Bugun...


Psk.Dan. Demet YEŞİLKÖY

facebook-paylas
KASPER HAUSER SENDROMU
Tarih: 15-04-2019 19:27:00 Güncelleme: 15-04-2019 19:27:00


Dünya Sağlık Örgütü’ne göre fiziksel istismar; çocuğun sağlığına, yaşamınsa gelişimine ve onuruna zarar veren ve kasıtlı olarak yapılan her türlü fiziksel güç kullanımıdır. Fiziksel istismara;

Vurma,
Dövme,
Tekmeleme,
Boğma,
Isırma,
Yakma,
Haşlama ve zehirleme gibi kasıtlı yapılan eylemleri örnek olarak verebiliriz.

Burada “kasıtlı” ile anlatılmak istenen fiziksel istismarda bulunan kişinin bu davranışları bilinçli veya bilinçsiz yapması değil, olayın kaza dışında gerçekleşmiş olmasıdır. Ayrıca istismar olgusuna yaklaşımda sadece çocuğun durumunun değil; anne, baba veya istismarı uygulayan bireyin durumunun da değerlendirilmesi gerekmektedir.

Fiziksel istismar kapsamında ele alınan ve çocukta ciddi sağlık sorunlarına yol açan bazı sendromlar vardır. Bunlardan önemli bir tanesi de deprivasyonun (mahrumiyet, mahrum etme) büyüme hormonlarının normal işleyişini büyük ölçüde bozan, böylece fiziksel cücelik, zekâ geriliği ve kusurlu sosyal gelişime neden olan, hatta bazı kaynaklarda “psikososyal cücelik” olarak nitelendirilen Kasper Hauser Sendromu’dur.

Kaspar Hauser, 19. yüzyılda Almanya'da esrarengiz bir şekilde ortaya çıkışı ve hayatıyla çeşitli efsanelere konu olan gençtir. Kim olduğu ve nerede doğduğu hiçbir zaman kesin bir şeklide bilinemedi.

26 Mayıs 1828’de, Almanya’daki Nuremberg kentinde ergen bir erkek çocuk oldukça inanılmaz bir hikâyeyle ortaya çıkmıştır. Kendisini “Kaspar Hauser” olarak tanıtan genç son 13 yılını bir küçük odada hapis şekilde geçirdiğini, yanında yalnızca tahta oyuncaklar olduğunu ve gizemli bir adamın ona her gün su ve yiyecek getirdiğini söylemiştir. Çocuğun üzerinden 2 tane şifreli not çıkmıştır. Notlarda onu tutsak alan kişinin eline çocuk yaşta geçtiği, hiçbir zaman evi terk etmesine izin verilmediği belirtilmekte ve şimdi askeri bir kariyer yapması için serbest bırakıldığı yazılmaktadır. Hauser’in ürkütücü hikâyesi ona Avrupa’da hızlı ve anlık bir şöhret sağlamıştır. Çocuğun bazı özellikleri kişileri hayrete düşürüyordu – olağanüstü bir gece görüşü olduğu söyleniyordu ve yeni deneyimler yaşadığında sık sık bayılıyordu. Ancak, bazı kişiler de onun hikâyesinin uydurma olduğundan şüphe ediyordu. Çocuğun dili konuşmayı ve okumayı çok kolay şekilde öğrendiğini, cildinin hayatının çoğunu karanlıkta geçiren biri için yeterince soluk olmadığını söylediler. 1833’de Hauser muammalı bir şekilde, büyük ihtimalle kendi kendine uyguladığı bir bıçak yarasından ölünce durum daha garip bir hal aldı. Onun nereden geldiği konusunda onlarca teori atıldı – Kraliyet ailesinden geldiği, tahtı ele geçirmemesi için hapsedildiği şeklinde komplo teorileri de dâhil olmak üzere bugün bile, Kaspar Hauser’un gerçek bir vahşi çocuk mu, yoksa bir dolandırıcı mı olduğu kesin olarak bilinmemektedir (https://onedio.com/haber/tarihin-6-vahsi-cocugu-483184).

John Money, “The Kaspar Hauser Syndrome of Psychosocial Dwarfism” kitabında çocuk istismarı ve ihmalinin fiziksel, sosyal ve zihinsel etkileri hakkında bir yüzyıllık bilgi birikimi bir araya getirilmiştir. John Money, Kaspar Hauser'ın tarihsel figürünü, bir yüzyılı aşkın bir süredir çocuk tacizine ilişkin raporları niteleyen, istismar ihmal ve yoksunluk paradigması olgusu olarak benimser.

Hauser hakkında bugüne dek 2000 kitap, 15000'e yakın makale ve 25 film yapılmıştı. Hatta en çok toplum dışına itilmiş kişilerin hayatlarını konu alan filmleri yöneten, Alman yönetmen Werner Herzog, ‘‘The Mystery of Kaspar Hauser’’ (Kaspar Hauser'in Gizemi) filmiyle, Cannes'da ödül bile almıştı.

Kasper Hauser Sendromu’nu tam karşılamasa da bizim kültürümüzde de bu sendromun örnekleri mevcuttur. En yakın örneği; Osmanlı Devleti dönemindeki Kafes Sistemi(Şimşirlik), bu sendromun sonuçları gibi sonuçlar doğurmuştur. Ayrıca Zülfü Livaneli’nin “Engereğin Gözü” kitabında da bu sistemin ve bu sendromun(tam anlamıyla olmasa da -akli yönden bozuklukşeklinde-) örneğini görmek de mümkündür.

      Öneri Kitap: Zülfü LİVANELİ- Engereğin Gözü

KAYNAKÇA

Koçtürk, N.(2016). Kriz Danışmanlığı. Ankara: Pegem. 333-360.

Money, J. (1992).The Kasper Hauser Syndrome of “Psychosocial Dwarfizm”. (1. bs.). [Adobe Digital Editions sürümü]. Erişim Adresi:https://www.amazon.com/Kaspar-Hauser-Syndrome-Psychosocial-Dwarfism/dp/087975754X Erişim Tarihi: 01.04.2019, 00:32)

https://onedio.com/haber/tarihin-6-vahsi-cocugu-483184

https://www.amazon.com/Kaspar-Hauser-Syndrome-Psychosocial-Dwarfism/dp/087975754X

 Bu yazı 6172 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI