Bugun...


Zeliha Fatma AYKIN

facebook-paylas
FLÖRT ŞİDDETİ
Tarih: 08-04-2021 16:30:00 Güncelleme: 08-04-2021 16:30:00


Flört, heteroseksüel ve homoseksüel bireylerin birlikteliklerini de kapsayan sosyal etkileşim içererek ilişkiye devam edilmesi veya ilişkiyi sonlandırma eyleminde bulunulan ve sonrasında bir tarafın veya iki tarafın da isteğiyle ilişkinin sonlandırılmasıyla devam eden bir ilişki türüdür. Flört şiddeti, ilişkide partnerin acı verici ya da yaralayıcı fiziksel/ psikolojik unsurlarını içinde barındıran söz, mimik ve davranışlardır. Flört şiddeti türleri bakımından fiziksel flört şiddeti; partnerini tekmeleme, tokatlama, itmek gibi davranışlarıdır. Psikolojik flört şiddeti olarak, partnerin alay etme, çevresindeki kişilerle görüşmesini engelleme, isim takma gibi ruhsal olarak yaralayıcı olan davranışlardır. Seksüel flört şiddeti, partnerin isteği dışında olan cinsel birliktelik için ısrar etme veya isteği reddetme halinde bu konu üzerinde söylentiler yayma davranışlarıdır. Bunlara ek olarak ısrarlı takipler, sosyal medya hesapları bakımından kontrol sağlama gibi davranışlarda görülmektedir. Bir araştırmada şiddete maruz kalan bireylerin adölesan ve genç erişkin grubu olduğu belirlenmiştir. Erişkin dönemde ise birey flört şiddetine maruz kalmaktadır. Aslında flört şiddeti müdahale edilmesi zor olmakla birlikte partnerler kendi aralarında çözmeye çalışması ve gizlemeye çalıştıkları bir şiddet türüdür. Flört döneminde şiddetin önüne geçilmesi gelecekte olabilecek birçok şiddet türünü de engelleyebilmektedir. Birçok risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar: kıskançlık, para, cinsellik, alkol vs. Bunun yanında ciddi sağlık etkileri de bulunmakla birlikte uzun ya da kısa vadede etkiler olarak da değerlendirilebilir. Kısa vadedeki etkilerde yaralanma hatta ölüm gibiyken uzun vadede alkol, sigara ve yeme bozuklukları görülebilmektedir. Bunlara ek olarak özgüvende azalma, öfke patlamaları, TSSB, gibi ruhsal bozukluklarında görüldüğü anksiyete, depresyon ve intihar girişimlerinin olduğu durumlarda görülmektedir. Risk faktörleri olarak adölesan grubunda olan bireylerin deneyimsizlik nedeniyle şiddetin etkilerinden daha çok etkilenmektedir. Bu dönemde psikolojik olarak bireyler kırılgan bir dönemde olup madde kullanımı,  antisosyal kişilik ve davranışlar ve şiddete maruz kalma önemli risk faktörlerindendir. Peki, flört şiddetinin önlenmesi için neler yapılabilir? Farkındalık kazandırılarak, sağlıklı ilişkiler oluşturarak ve adölasan dönemdeki bireylere pozitif ilişki kurma konusunda becerilerini arttırmada yardımcı olunabilir. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, flört şiddetine dört aşama ile yaklaşmaktadır:

 

 

1. Aşama: Sorunu tanımlayın. İlk olarak sorunun ne boyutta olduğu ve bu sorunun kimleri etkilediğinin belirlenmesidir.

 

 

2. Aşama: Riskleri ve koruyucu faktörleri belirleyin. Burada sorunun etkilediği bireylerle birlikte bu soruna yönelten sebeplerinde bilinmesi gerekir.

 

 

3. Aşama: Önleme stratejileri geliştirin ve test edin. Çalışmalar sonucu elde edilen bilgilerin ve CDC önleme programı ile strateji oluşturulmalıdır.

 

 

4. Aşama: stratejilerin paylaşılmasını sağlayın.

           

 

“Unutmayın, hiç kimse isteğiniz olmadan size zorla bir şey yaptıramaz. Tavrınızı net bir şekilde karşı tarafa göstermelisiniz. Şiddet varsa orada sevgi yoktur. Kendinizi korumalı ve flört şiddeti yaşadığınızı fark ettiğinizde ilişkiden çıkmalısınız. Korkmayın! Unutmayın ki HAYIR demek HAYIR demektir. “

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Aslan D, Vefikuluçay D, Zeyneloğlu S, Erdost T, Temel F. Ankara'da İki Hemşirelik Yüksekokulunun Birinci ve Dördüncü Sınıflarından Okuyan Öğrencilerinin Flört Şiddetine Maruz Kalma, Flört İlişkilerinde Şiddet Uygulama Durumlarının ve Bu Konudaki Görüşlerinin Saptanması Araştırması. Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi. Ankara; 2008.

Avşar Baldan, G , Akış, N . (2017). Flört Şiddeti . Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi , 43 (1) , 41-44 .Bu yazı 1480 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI