Bugun...


Psk.Dan. Gamze BOZKAYA

facebook-paylas
DIKKATLI OYUNLAR
Tarih: 24-07-2018 11:25:00 Güncelleme: 24-07-2018 11:25:00


Dikkatin bir noktaya toplanabilmesinde güçlük, dış uyaranlarla dikkatin çok kolay dağılabilmesi, unutkanlık, eşyalarını ve oyuncaklarını sık sık kaybetme ve düzensizlik gibi belirtiler bireyde dikkat eksikliği bulunduğunu gösterir ( Kuzucu, 2016).

Günümüzde ebeveynlerin büyük bir kısmı özellikle okul çağındaki çocuklarının dikkatinin oldukça dağınık olduğundan yakınıyor. Bu durumun en temel sebebi günümüz çocuklarının doğdukları andan itibaren –gelişen teknolojiyle de birlikte- çok sayıda ve çok çeşitli uyaranlara maruz kalmasıdır. Bu uyaranların yanında genetik yatkınlık, beyindeki yapısal işlev farklılıkları, gebelikte ve doğumda yaşanan komplikasyonlar, erken yaşta geçirilen hastalık, ilaç kullanımı vb. durumlar çocuklarda “Dikkat Eksikliği” dediğimiz durumun yaşanmasına sebep olabiliyor. 

Dikkat eksikliği, ister klinik düzeyde olsun ister basit dikkat dağınıkları düzeyinde olsun uygun etkinliklerle desteklendiğinde gelişim sağlanabilir bir durumdur. Aşağıda çocuklarınızla birlikte eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda dikkat gelişimine de destek olabileceğiniz etkinlikler listelenmiştir. Bu etkinlikleri çocuğunuzun yaşına göre seçebilir, çocuğunuzun ilgi alanlarına ve yaratıcılığına göre geliştirebilir hatta benzer şekilde yenilerini de ekleyebilirsiniz.

TANGRAM, YAPBOZ, LEGO: Hedefe ulaşma sürecinde parça-bütün ilişkisine zihinsel vakit ayırmayı sağlayacak olan bu oyuncaklar dikkat gelişimine yardımcı olacaktır.

BALON: Herhangi bir balonu şişirip yere düşürmeden paslaşmaya çalışmak konsantrasyon gelişimine yardım eder.

LABİRENT: Köşeye sıkışmadan çıkışa ulaşmak hem eğlenceli hem de dikkat artıran bir etkinliktir. Yaşa göre uygun zorlukta seçilmesi gerekir.

“FARKI BUL” BULMACALARI: Birbirine çok benzeyen resimler arasındaki küçük ayrıntıları aramak çocukların dikkat gelişimine oldukça katkı sağlamaktadır.

HARİTA OYUNLARI: Harita üzerinden ülke, şehir, ilçe bulma yarışmaları yapmak dikkat gelişimine fayda sağlayacak etkinliklerdir.

HAFIZA ÖRTÜSÜ OYUNU: Evin içinde birbirinden farklı büyük küçük nesneler bulunur ve bir örtünün altına gizlenir. Çocuğa örtünün altındakilere bakması için 1 dakika süre verilir. (Çocuğun yaşına göre süre artırıp azaltılabilir) 1 dakika sonra örtü tekrar kapatılır ve çocuk hatırladıklarını söyler. Olabildiğince çok nesneyi hatırlamak hedeflenmelidir.

RESİM HATIRLAMA: Hafıza Örtüsü oyunun somut nesneler yerine bir resim karesi ile oynanan halidir. Resme 1 dakika baktıktan sonra hatırlayabildiği şeyleri söylemesi beklenir. Olabildiğince çok ayrıntıyı hatırlamak hedeflenmelidir.

EŞİNİ BUL: Hafıza kartı oyunu olarak da bilinir. Aynı şekilden 2 eş olan kartlar ters çevrilerek dizilir. Her seferinde 2 kart açılarak eş kartlar bulunmaya çalışılır.

HİKÂYE TAMAMLAMA: Bu oyun 2 farklı şekilde oynanabilir. İlk yolda çocuğa okunan bir masal sonuna yaklaşırken aniden kesilir ve çocuğun hikâye akışına uygun şekilde bir son uydurması istenir. Diğer yolda ise çocuk ile ebeveyn sıfırdan bir hikâye oluştururlar. Ebeveyn ilk cümle ile hikâyeyi başlatır, 2. Cümle çocuktan beklenir, 3. Cümle ebeveyn, 4. Cümle çocuk şeklinde sırayla olay akışına uygun birer cümle söyleyerek hikâye oluşturulur. Burada olayların sırası, karakterlerin özelliklerine dikkat edilerek akış bozulmadan bir hikâye oluşturulması hedeflenmelidir.

MANDALA BOYAMA: Küçük ayrıntılar barındıran mandala şekillerini de tek oturuşta boyamak odaklanmayı artırır ve dikkati geliştirir. Çocukların yaşına uygun mandalaları internet üzerinden bulup çıktı alarak boyayabilirsiniz.

GARSONCULUK: Özellikle kalabalık ortamlarda oynanması keyifli olacak bir oyundur. Çocuk garson olur ve birden fazla kişiden sipariş alır. Sonra o siparişleri eksiksiz olarak patrona bildirmeye çalışır. Aynı oyun farklı mesleklere çevrilerek de oynanabilir (Terzi, market vb.). 

HANGİSİNDE: 3 bardak yan yana dizilir. Bardaklardan birinin içine küçük bir nesne konur ve 3 bardak hızlıca karıştırılır. Karıştırma bittiğinde çocuğun küçük nesneyi bulması istenir. Dikkat ve odaklanma gelişimine oldukça katkısı olan bir oyundur.

AYIKLA PİRİNCİN TAŞINI: Bir tepsiye pirinç ve mercimek karıştırılarak verilir ve çocuktan ayırması istenir. Küçük yaştaki çocuklar için beyaz kuru fasulye ve barbunya karıştırılarak yapılabilir.

DENGE OYUNLARI: Düz bir çizgide yürümeye çalışmak, düz bir çizgide elindeki bir bardak suyu dökmeden yürümek, ağızda yumurta taşıyarak yürümek gibi denge oyunları da dikkat geliştirme konusunda etkilidir. Bu tarz oyunları yarış yaparak oynamak da etkili olacaktır.

BONCUK: İpe boncuk dizmek, boncuklardan kolye, bilezik yapmaya çalışmak odaklanma becerisini geliştirir. Çocuğun yaşına göre uygun boncuk boyutları seçilmelidir. Küçük yaşlarda iri boncuklar, kalın ipler kullanılmalıdır.

SESİNDEN BUL: Çocuğun arkası dönükken bazı sesler çıkarılır. (Kâğıt buruşturma, tahtaya vurma, çay karıştırma vb) çocuktan duyduğu seslerin ne olduğunu bulması istenir. Daha sonra çocuğun da denemesine izin verilir.

TERLİK DAĞLARI: Evdeki tüm terlikler karıştırılarak küçük bir terlik dağı oluşturulur ve çocuğun terlikleri eşleştirmesi istenir. Yaşa göre bir terlik tarif edilerek onu bulması da istenebilir.

DİKKAT GELİŞTİRME EGZERSİZ KİTAPLARI: Her yaş seviyesine uygun kısa süreli ve eğlenceli etkinlikleri içeren kitaplar düzenli kullanıldığında dikkat gelişimine oldukça katkı sağlamaktadır.

 

 

KAYNAKÇA


Kuzucu, Y. (2013). Küçükler İçin Büyüklere: Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı. 

Akıncı, A. D. ve diğerleri (2016). Yaratıcı Ve Görsel Egzersizlerle Dikkat Geliştirme. 

https://www.zekaoyuncak.com/dikkat-eksikligi-icin-ev-egzersizleri

https://www.cocukrehberi.net/psikoloji/cocuklara-dikkat-gelistirici-oyunlar.html

http://www.hepimizaileyiz.com/Cocugum/Cocuk-Gelisimi/Dikkat-Artirici-11-Oyun-ve-Calisma-6356Bu yazı 13335 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI