Bugun...


Psk.Dan. Burcu UĞURLU

facebook-paylas
HAYVANA ŞİDDET VE PSİKOLOJİ
Tarih: 16-05-2019 14:38:00 Güncelleme: 16-05-2019 14:38:00


Hayvana karşı yapılan şiddet son zamanlarda oldukça artmış durumdadır. Burada medyanın da etkisi oldukça büyüktür. Gelişen medyayla beraber hayvanlara karşı yapılan şiddetler kolayca duyulup yayılmaya başlamıştır. Bir grup hayvan haklarını savunan insanlar tarafından oldukça büyük tepkiler gözlemlenmektedir. Vicdanı olan her bireyin bu duruma karşı kayıtsız kalması da mümkün değildir. Asıl burada önemli olan bir nokta hayvana yapılan şiddet değil, bu şiddetin neden yapıldığı ve saldırganlığın hatta hayvan cinayetlerinin altında yatan sebeplerdir. Ruhsal açıdan bakıldığında hayvana şiddet gösteren bir kişiyi ‘’sağlıklı’’ olarak tanımlamak doğru değildir.  Çünkü hayvanlar savunması olmayan masum varlıklardır. Peki hayvana karşı saldırganlık gösteren kişiler nasıl kişilerdir? Ve bunu neden yaparlar?
Ruhsal açıdan sağlıklı olmayan kişilerde psikolojik olarak bozukluklar görülebilmektedir. Psikolojide bu bozukluğun bir adı var;
ANTİSOSYAL KİŞİLİK BOZUKLUĞU
Bir diğer adıyla sosyopati veya psikopati olarak de bilinir. Antisosyal kişilik bozukluğunda görülen empati yapamama, empati yoksunluğu hayvanlara karşı yapılan şiddette de kendini göstermektedir.Antisosyal kişilik bozukluğu var olan kişiler otoriteye karşı tahammül edemezler, toplumsal kurallara uymazlar, kuralları yerine getirmezler. Başka bireylerin hatta varlıkların haklarını umursamazlar. Tamamen dürtüsellerdir. İçlerinden bir ses onu yap der ve onlar hiçbir şey umursamadan onuyaparlar. Aslında antisosyal kişilik bozukluğu görülen bireylerin psikopati tanısında en önemli kriterantisosyal şiddet ve yeniden suç işleme eğilimidir. 
Hayvanlara karşı yapılan şiddetin diğer nedenlerine bakıldığında;
-Aile içinde şiddet görerek büyümüş olmak
Şiddete maruz kalarak büyümek zorunda kalan çocuklarda görerek öğrenme davranışı gerçekleşebilir ve ilerleyen zamanlarda bir problemi veya sorunu çözmek için şiddet eğilimi gösterebilirler.
-Dikkat çekme, kabul görme, kendini kanıtlama isteği.
-Ego tatmini.
-Narsisizm, sadizm gibi kişilik bozukluğu.
Bu özellikleri bulunan kimselerin kesinlikle psikolojik tedavi almaları şarttır. Çünkü bu kişiler hastadır ve iyileşmediği takdirde hayvana karşı şiddet devam edecektir.
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Empati yapmayı öğrenmek adına psikoterapi eğitimleri alınabilir.
Hayvan sevgisini çocukluktan aşılanması gereken bir duygudur.
Çocukların izlediği çizgi filmler, oynadığı oyunlar hatta okuduğu kitaplar kontrol edilmelidir. Şiddetin bulunduğu hiçbir içerik çocuğa izletilmemelidir, izlemesi önlenmelidir.
Sirkler, hayvanı kırbaçlayarak yapılan gösterilere gidilmemelidir.
Çocuğa sevgi gösterilmelidir ve sevgi göstermeyi öğretilmelidir.
Hayvanları korumak  ve hayvan haklarına saygı gösterilmesi gerektiği öğretilmelidir.

Hayvanlar gösteri olarak kullanılmamalıdır onlarında bir canlı olduğu unutulmamalıdır. Hayvanlarda bizim gibi can taşıyorlar ve bu dünyada en az bizim kadar yaşama hakkına sahipler! Bu yazı 5219 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI