Bugun...
facebook-paylas
ÇOCUKLARIMIZA SAĞLADIĞIMIZ KONFOR ZARAR VERİR Mİ?
Tarih: 18-11-2018 21:37:00 Güncelleme: 19-11-2018 07:56:00


Yaşam boyu gelişim, anne karnında oluşan küçük bir organizmayla başlayarak, doğum öncesi 9 aylık bir süreçle kendini belli eden ortalama 70 yıl devam eden bir yolculuktur. Yaşam boyu gelişimin parçası olan her yaşam döneminde, ihtiyaçlar biyolojik, fiziksel, bilişsel ve sosyoduygusal açıdan farklılık göstermektedir. 9 aylık bir bebeğin annesinin ona sağladığı bakım, onun ihtiyaçlarını giderme süreci 36 aylık bir çocuktan daha farklılık göstermesi gibi farklılıkları içerir. Bu farklılık, orta çocukluktan, ergenliğe, genç yetişkinlikten, orta yaşa ve yaşlılığa kadar ihtiyaçlarda farklılıklar söz konusudur. İhtiyaç her bireyde olduğu gibi her bireyin her yaşam dönemine göre değişmekte ve farklı yollarla giderildiği söylenebilir. Böylelikle her yaşam döneminde değişen ihtiyaçlar üzerinde durulmalıdır.

Bireyin gelişimi açısından en çok dikkat çeken ve bilinen kuramcılardan a Sigmund Freud bireye psikoseksüel açıdan, Erik Erikson psikososyol açıdan ve Jean Piaget bilişsel açıdan odaklanmıştır. Bu kuramcılar, belli yaş aralıklarında bireylerin göstermiş olduğu gelişimi birden fazla gelişim dönemlerine bölerek kategorilere ayırmıştırlar. Kuramcılar tarafından ortaya sunulan bireye bakış şekilleri bazen benzeyen bazen de benzemeyen noktalar içermektedir. Örneğin; Sigmund Freud’un; Oral, Anal, Fallik, Latans, Genital; Erik Erikson’un; Temel Güvene Karşı Güvensizlikten, Beden Bütünlüğüne karşın Umutsuzluğa, ve Jean Piaget’in; Psikomotordan dönemden, soyut döneme kadar bireysel gelişimi sıraladılar ve sıralayış bireye farklı şekillerde bakmayı da içermektedir. Her kurama göre, bireyin belli gelişim döneminde kazanması gereken beceriler, gidermesi gereken ihtiyaçlara dikkat çekilir. Gelişimin gerçekleşeceği kritik dönemlerin olduğundan bu dönemlerin gerektirdiği gelişimi tamamlamasına dikkat çekilmiştir.

Formal eğitimin verildiği kurumların başında, okulların neredeyse tamamında, pedagoji eğitiminin önemli yer kaplamaktadır. Pedagoji eğitimin içeriğini de özellikle eğitim psikoloisi kapsamında bireyin gelişimini psikolojik açıdan önem verilir. Bu bağlamda eğitim psikolojisi konusunda öğretmenlerin bilinçlenme ve yaşantıyla ilişkilendirme temel amaçlanılır. Bu amaçtan hareket edilerek, tüm öğretmenlerin pedagoji kapsamında eğitim psikoloji açısından kuramları öğrenmeleri için yüksek öğretim eğitimi veren eğitim fakülteleri eğitim psikoloji dersleri lisans programlarına yer almaktadır. Ayrıca, öğretmenlerimizin kamu personeli olurken eğitim psikolojisi alanındaki bilgileri, kazanımları sorgulanır ki bu sorgulanma da yapılması bir zorunluluktur.

Özellikle eğitim psikoloji kazanımlarının gerçek ve gündelik hayattaki aktarımı kısmında, öğretmenlerin büyük çaba göstermeleri özlenen ve aynı zamanda beklenen bir eylemdir. Hatta ailelerin de eğitim psikoloji kapsamında öğretmenler tarafından da birtakım beklentileri vardır. Örneğin “Premack İlkesi” (Anneanne/Babaanne Kuralı), “Yemeğini yerse….” İle başlayan cümlelerin yerini, net anlaşılır, işlevsel yönergelerle kalıcı davranış değişikliği yönünde öğretmenler tarafından yönergeler verilmesi gerekti gibi. Kısaca, eğitim psikolojisi açsından gerek öğretmenlerin gerekse ailelerin çocuklarına/öğrencilerine katkıları çok gerekli ve önemlidir. Katkıların önemliliği bilinçsiz, istendik olmadan yapılan hatalarla daha belirgin ve önemli hale gelir.

Bilinçsiz ve istendik olmadan yapılan hatalara bakarsak, görünür olarak “Konfor” kavramı ile karşılaşıyoruz. Konfor: Fransızca confort kelimesinden türeyen bu kelime, “[g]ündelik hayatı kolaylaştıran maddi rahatlık” (TDK, 2018)anlamına geliyor. Sözlük anlamı dışında, halk arasında sıklıkla tarif edilebilmesi için sıklıkla kullanılan cümleler arasında “Armut piş ağzıma düş” ifadesi kullanılmaktadır.

“Armut piş ağzıma düş” ifadesinin ne anlamına geldiğine yönelik ilköğretimin ikinci kısmı ve orta öğretimde öğrencilere Türkçe derslerinde etkinlikler yapılır. Etkinlik yapılır derken, deyimler ve atasözlerinin ne anlama geldiği sorgulanır. Örneğin, armut ağacının çiçek açarak, açılan çiçeğin meyve haline dönüşmesi, olgunlaşması, pişmesi ve sonrasında ağzıma düşmesi…Yani? Bireyin çaba sarf etmeden ve beklemeden armudu elde etmemesi konusunda bilinçlendirmektir.

Tamda bu noktada yukarıda bahsedilen “Konfor” kavramı tekrardan devreye giriyor. Zaman zaman öğretmenlerin ilköğretimden, yükseköğretime kadar “Armudu pişirip, öğrencilere servis etmesi” söz konusudur (öğrencilere özel özetlerin ve ders notlarının hazırlanılması gibi). Ailelerde armudun olgunlaşmadan, pişmeden daha fazla çözümler arar hale geliyor ve çocuklarına konfor sağlama odaklı oluyor. Çocuklar yerine yapılan masum ödevler, projelere, ev aramalara, iş aramalara, aracı olmalara, hayatlarını organize etmeye, hayatlarını finanse etmeye kadar giden bir durum oluyor.

Yaşamın belli dönemlerinde, alışılan hazır kaynaklardan mahrum olmaktan korkan, vazgeçemeyen nesiller yetişmeye devam ediyor. Yetişen nesillere yapılan yatırımın nasırlaşması “Konfor” ihtiyacını araçtan çok amaca döndürülmesine sebep olur. Böylece, konfor çemberinden çıkmadan ebeveynlerin sağladığı olanaklarla idare etmek en çok tercih edilen seçenek haline gelir. Nasırlanan konfor ihtiyacını ise okul psikolojik danışmanlarının “güdü”, “motivasyon”, “başarıya giden” yollar, sloganlar, seminerler, büyük grup etkinlikleriyle çözmeye çalışırken, ailelerin konfor sunarak, çocukları üzerinde bıraktıkları zararları, etkileri ve kendi elleriyle çocuklarını nasıl tembelleştirip üretmektense tüken bireyler olduklarını görmeleri okul psikolojik danışmanları tarafından aileye sunulan aile rehberliği aracılığıyla sağlanmalıdır.

 Bu yazı 1331 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI