Bugun...
facebook-paylas
ŞAKA DEĞİL ZORBA!
Tarih: 28-03-2019 07:36:00 Güncelleme: 28-03-2019 07:36:00


“Öğretmenim Ahmet bana vurdu. Öğretmenim! Ayşe beni itti, sırama oturmama izin vermiyor. Öğretmenim! Ali zorla paramı ve/veya yemeğimi aldı.”

Bir okulda çalışıyorum ve bu cümleler her gün en çok duyduğum şeylerden sadece bir kısmı. Akran zorbalığı literatürde “ Çocuk ve ergenle aynı yaş grubunda olan kişi veya kişilerin birbirlerine veya tek bir kişiye karşı fiziksel, sözel ve davranışsal olarak örseleyici, zarar verici davranışlarda bulunması.” olarak tanımlanmaktadır. Öğretmenlerin okullarda, ailelerin ise evlerde en çok duyduğu şikayetler bu tanıma örnek niteliği taşımaktadır.

Akran zorbalığı; çeşitli şekillerde varlığını sürdüren ve günümüzde sınıflarda, okullarda ve sokaklarda gördüğümüz en büyük sorunlardan biridir.

Akran zorbalığının temel sebepleri arasında; ailedeki travmatik yaşantılar, psikolojik ve fiziksel şiddet önemli bir yer tutmaktadır. Yanı sıra travmatik yaşantı olmasa dahi, birey evin gergin atmosferinden etkilenerek dışarıda zorbalık davranışlarına eğilim göstermektedir.

Zorbalığın tanımlanmış birden fazla türü bulunmaktadır. Bunlar; psikolojik, fiziksel, sözel, cinsel ve siber zorbalık olmak üzere beş ana başlığa ayrılmaktadır.

Zorbalık davranışının en yaygın türleri arasında, psikolojik ve fiziksel zorbalık gösterilmektedir. Bu iki tür arasındaki farkları kavramak için açıklayacak olursak,  psikolojik zorbalıkta fiziksel herhangi bir temas bulunmaz ve fiziksel bir amaç güdülmez.  Psikolojik zorbalığı aynı yaş grubu arasında boş gösteren psikolojik şiddet olarak da tanımlayabiliriz. 

Fiziksel zorbalıkta ise, zorbalık davranışı sergileyen ve maruz kalan arasında fiziksel temas bulunmaktadır. Zorbalık davranışı sergileyen birey diğer bireye; vurmak, itmek, çekiştirmek, incitmek amacıyla yaklaşır.

Zorbalık davranışının yönü genellikle ortalamdaki  en güçlü bireylerden korumasız ve zayıf bireylere doğrudur. Alışılagelmiştir ki, zorbalığa maruz kalan bireyler genellikle gruba dahil olmak, dışlanmamak ve yalnız kalmamak adına, bazense grup kuralı ve samimiyet göstergesi olarak kabul eder sonuç olarak bu davranışların varlığını dile getirmezler.

Dışardan oyun veya şaka gibi görünen ama maruz kalan bireyde travmatik yaşantılar oluşturan bu davranış örüntüsünün önlenmesi ve var olan davranışın dile getirilmesi travmatik yaşantıların en aza indirgenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Akran zorbalığının önlenmesinin ilk adımı, zorbalık davranışı sergileyen ve maruz kalan da dahil olmak üzere risk altındaki tüm bireyler tarafından farkına varılmasının sağlanmasıdır. Çünkü, bu davranışlar zorbalığa maruz kalan bireyler tarafından çoğunlukla şaka ve bazen de gruba dahil olma kuralı gibi görülmektedir.

Farkındalık sağlandıktan sonra ise, risk altındaki tüm bireylerin zorbalık davranışına karşı nasıl tepki vereceklerine dair bilinçlendirilmesi bu davranışların olası sonuçlarını önlemede önemli bir yer tutmaktadır.

Zorbalık davranışına maruz kalan birey kadar bu davranışı sergileyen bireyin de ilgiye ve anlaşılmaya ihtiyacı vardır. Var olan bu davranış örüntüsünün sebepleri araştırılmalı, zorbalık davranışı sergileyen bireyler bu davranışın önlenmesine yönelik gereken noktalarda desteklenmelidir.

Unutmamak gerekir ki,  sevgi ve etken ilginin iyileştiremeyeceği hiçbir kimse yoktur.

 Bu yazı 2211 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI