Bugun...


Psk. Büşra TAŞKAN

facebook-paylas
KAYGINIZ PATOLOJİK OLABİLİR Mİ?
Tarih: 04-03-2019 06:50:00 Güncelleme: 04-03-2019 06:50:00


Normal anksiyete organizmanın biyolojik bir korunma sistemidir. Potansiyel bir tehlike algılandığında ortaya çıkararak organizmanın tehlikeli durumdan kendini sakınarak yaşamın devam etmesini sağlar.

Eğer anksiyete objektif bir tehlike durumu olmaksızın varmış gibi algılanarak abartılı ve kişinin günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen subjektif bir beklenti hissi, dehşet endişe veya bir felaketin yaklaştığı duygusu ile karakterize ise “anormal anksiyete”den söz edilebilir.

Peki, nedir bu patolojik ve normal anksiyeteyi birbirinden ayıran?

Öncelikle korkunun veya kaygınınsüresi, kaygının oluştuğu dönem, bireyin verdiği fizyolojik belirtiler kaygıyı ayırt etmede etkendir.

Haydi, gelin patolojik kaygıyı ve normal kaygıyı ayırt edelim

Örneğin sokaktasınız, ağzından salya akan çok da büyük olmayan bir köpek var sizde oluşan belirtiler terleme, kalbin hızlı atması, ellerde titreme, odaklanmada güçlük tüm bu belirtiler normalken

Evdesiniz camdan bakıyorsunuz ve sokakta ağzından salyalar akanbir köpek gördünüz; yine aynı şekilde fizyolojik ve psikolojik tepkileri veriyorsanız bu sizin patolojik kaygınız olduğu anlamına gelir.

En genel anlamda patolojik korku ve kaygıyı normal korku ve kaygıdan ayırt etmemiz gerekir. Eğer kaygı bireyin bulunduğu gelişimsel döneme uygun değilse, bireyin hayatını olumsuz etkiliyorsa ve kişi giderek işin içinden çıkamaz bir noktaya geliyorsa, zihninde sürekli çok özel veya yaygın kaygıyı ve bunların getirebileceklerini düşünüyorsa burada “Patolojik Kaygı” mevcuttur.

Tedavisi diğer psikolojik rahatsızlıklara göre nispeten daha kolaydır. Psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapi ile tedavisi mümkündür.

                                                                                                               KAYNAKÇA

                                                                                          KLİNİK PSİKİYATRİ/2002

                                   ANKSİYETENİN NÖROBİYOLOJİSİ /İ.YAYFUN UZBAYBu yazı 2859 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI