Bugun...


Psk.Dan. Uğur METİN

facebook-paylas
HIZLI OKUMA ANLAMAYI GÜÇLEŞTİRİR Mİ?
Tarih: 12-06-2019 15:37:00 Güncelleme: 12-06-2019 15:37:00


Sağlıklı bir insan dakikada 9000 kelime duyabilir,8000 kelime görebilir ve saniyede 7500 kelime düşünebilir. Sahip olduğumuz bu potansiyelin farkına varıp doğru yöntemlerle bu geliştirilebilir.

PEKİ NASIL?

Aslında yanlışı en başta yapıyoruz. Hatırlayalım ; okula başladığımız ilk yıllarda hep yavaş yavaş oku dilinle veya ağzınla oku denilirdi. İşte yanlış tam da bu iki noktada başlıyor. Çünkü insanın okuma organı dil ve ağzı değildir. Okuma organımız göz ve beyindir. Gözlerimiz,ruhumuzun dışarıya açılan pencereleri olarak kabul edilir ve okurken fiziksel olarak en çok çalışan organımızdır.Ayrıca gözlerimiz, satır aralarında dolaşarak oradaki sözcükleri beyne iletir.beynimiz ise çok hızlı çalışır fakat gözün çalışma hızı beynin çalışma hızından yavaş olduğu için dikkatin dağılmasına neden olur. Bunun için ulaşılmak istenen hedef gözün okuma hızını beynin anlama hızına yaklaştırmak. Örneğin yavaş konuşan insanları dinlerken dikkatimiz dağılır çünkü beynin anlama hızı konuşan kişinin konuşma hızından çok daha fazladır

İnsanlar bilginin %80’inden fazlasını okuyarak elde ediyor. Bu da hızlı okuma tekniklerin önemini arttırıyor. Amerika ve İngiltere de üniversite eğitimine kadar her kademeye uygun okuma kursları veriliyor. Bu yüzden hızlı okuma çok yaygındır. Amaç sadece hızlı okumak değildir tabi ki okuduğumuzu anlamadıktan sonra ışık hızında okumanın bile bir faydası olmayabilir. Amacımız hızlı okuyup okuduğumuzu anlamaktır.

Göz ile beyin arasındaki sinirlerin, göz ile kulak arasındaki sinirlerden 25 kat daha hızlı hareket ettiğini biliyor muydunuz? O halde bir haftada bitirebileceğiniz bir kitabı 3-4 günde de bitirebilirsiniz.100 sayfalık bir kitapta  25000 kelime bulunmaktadır. Bu da okuyucunun 4-5 saatini alır. Hızlı okuma tekniklerini uygulayan bir kişiyi bu süreyi çok daha iyi azaltabilir.

 Herkes ömründe bir kez de olsa bir sınava girmiştir. Öğrencilerin korkulu rüyası sınavlar: yks,kpss, ales, lgs…  Sınavdan sonra çoğu öğrenci biraz daha zamanım olsaydı çok iyi çözerdim, zaman yetmedi, yetiştiremedim yakınmalarını duyarız ve haklıdır da bu sınavlar sadece bilgiyi ölçen sınavlar değil ; zamanla baş etme stresle baş etme gibi becerileri de ölçmektedir. Bu yüzden hızlı okuyup anlayan öğrenci bir adım daha öndedir. Çünkü iki saat süren bir sınavda hızlı okuma tekniklerini uygulayan bir öğrenci yaklaşık 30-45 dakika kazanır. Bu da zaten öğrencinin istediği hedefe ulaşması için çözebileceği soru sayısını yakalamak için yeterli bir süredir.

Peki sadece öğrencilikte mi fayda sağlıyor yoksa başka alanlarda da avantaj sağlıyor mu?

Anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenen bir okuyucu hızlı okuyarak zihinsel gezintileri minimum düzeye indirmiş olur. Böylece odaklanma artar ve bilgi kaydı daha net olur. Düşünce, algılama, değerlendirme kavramı ve karar verme hızı artar. Anlayarak hızlı okuma tekniklerini bilen bir okuyucu okuma eylemini monotonluktan çıkarıp zevkli ve eğlenceli bir hale getirir. Daha kısa sürede daha fazla bilgi edinme fırsatı bulmuş olur. Biliyoruz ki okumak için vakit ayırmak günümüzde gittikçe zorlaşıyor. Hızlı olan hayatımızda daha çok şey okumak istiyorsak hızlı okumamız gerekiyor. Zahmetsiz ve akıcı biçimde öğrenirsiniz.

Okuduğunuzu anlama yüzdenizi arttırır,zamandan tasarruf etmiş olursunuz.Özgüven kazanırsınız.Okurken beyniniz daha iyi ilişki kurar.Okumalarınız daha zevkli hale gelir.Okuma alışkanlığını kazanmada büyük bir adım atmış olursunuz.Okuduğunuzu daha iyi anlar, hafızanızda tutar ve hatırlarsınız.

 

 

 

                                                          

 Bu yazı 2347 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI