Bugun...


Rana LİVKÖŞKEROĞLU

facebook-paylas
ÇAKRALARIN DUYGULAR VE PSİKOLOJİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Tarih: 24-08-2019 22:54:00 Güncelleme: 24-08-2019 22:54:00


“Dönen enerji çarkı” anlamına gelen çakra, Budizm ile Hinduizm inançlarındaki geleneklerden yani Yoga ve Tantra’dan gelir.  Çakralar girdap gibi dönen enerji merkezleridir. Her biri farklı bir renge sahiptir ve özel bir alet sayesinde çakraların renkleri görülebilmektedir. Vücudumuzda bu enerji merkezlerinden 7 tane bulunmaktadır.

Çakralar, salgı ve hormon bezlerimizin üzerinde ya da yakınında bulundukları için vücudumuzun işleyişi üzerinde büyük önem taşırlar. Birer dönüşüm merkezleri oldukları için çevremizde kolayca fark edilmeyen enerjileri alıp onları fiziksel bedende sinirsel, hücresel ve hormonal enerjiye dönüştürürler. Bu da bizim nasıl hissettiğimizi etkiler. Enerji blokajları ise çakraların dengesiz çalışmasına ve çeşitli hastalıklara sebep olur.  Şimdi bu 7 çakranın işlevlerini ve denge durumunun etkilerini inceleyelim.

1- Kök Çakra: Omurganın kökünde bulunur ve rengi kırmızıdır. 1-8 yaş arasında gelişir. Hayatta kalmamızı sağlayan enerjiyi sağlar. Fiziksel hayatta kalmayla, bacaklarla, ayaklarla, kemiklerle, kalın bağırsaklarla ve böbreküstü bezlerle ilişkilidir.  Yorgun, isteksiz ve bitkin olmamız bu çakra hususunda çalışmayı gerektirir. Bu çakrayı iyileştirdiğimizde, canlılığımızı kazanır ve geçmiş hayatlarımızdaki acı ve olumsuz motiflerin etkisini azaltılabilir. Bloke olması durumunda paranoya, korku, erteleme, güvensizlik, tedirginlik ve savunuculuk, sırt ve bacak ağrısı, aşırı kilo veya aşırı zayıflık, kansızlık ve kemik erimesi olarak tezahür edebilir.

2- Göbek Çakrası: Omurga tabanı ile göbeğin tabanı arasında yer alır. Rengi turuncudur. 8-14 yaşları arasında gelişir. Bu çakra arzuyu, hazzı, cinsiyeti ve yaratıcılığı temsil eder. Duyguları ve cinselliği bu çakra kontrol eder. Bu çakra dengeli ise duygularımız dengeli ve başkaları ile ilişkilerimiz olumlu olur, duyguları olduğu gibi ifade edebiliriz, neşeli, dışa dönük ve özgüvenimiz yerinde olur. Blokaja girdiği zaman duygusal iniş çıkışlara, kalın bağırsak sorunlarına, rahim ve yumurtalık hastalıklarına, kas spazmları ve kabızlığa sebep olabilir.

3- Güneş Sinir Ağı Çakra: Göbek deliği ile göğüs kafesi arasında yer alır ve rengi sarıdır. Bu çakra, sindirim sistemimiz, kaslarımız, pankreasımız ve adrenaller ile ilgilidir. Bu duygusal hayatımızın merkezini oluşturur. Sosyal ilişkileri ve iletişimi temsil eder. Kişisel güç, kahkaha, sevinç ve öfke duyguları bu merkezle ilişkilidir. Duyarlılığınız, tutkularınız ve elde edebilme kabiliyetiniz burada saklanır. Çakranın blokajı durumunda reddedilme korkusu, aşırı eleştirel tutum, kalabalık içinde yalnızlık hissi, özgüven eksikliği ve kontrol etme ihtiyacı gibi durumlar ortaya çıkar.  

4- Kalp Çakrası: Vücudun merkezinde, göğsün tam ortasında bulunur ve rengi yeşildir. 21-24 yaşlarında gelişir. Tüm çakraların merkezindedir. Sevgi, şefkat, merhamet, uyum, barış ve affediciliği temsil eder. Asyalılara göre bu çakra ruhun merkezidir. Kalp, göğüs, solunum yolları, akciğerler ve dolaşım sistemini etkiler. Bu çakranın uyumsuz çalıştığı durumlarda sık sık ve kısa nefes alma ya da nefes alma güçlükleri, yüksek tansiyon, duygusuzluk, yalnızlık korkusu, evham, endişe, alınganlık bağımlılık, aldatılma korkusu gibi duygular yaşanabilir. Uyumlu çalıştığında ise kişi sevecen, empati kurabilen, iyiyi görebilen, arkadaş canlısı, şefkatli ve başkalarını desteklemeye heveslidir.

5- Boğaz Çakrası: Köprücük kemiği ile gırtlak arasındadır ve rengi turkuazdır.  28-35 yaşları arasında gelişir. İletişim, ses, konuşma, yazma, yaratıcılık, kendini ifade etme ve yargılama çakrasıdır. Boğazı, enseyi, sesi, dişleri, kulakları, tiroit bezini, boynu ve omuzları etkiler. Uyumlu çalıştığında kişiler kuvvetli ilhamlara sahip olurlar ve başarılı konuşmacılığa, yazarlığa ve sunuculuğa uygun kişiler olurlar. Bu çakra uyumsuz çalıştığında ise kişi kendini ifade etme sorunları, ses çatallaşması ya da ses kısıklığı, çekingenlik ya da aşırı mükemmeliyetçilik, utangaçlık ya da sık sık yalan söyleme gibi etkiler ile karşılaşır.

6- Kaş (Üçüncü Göz) Çakrası: Alının ortasında bulunur ve rengi indigo mavisidir. Sezgiyi temsil eder. Yüzü, başı, sinir sistemini, gözleri, beyni, beyinciği ve hipofiz bezini etkiler.  Bu çakra uyumlu çalıştığında sezgi yeteneği sayesinde analiz yapabilir ve iradesi tamdır. Duygusal zekâsı çok kuvvetlidir. Telepatik yetenekleri çok gelişmiştir. Uyumlu çalışmadığında ise kabuslar, öğrenme zorlukları, başarısızlık korkusu, hiçbir şeyden emin olamama, her şeyin zıddına hareket etme dürtüsü gibi durumlar oluşur.

7- Taç Çakra: Başın üzerindedir ve rengi de mordur. Serebral korteksi, merkezi sinir sistemini ve hipofiz bezini etkiler. Ruhsallığı ve her şeyle birlik olma duygusunu simgeler. Bilgiyle, anlayışla, mutlulukla ve ilahi amaç ile ilişkilidir. Çakra uyumlu olduğunda kişi, bireysel egoyu bırakarak evrensel egoyu kabullenir ve her şey ile birlik olma duygusunu yaşar. Sonsuz mutluluğun saf bilincinde yaşar. Bilinçaltına tam hakimiyet kurar. Uyumsuz çalıştığında ise paranoya, ölüm korkusu, sorular içinde boğuşarak hiçbir soruya cevap bulamama, depresif ruh halinde bulunma gibi durumlar ortaya çıkar.

Kaynakça

https://www.degerlidogaltas.com/cakra-nedir-cakralar-ve-anlamlari/ (Erişim tarihi: 10.08.2019).

http://hulyasengul.com/46/makalelerim/16/cakralar-ve-onemi.html (Erişim tarihi: 13.08.2019).

https://evrimagaci.org/cakralarin-bilimsel-analizi-1354 (Erişim tarihi: 15.08.2019)Bu yazı 2325 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI