Bugun...


Psk.Dan. Merve YILMAZ

facebook-paylas
AKRAN ZORBALIĞI
Tarih: 27-02-2019 17:43:00 Güncelleme: 27-02-2019 17:43:00


Akran zorbalığı günümüzde sık rastlanılmaktadır. Özelliklede okullarda çocuklar arasında fiziksel, sözel, sosyal şiddette bulunmalarıdır. Zorbalığın tanımına bakacak olursak Zorbalık ( bullying) genellikle “büyüme” sıkıntılarının veya hayatın bir parçası olarak görüldüğü için tanımlanması zordur. Bir kez anlaşıldığında, kişiler çeşitli olayları anımsayıp “tamam” “bu zorbalıktır” diyebilmektedir. İsim takmadan, alay etmeye, cinsel tacizden, büyüklerin küçüklere efelik taslamasına, sık kavgadan, ölümle sonuçlanan fiziksel şiddete kadar gider. (Ronal ve Muntle, 1989) . Bir kişi düzenli olarak ve bir süre boyunca, bir veya daha fazla kişinin olumsuz davranışlarına maruz kaldığında zorbalığa uğramış olur. (Olweus, 1995:9) .

Zorbalığın şiddetten ayırt edici özelliği nedir? Zorbalığın şiddetten ayırt edici özelliği süreklilik göstermesidir. Zorbalığa mazur kalan çocuklar genellikle bu durumu anlamlandıramaz. Zorbalığın ne anlama geldiğini bilse bile acaba şaka mı yapılıyor? Yanlış anlıyorum gibi benzer  düşüncelere kapılabilir. Zorbalığın dozu arttıkça zorbalığa uğrayan çocukta korku oluşacaktır. Yaşadığı bu olayı genellikle saklama yoluna gider. Ailesine veya okuldaki öğretmenleriyle paylaştığında kendisine inanılmayacağı hissine kapılabilir. Zorbalığa uğrayan çocuklar genellikle fiziksel olarak güçsüz oldukları için karşı gelme davranışı veya bunu engellemeye çalışma, arkadaşını sözel olarak uyarma gibi girişimler genelde gözlenememektedir. Aslında çocuk susmaya devam ettikçe ve yardım istemedikçe zorbalık yaşanmaya devam edecektir. Zorbalığa uğrayan çocuğun dile getirmeme sebepleri arasında çözüm bulunamayacağı düşüncesinde yer almaktadır. Çocuklara akran zorbalığı konusunda farkındalık oluşturulmalıdır. Bu şekilde yalnızlık hissine kapılmamaları ve çaresiz hissetmelerinin önüne geçilmede adım atılmış olacaktır. Zorbalığa uğrayan çocuklarda genellikle depresyon, kaygı, özgüven düşüklüğü, intihar, yalnızlık hissi görülebilmektedir. Bunlarla beraber ders başarısında düşüş gözlenebilir. Okula devamsızlık da görülebilmektedir.  Yapılan araştırmalarda zorbalığa uğrayan risk grubundaki çocuklar ise ; fiziksel yada zihinsel engeli olan, cinsel kimlik yöneliminde farklılıklar olan çocuklar risk grubundaki çocuklar arasında yer almaktadır. Diğer etkenler boy, kilo, saç rengi, ten , göz rengi, konuşma, giyinme, gözlük kullanması , diş telinin olması bile zorbanın zorbaca davranışı yapmasına sebep oluşturabilir.

Akran zorbalığının 3 özelliği şunlardır:  Saldırganca ve kasıtlı tutum, Güç dengesizliği, Tekrarlanmadır. Yani bir eylemin ya da bir sözün zorbalık olabilmesi için; Kasıtlı olarak zarar verme amacı güden saldırgan davranışlar olması, Süreklilik özelliği taşıması, bir başka deyişle zorbanın bu tür eylemleri bir kez değil devamlı olarak yapmasıdır. Ayrıca zorba ve kurban arasında psikolojik ya da fiziksel güç dengesizliğinin olması; zorbaca eyleme uğrayan kurbanın, zorbaya karşı kendini çaresiz ve savunamayacak durumda hissetmesi gerekir.   Zorbalığın çeşitleri ise;

Sözel zorbalık: Tehdit etmek, isim takmak, olumsuz yargılar, dalga geçmek vb. sözel davranışlar. En büyük özelliği sürekli olmasıdır.  Sosyal Zorbalık: Utandırmak, dışlamak bir kişiyi yalnızlığa mahkum etmek. Siber Zorbalık: İnternet/mesaj ile çeşitli rahatsızlık veren davranışlardır. Fiziksel Zorbalık: Eşyalarını almak ya da kırmak, itmek, vurmak, tekmelemek kasıtlı olarak yapılan davranış ya da davranışlardır.  Zorbalığa maruz kalan çocuklarda gözlenebilecek sorunlar akademik, sosyal, psikolojik olarak ortaya çıkabilecektir. Akademik sorunlar dikkat eksikliği, okul reddi, ders başarısında düşme şeklinde gözlenebilir. Sosyal olarak kendine güven azlığı, içe kapanıklık, düşük benlik, olumsuz kendilik algısı vb. sorunlar görülmektedir. Peki zorbaca davranan çocuklar neden bunu yapıyor ? iten sebepler neler olabilir? Aile dinamikleri ve çevresel faktörler etkilidir. Zorbaca davranan çocuklar geçmişte öğrendikleri davranışları gösterir. Örneğin ailede abevyninin şiddet gördüğüne tanık olan ya da şiddete maruz kalan çocuk bu davranışı başkaları üzerinde uygulama yoluna gidebilecektir. Böyle çocuklarda agrasif davranışlar fazladır. Sosyal becerileri zayıftır. Zorbalık davranışlarda bulunan çocuklara bu davranışlarının yanlış olduğunu anlamaları için farkındalık kazandırmamız gerekir. Zorbalığa maruz kalan çocukların iyi oldukları alanlara yönlendirilip öz güvenleri desteklenmelidir. Sosyal ilişkilerini geliştirin.  Uzmanların da desteğini alarak anne babaların çocuklarıyla sağlıklı ilişki kurmaları oldukça önemlidir.Bu yazı 2598 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI