetleri oldukça önemlidir. Vakit kaybetmeden uzmalardan hem aileler hem çocuklar eş zamanlı olarak destek almalılardır …

 

 Bu yazı 3166 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI