Bugun...


Psk.Dan. Bilge İLERİ

facebook-paylas
ÇOCUĞUM İLKOKULA HAZIR MI?
Tarih: 12-05-2021 18:17:00 Güncelleme: 12-05-2021 18:17:00


  Yeni bir çanta, yeni kalemler, yeni arkadaşlar, yeni oyunlar. Tabii tüm bunların yanında alışabilir miyim, öğretmenimi sever miyim, arkadaşlarım beni sever mi, tuvaletim gelirse ne yapacağım, annem beni almaya gelecek mi, beni burada unuturlar mı gibi birçok soru. Sevinci, heyecanı ve kaygıyı bir arada yaşayacağımız ‘’Birinci sınıfa başlama serüveni’’. Elbette ki bu süreçte ebeveynler ve öğretmenler oldukça heyecanlı olacaktır ve bu heyecanın getirdiği tatlı bir streste yaşanacaktır. Ailelerin de çocukların yeni okulunda yaşayacakları ve alışma süreçleri konusunda soru işaretlerinin olması oldukça doğaldır. Burada önemli olan çocuğumuzun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını gözlemlemektir. İlkokula başlamadan önce yapılan Metropolitan Okul Olgunluğu testi haricinde ebeveynler de gözlemleriyle çocuklarını ölçebilirler. Peki, neleri gözlemlememiz gerekir?

 

 

Özbakım becerileri: Tuvaletini yalnız başına yapabilir, elbiselerini ıslatmadan yüzünü yıkayıp, kurulayabilir, dişlerini fırçalayabilir, kendisi yemek yiyebilir, düğmelerini ilikleyip çözer, kendi başına giyinip soyunabilir. Defteri, çantası, ceketi gibi kendi eşyalarına sahip çıkabilir, toplayabilir.

 

 

Sosyal- duygusal gelişim: Kurallara uygun davranışlar sergileyebilir, arkadaşlık başlatabilir ve sürdürebilir, belli ölçüde gerilim ve öfkeyle baş edebilir, bir oyun için gerekli kuralları anlayabilir, sırasını bekleyebilir, sosyal kuralların nedenlerini anlayabilir.

 

 

İnce motor -küçük kasların motor gelişim: Çocukların yazı yazabilmesi için ince motor becerilerinin gelişmesi gereklidir.1′den 10′a kadar rakamları kopya edebilir, daire, kare, dikdörtgen, üçgen şekillerini çizebilir, dikey, yatay, eğik, eğri çizgileri çizebilir, kopya edebilir, şekillerin sınırını taşırmadan boyayabilir, baş, vücut, kollar, bacaklar, ağız ve gözlerden oluşan insan çizimi yapabilir, su gibi akıcı maddeleri bir kaptan diğerine boşaltabilir, verilen sıralamaya göre(renk, büyüklük gibi..) ipe boncuk dizebilir.

 

 

Kaba motor- büyük kasların motor gelişimi: 5 kez üst üste sekerek sıçrama hareketi yapabilir, öne doğru takla atabilir, kendine atılan küçük bir topu elleriyle tutabilir.

 

 

Bilişsel Gelişim; Algılama, dil ve kavram alanındaki gelişimleri içerir.

 

 

Algılama gelişimi:10-12 kadar ana ve ara rengi tanır ve bunları eşleştirebilir,1 den 20′ye kadar olan rakamları tanıyabilir, dokunarak nesneleri sayabilir,1′den 10′a kadar olan sayılarla toplama ve çıkarma işlemleri yapabilir, sıra ile haftanın günlerini sayabilir, aynı anda birbirini takip eden 2-3 emri yerine getirebilir.(“Suyu mutfaktan al, sonra bana getir ve yanıma otur” gibi), anlatılan bir öyküdeki detayları hatırlayabilir, sebep -sonuç ilişkilerini kurabilir.

 

 

Dil gelişimi: Adını soyadını söyleyebilir, ailedeki kişilerin isimlerini söyleyebilir, niçin sorusunu açıklayarak cevaplayabilir, geçmiş şimdiki ve gelecek zaman ile ilgili konuşurken kelimeleri (dün, bugün, yarın) doğru kullanır, dilbilgisi kurallarına uygun konuşur, zıt anlamlı s kelimeleri söyleyebilir(şişman-zayıf, sert-yumuşak ağır-hafif, gece-gündüz ).

 

 

Kavram gelişimi ölçütleri: Büyük- küçük kavramlarını, sağını, solunu bilir, nesneleri büyüklük, genişlik ve uzunluk özelliklerine göre sınıflandırabilir.

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA

https://www.cocukpsikiyatrisiizmir.com/cocugum-okula-hazir-mi

https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_18654.htm

 Bu yazı 198 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI