Bugun...


Psk.Dan. Aslı ŞENCAN

facebook-paylas
İLETİŞİMİN VAZGEÇİLMEZ DİLİ: EMOJİLER
Tarih: 30-10-2020 17:18:00 Güncelleme: 30-10-2020 17:18:00


 

21. yüzyılın başından itibaren teknolojideki yenilikler, insanların birbirleriyle iletişim kurma şekillerini önemli ölçüde değiştirmiştir. Teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak dijital iletişimde sözel olmayan unsurların yerini günümüzde de çok fazla tercih edilen “emojiler” almıştır. (Crawford&Stark, 2015).

 

Emoji, Japonca’da resim anlamında kullanılan “e” ile harf anlamında kullanılan “moji” kelimesinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Emoji, Shigetaka Kurita tarafından ilk olarak 1998 yılında yazılı mesajlarda duyguları ifade etmek amacıyla 176 adet olarak ortaya çıkmış ve kullanılmaya başlanmıştır (Blagdon, 2013: 3).

 

Emojiler, günümüzde yaşa veya farklı demografik özelliklere bağlı kalınmaksızın, toplumun hemen her kesiminin kullandığı küresel bir iletişim aracı haline gelmiştir. Herkes için ortak bil dil haline geldiği için globalleşmenin gerçek bir örneğidir.

 

 

Günümüz dünyasında dijital dünya sakinlerinin %92’si tarafından kullanılan emojiler, dünyada en hızlı büyüyen dil olarak görülmektedir. Dünya genelinde internet kullanıcıları bir günde yaklaşık 6 milyar emoji kullanmaktadır. Emoji kullananlar, emojilerin “düşünceleri ifade edebilmeyi kolaylaştırma”, “sempatiklik kazandırma”, “yanlış anlaşılmanın önüne geçme”, “zamandan tasarruf sağlama” gibi katkılarının olduğunu düşünmektedir.

 

Emojiler, herhangi bir metinle birlikte kullanıldığında genel olarak ilgili metni tanımlayıcı ve destekleyici nitelikte olmaktadırlar. Nasıl ki karşımızdaki kişiyle konuşurken konuşmayı destekleyici jest ve mimikler kullanıyorsak emojiler de aynı şekilde metni desteklemektedir. Emojiler ile kurulan iletişim kolay, hızlı ve etkilidir. Yapılan bir araştırma Z kuşağı bireylerin emojileri genellikle, yazışmaya duygu ilave etmek amacıyla kullandıklarını göstermektedir. En sık kullanılan emojiler ise “kalp”, “gülen yüz”, “gülmekten gözünden yaş gelen yüz” ve “başparmak havada” emojileridir.

 

Mesajlaşmanın çok yoğun olduğu bu zamanda, söyleyeceğimizi birkaç sembol ile anlatmak, gönderdiğimiz mesajın veya paylaştığımız içeriğin binlerce mesaj arasından fark edilip okunmasını kolaylaştırmaktadır. Beynimiz, metinsel ifadelerden ziyade buna karşılık gelen resimlerde 60.000 kat daha hızlı olduğu için, iletişimde emoji önemli bir unsurdur.

 

Duyguları kısa sürede aktarmaya yardımcı olan emojilerin yeni bir dil olarak evrensel açıdan kabul gördüğü söylenebilir. Emojilerin popülerliği ve gücünü fark eden pazarlama ve reklamcılık sektörleri, emojilerden reklam çalışmalarında yararlanmaya başlamışlardır. Bazı markalar kendi emojilerini oluşturmaya çalışmıştır. Markaların tüketici zihninde yer etmesi için emojiler kullanılmakta ve tüketici davranışının yönü açısından emojiler önemli bir görev üstlenmektedir. (Güven, 2018; Gökaliler ve Saatçioğlu, 2016, s. 65). Ayrıca emojilerin dil engeline duyarlı olmaması özellikle global markalar için büyük bir avantaj olarak görülmektedir.

 

 

Türkiye’de FikriMühim isimli pazarlama ajansı ve araştırma firmasının 2015'te yaptığı bir araştırmaya göre, kadınlar erkeklerden daha fazla emoji kullanmaktadır. Emoji kullananların %53’ünün üniversite mezunu olduğunun ortaya konduğu araştırmada, gençlerin daha çok emoji kullandığı ortaya atılmıştır. Türkiye’de en çok kullanılan emoji "kalpli öpücük"tür. Kişiler “duyguları daha iyi ifade edebilmek”, “düşüncesini desteklemek” ve “kısa zamanda çok şey ifade edebilmek” için iletişimlerinde emoji kullanmaktadır.

 

Sosyal medya platformlarında kullanılan emojilerin ülkeler bazında sıralamasına yönelik yapılan bir araştırmaya göre en çok emoji kullanılan ülke Hindistan olarak açıklanmıştır. Danimarka, Norveç, Şili ve Brezilya sırasıyla Hindistan’ı takip eden ülkelerdir. Türkiye ise bu sıralamada 14. sırada yer almaktadır (Yıldırım, 2018).

 

Emoji kullanımının külterel değerlerle ilişkinin olup olmadığını analiz eden araştırmacılar şu bulgulara ulaşmışlardır (Lu ve ark. 2016):

Çek Cumhuriyeti, Avustralya ve Fransa gibi bireyselliğin yüksek olduğu ülkelerde mutlu emojilerin kullanımı çok daha fazladır. Şili, Kolombiya, Meksika gibi kişiler arası bağların güçlü olduğu ülkelerde üzüntü, öfke ve olumsuz duyguları ifade eden emojilerin kullanımı daha fazladır. Daha çok geleceğe yoğunlaşmış ve uzun vadeli yönelim eğiliminde olan Macaristan, Ukrayna gibi ülkelerde olumsuz anlam içeren emoji kullanımı düşük gözlemlenirken; uzun vadeli yönelim eğiliminin az olduğu Peru, İsrail gibi ülkelerde ise olumsuz anlam içeren emoji kullanımı yüksek gözlemlenmiştir.

 

Evcil hayvan emojilerini Avustralya, çiftlik hayvanları emojisini Malezya ağırlıklı olarak tercih etmektedir.

Fransa, 'gülen yüz' ifadesinin kullanım listesinde en üstte bulunmadığı tek ülkedir.

Arapça konuşanlar, genel kullanım ortalamasının dört katı fazla çiçek ve bitki emojisi; Rusça konuşanlar ise ortalama romantik emojilerin üç katını kullanmaktadırlar.

Göz kırpma emojisini İngilizler diğer ülkelere göre göre 2 kat daha fazla oranda kullanmaktadırlar.

Amerikalılar; kafatası, doğum günü pastası, ateş, teknoloji, LGBT dahil olmak üzere birçok emoji ve kategori çeşitliliği kullanımına öncülük etmektedir.

17 Temmuz 2017 Dünya Emojiler Günü kapsamında Facebook, Twitter dünya çapında en çok kullanılan emojileri açıklamıştır. Dünyada en çok gülerken gözlerinden yaş akan emoji yer alırken onu kalp emojisi takip etmektedir.

 

Kişilerin iletişim sürecine sağladığı türlü kolaylıklardan ötürü emojiler, günlük hayatımızda vazgeçilmez bir yer edinmeye başlamıştır. Popülerliği her geçen gün artan emojilerin gelecekte her alanda daha sık karşımıza çıkması beklenmektedir.

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Bilge, R. (2020). İletişimde Emoji Kullanımı ve Etkinlik Değerlendirmeleri : İstanbul Üniversitesi Örneği, Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi.

Çevikyigit, G. (2018). Reklamlarda Emoji Kullanımının Beğeni Düzeyine Etkisi : Üniversite Öğrencileri Üzerine Uygulamalı Bir Çalışma, Selçuk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi.

Karaca, M. (2018). Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Medyada Emoji Kullanımları : İçerik, Alışkanlıklar, Trendler Bağlamında Karşılaştırmalı Analizi, Fırat Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi.

Özdemir, G., Gökdağ, R. ve Neslihanoğlu, S. (2019). Sosyal medyada emoji kullanımı ve anlamlandırılması: Anadolu Üniversitesi iletişim bilimleri fakültesi örneği, Selçuk İletişim, 12 (1), 425-443.

Pınar, N. K. ve Pınar, Y. (2017). Üniversite Öğrencilerinin Whatsapp Metin Yazışmaları ve Emoji Kullanım Tutumları. idil, 6 (38), 2709-2719.

Yegen, A. (2020). Paleolitik Çağdan Bugüne : Bir Duygu İfade Aracı Olarak Mağara Resimlerinden Emoji, Animoji ve Memojiler'e, Çağ Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi.

Yelken, Y. (2019). Türkiye'de En Çok Kullanılan Emojilerin Anlam ve Duygusal Karşılıklarının Araştırılması, Üsküdar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi.

Yıldırım, M. (2015). Türkiye’de lovemark olmuş markalar emoji kullanımına ağırlık verebilirler. Digital Age, (August 2015), 68.

https://www.fikrimuhim.com, Erişim Tarihi: 04.04.2016’dan akt. Anık vd., 2017, s. 50-51).Bu yazı 1710 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI