Bugun...


Psk.Dan. Demet YEŞİLKÖY

facebook-paylas
MASUMLAR APARTMANI HAN KARAKTERİNİN ANALİZİ
Tarih: 24-11-2020 00:05:00 Güncelleme: 24-11-2020 00:05:00


Merhabalar. Bu yazımda son zamanlarda gündemden düşmeyen ve izlenme oranlarıyla da dikkatleri üzerine çeken “Masumlar Apartmanı” dizi karakterlerinin analizini yapacağım bir yazı dizisi oluşturacağım. Öncelikle bu yazıda dizinin başrol kahramanlarından Birkan Sokullu’nun canlandırdığı Han Derenoğlu karakterinin analizini yapacağım. 

 

 Masumlar Apartmanı dizisi aslında Psikiyatr Doktor Gülseren  Budayıcıoğlu’nun  “Madalyonun İçi” romanından uyarlanmıştır. Dizideki Han karakteri de tıpkı diğer kardeşleri gibi bazıdavranış bozuklukları olan bir karakterdir. Çocukluk travmaları onu çöp karıştırma ve biriktırmeye iter. Haydi şimdi istifçilik nedir, Han’ın davranışlarına nasıl yansımış birlikte onu inceleyelim…

 

İstiflemek, gelecekte bir gün işe yarabileceği düşüncesiyle belli bazı nesneleri biriktirmeyle başlamak iken; bir ruhsal hastalık olarak istifleme bozukluğu değeri olmayan, işe yaramaz her şeyi biriktirmeye kadar gider. Fakat Bolman ve Katz (1966), insanlardaki bu  patolojik veya aşırı toplama davranışını tanımlamak için “kompulsif istifleme” terimini kullanmıştır.

 

Önemli ve değerli şeyleri kaybetme korkusu obsesyona, eşyaları istifleme ve toplama davranışları kompülsiyona benzese de istifleme bozukluğu ve OKB arasında önemli görüngüsel farklılıklar bulunmaktadır. Bazı araştırıcılar istifçilikte diğer OKB belirtilerinden farklı olarak obsesif düşüncelerin ve sıkıntının kompulsif davranışlara neden olmadığını öne sürmüşlerdir (Black ve ark. 1998, Seedat ve ark. 2002, Steketee ve ark. 2003). Ayrıca istifleme belirtilerinin diğer OKB belirtileriyle çoğu zaman korelasyon göstermemesi, bu bozukluğun diğerlerinden ayrıldığı bir yönüdür.

 

İstifleyici bireyler yaptıkları davranıştan sıkıntı duymamakta tam tersine hoşlanmaktadır (Hartl ve ark. 2005, Grisham ve ark. 2009). Eşyalarla ilgili düşünceler, onlardan kurtulmak için bir dürtüye veya herhangi bir ritüele yol açmaz. Zaten dikkat ettiyseniz, yine aynı dizide, Ezgi Mola’nın canlandırdığı(Han’ın ablası) Safiye karakterinde de yineleyici davranışlar görsek de, Han’ın davranışlarından farklı olduğu yorumunu yapabiliyoruz. Çünkü Safiye bu yineleyici davranışlardan (zorlantı) ve bu davranışların ritüellerinden sıkıntı duyarken, yakınırken; Han’ın çöp karıştırıp karton toplama davranışı Han’ı rahatlatıyor ve onun hoşuna gidiyor.

 

Yapılan geriye dönük bir çalışmada, istifleme belirtilerinin ilk çocukluk ya da erken ergenlik döneminde, ortalama 12-13 yaşlarında ortaya çıktığı ve bireylerin günlük çalışmasına engel olmasının 30 yaşların ortasında başladığını gösterilmiştir (Landau ve ark. 2011). Ayrıca hastalar, hastalığın başlangıcından önce veya seyri esnasında belirtilerin arttığı dönemlerden hemen önce stresli veya travmatik bir yaşam olayı belirtmektedirler (Tolin ve ark. 2010). Travmaya maruz kalan kişilerin gerçek anksiyete ya da travmaları ile yüzleşmemek için psikolojik acılarını istifleme davranışı göstererek bastırabildikleri düşünülmektedir. Dizide yine, bu da çok iyi işlenmiş… Gerçi Han’ın tam hikayesini  ve travmatik yaşantılarını henüz bilmiyoruz ama şuana kadar yayınlanan bölümlerden  birkaç çıkarıma ulaşılabilir…Han’ın küçükken annesinin ona değer vermemesi, görmezden gelmesi, ihtiyaçlarıyla ilgilenmemesi , resimlerini yırtması ve kurşun askerini çöpe atması ve de  çok küçük yaşlarda evden ayrılması onda travmatik süreçler yaşatmış olabilir.

 

 

Bilişsel davranışçı kuram açısından bakarsak; yapılan çalışmalarda sahip olunan nesnelere aşırı duygusal bağlanma olduğu ve bu duygusallığın istifleme düzeyiyle ilişkili olduğu saptanmıştır. İstiflemeyle ilişkili iki tür duygusal bağlanma ileri sürülmüştür: birincisi saf duygusallık ki bunda nesneler kişinin bir uzantısı gibi algılanır (örn., bir istifleme nesnesinin atılması, iyi bir arkadaşın kaybedilmesi gibi bir etki yaratabilir) ikincisi ise istiflenen nesnelerin “güvenlik sinyalleri” olarak değerli bulunmasıdır (Rachman 1983, Sartory 1989). Ki Han ‘ının davranışlarına bakarsak annesi onun en sevdiği oyuncağı olan kurşun askeri ve çizdiği resimleri yırtarak çöpe atmış. Han sinirlendiği, üzüldüğü her olay sonrasında, o kurşun askerinin çöpe atıldığı gün gibi hissediyor olabilir. Buradan yola çıkarak da Han’ın çöp karıştırarak aslında annesinin yırtıp attığı resimleri ve kurşun askerini aradığı yorumunu yapabiliriz.

 

Bir sonraki yazımda Neriman karakterinin analizini gerçekleştireceğim. Takipte kalınız :)

                                                                                 

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Black DW, Monahan P, Gable J, Blum N, Clancy G, Baker P (1998) Hoarding and treatment response in 38 nondepressed subjects with obsessive-compulsive disorder. J Clin Psychiatry, 59:420-425.

Bolman WM, Katz AS (1966) Hamburger hoarding: a case of symbolic cannibalism resembling Whitico psychosis. J Nerv Ment Dis, 142:424-428.

Doğan Bulut S., Özdel K., Kısa C.(2015). Belirtiden Bozukluğa İstifleme. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar;7(3):319-332       https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/115207

Hartl TL, Duffany SR, Allen GJ, Steketee G, Frost RO (2005) Relationships among compulsive hoarding, trauma, and attentiondeficit/hyperactivity disorder. Behav Res Ther, 43:269-276

Landau D, Iervolino AC, Pertusa A, Santo S, Singh S, Mataix-Cols D (2011) Stressful life events and material deprivation in hoarding disorder. J Anxiety Disord, 25:192-202

Tolin DF, Meunier SA, Frost RO, Steketee G (2010) Course of compulsive hoarding and its relationship to life events. Depress Anxiety, 27:829-838.

Rachman S (1983) The modification of agoraphobic avoidance behaviour: some fresh possibilities. Behav Res Ther, 21:567-574.

 Bu yazı 2015 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI