Bugun...


Psk.Dan. Aslı ŞENCAN

facebook-paylas
SİNEMA TERAPİ
Tarih: 07-03-2020 17:35:00 Güncelleme: 07-03-2020 17:35:00


"Sinema terapi; sinemanın insan üzerinde oluşturduğu korku, heyecan, öfke, sevinç, coşku ve aşk gibi duyguların işlenmesine, analizine ve olumlu modelleme temellerine dayanan bir yöntemdir (Kalm, 2004)."

Sinema terapi kavramı, ilk olarak 1995 yılında bir psikoloji profesörü olan Gary Solomon tarafından öne sürülmüştür. Solomon sinema terapiden bahsettiği kitabında, 200 kadar filmin oyuncu kadrosunu, hikâyesini, terapide kullanılacak iyileştirici temaları ve yorumları birlikte ele almıştır. Sinema terapi daha sonra terapötik süreç esnasında da kullanılmaya başlanmıştır. Film terapisini terapi seanslarında ilk uygulayanlar ise ABD’li psikiyatrist çift David Cambronne ve Jan Hasley olmuştur. Sinematerapi, Carl Meninger tarafından (1930) oluşturulan bibliyoterapiden köken almıştır (Gençöz 2007; Sharp ve ark. 2002).

Sinema terapinin genel amacı; hastanın yaşamını resmeden bir film belirlemek, hastanın karakterlerle özdeşleşmesine ve problem üzerine içgörü geliştirmesine yardım etmek, karakterlerin hatalarından veya doğru kararlarından kazanım sağlamak, problemin çözümüne teşvik eden stratejiler elde etmektir (Sharp ve ark. 2002; Powell 2008).

Sinema terapinin etkisi 3 aşamada gerçekleşmektedir;

1. Özdeşleşme: Hastanın filmdeki karakter/karakterler ile kendisi arasındaki benzerlikleri görmesi veya hissetmesidir. Kişinin, karakterin davranış ve düşüncelerini inceleyerek kendi davranışlarını incelemeye başlamasına aracılık etmektedir.

2.Katarsis (İç boşaltma): Hastayla benzer problemi yaşayan ve benzer duyguları hisseden karakterin/karakterlerin gözlenmesi sonucu hastanın bastırdığı, fark etmediği duygularının ve iç çatışmalarının ortaya çıkması ve böylece rahatlama ve arınmanın sağlanmasıdır.

3. İçgörü: Özdeşim kurulan karakter/karakterlerin duygu ve davranışlarına, yaşadıkları problemlere ve problemleri çözme şekillerine bakarak, kendi yaşamındaki ilişkili durumların çözümünde farkındalık kazanması ve benzer yöntemlere başvurmasıdır.

Sinema Terapinin Kullanımı

Sinema terapi; belli periyotlarda, belli bir sinema filmi seçilerek, belli gruplara izlettirilen, film sonunda uzmanların katılımlarıyla gerçekleştirilen oturumlara dayalıdır.

Uzman eşliğinde rahatsızlığın türüne göre seçilen film izlendikten sonra uzman, kişiyle film hakkında konuşmakta ve hikâye ve karakterlerin davranışlarıyla kişinin karşı karşıya kaldığı sorunların önce açığa çıkarılması sonra giderilmesi amaçlanmaktadır. Sinema terapide psikiyatrist, psikolog, terapist ve eğitimciler, 8-12 kişilik hasta gruplarına onların ihtiyaçlarına yönelik temaları içeren filmleri seyrettirirler. Haftada bir gerçekleşen oturumlarda katılımcıların gösterdiği gelişmeler uzman tarafından kayıt altına alınır.

 

Sinema Terapi Nasıl Uygulanır?

- Film toplu halde, terapistle birlikte veya ev ödevi şeklinde verilerek terapi seansı dışında kişiye seyrettirilir.

- Filmi seyretmeden önce kişinin terapideki hedefler doğrultusunda uyarılması, ilgili bölümlere özellikle dikkat etmesi, filmi durdurarak not alması ve bazı sahneleri birden fazla kez seyretmesi istenebilir.

- Kişinin neleri, neden sevdiği veya sevmediği ele alınır.

- Sonrasında uzman, film üzerinden başlayan yorumların, yardım alan kişinin gerçek hayatı ile bağlantılarının kurulmasında yardımcı olur.

Bazı durumlarda kullanılan birkaç film örneği:

 

DEPRESYON:

Alone In The T-Shirt Zone 

Prozac Nation

Persepolis

King Of Marvin Gardens

 

AİLE:

Pandoranın Kutusu

Everybody Loves Raymond

American Beauty

Babam ve Oğlum

 

HIRS VE TUTKU:

Whiplash

There Will Be Blood

Birdman

Adaptation

 

ÖZ SAYGI:

Dead Poets Society

Forrest Gump 

My Left Foot

Rain Man

 

YAŞAM VE ÖLÜM:

Mr. Nobody

What Dreams May Come-

Dying Young

Flat Liners

 

KAYNAKÇA

Erözkan, A. (2014). Psikolojik Danışma ve Rehberlikte Test Dışı Teknikler. Ankara: Mentis Yayınları

Gençöz, F. (2007). Sinema, Duygular ve Sinematerapi. Popüler Bilim Dergisi, 163,  20-24

Gençöz, F. (2006) Sinemada psikolojik bozukluklar: Psinema. Bilim ve Teknik Dergisi, 39 (458), 82-86

Sinema Terapi, Sanat Psikoterapileri Derneği, https://www.sanatpsikoterapileridernegi.org (ET: Ocak, 2020)

 Bu yazı 2068 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI