Bugun...Hukuki Kavram Olarak Çocuk


facebook-paylas
Tarih: 21-02-2017 23:35

Hukuki Kavram Olarak Çocuk

Öncelikle, çocuk istismarına engel olmak gibi, ulvi bir amaç etrafında toplanan bir gruba katılmanın mutluluğunu yaşadığımı belirterek çalışmalarıma başlamak istiyorum.

Benim köşemde çocuklara dönük eylemlerin hukuki değerlendirmelerini yapmakla birlikte, yer yer kadına dönük eylemleri de tartışma konusu yapacağız.

Çocuğa ve kadına dönük eylemlerde hukuki desteğe ihtiyacı olan herkes, doğrudan yavuzerdogan@newspdr.com e-posta adresinden veya newspdr (admin) üzerinden tarafıma ulaşabilir. Herhangi bir karşılık beklemeksizin yardımcı olacağımız konusunda hiçbir şüphe duyulmamasını isterim.

İlk makalemiz olması nedeniyle öncelikle “çocuk” kavramının hukuki değerlendirmesini yapmamız gerekmektedir.

Mevzuatımızda baktığımızda çocuk ya da çocukluk kavramının genel geçerli olacak şekilde doğrudan bir  tanımının yapılmadığını ve hatta farklı kanunlarda farklı kavramların tercih edildiğini görmekteyiz. Örneğin, Medeni Kanunda “küçük” kavramı kullanılırken, İş Kanunlarında “çalışan çocuk”, “çocuk işçi” kavramları kullanılmıştır. Çoçuk Koruma Kanunu’nda ise, “Korunma ihtiyacı olan çocuk”, “suça sürüklenen çocuk” kavramlarının kullanıldığını görmekteyiz.

Her ne kadar doğrudan tanım verilmese de, Medeni kanun’un 28. maddesine  göre kişilik, sağ olarak tamamen anne vücudundan ayrılmakla başlamakta ve ölümle sona ermektedir. Aynı Kanun’un 11. maddesinde ise, “Erginlik onsekiz yaşın doldurulmasıyla başlar” şeklinde ifade yer almaktadır. Bu durumda iki madde birlikte değerlendirildiğinde (ülkemiz bakımından), çoçukluk çağının doğumdan 18 yaşın doldurulması anına kadar  geçen zaman olarak kabul edilmesi gerekmektedir. 

Çalışma konumuz bakımından Türk Ceza Kanunu’na baktığımızda (TCK m.31) ise, ceza sorumluluğunun 12 yaşın doldurulmasıyla başlamasına karşın (sağır ve dilsizlerde 15 yaş - TCK m. 33), tam sorumluluk halinin 18 yaşın doldurulmasıyla başladığını (sağır ve dilsizlerde 21 yaş) görmekteyiz. Bu durumda ceza hukuku uygulaması bakımından da 18 yaşını doldurmayan kimselerin çocuk olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. Nitekim TCK’nın tanımlar başlıklı 6. maddesinin 1-b fıkra/bendinde  “Çocuk deyiminden; henüz onsekiz yaşını doldurmamış kişi anlaşılır” şeklinde tanım yapılmakla TCK uygulaması bakımından kimlerin çocuk kabul edilebileceği açıkça ortaya konmuştur.

Nitekim çocukların masumiyeti ve korumasızlığını dikkate alan Kanun Koyucu çocukların (ister suç işleyen fail olsun, isterse suçla karşılaşan mağdur olsun) her halükarda korunması gerektiği düşüncesiyle “Çocuk Koruma Kanunu”nu hazırlamıştır. Bu Kanun’un 3. Maddesinde, tanımlar yapılırken de, çocuk kavramının “Daha erken yaşta ergin olsa bile, onsekiz yaşını doldurmamış kişiyi” ifade ettiği açıkça belirtilmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu tanım yalnızca Çocuk Koruma Kanunu bakımından geçerli olup, diğer kanunlar bakımından bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Konuya uluslararası hukuk bakımından baktığımızda ise, karşımıza Çocuk Hakları Sözleşmesi çıkmaktadır. Türkiye’nin de taraf olduğu bu Sözleşme’de de 18 yaşın doldurulmasına kadar kişilerin çocuk olarak kabul edilmesinin gerektiği (kural olarak) açıklanmıştır.

Bu bağlamda baktığımızda, ülkemizde yaşayan 18 yaşını doldurmamış herkes çocuk olarak kabul edilecektir. Çocuğun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmeksizin bu kural uygulanacaktır.

Sonuç olarak, ülkemizde 18 yaşın doldurulmasına kadar herkes çocuktur; cinsiyeti, dili, dini, ırkı ve inancı ne olursa olsun...

 

 

Yrd.Doç.Dr. Yavuz ERDOĞAN 

NEWSPDR Seminer Komisyonu Sorumlusu
Bu haber 4081 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Hukuk Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI