Bugun...


Psk.Dan. Tuğba DÖKMETAŞ

facebook-paylas
UZAK MI EĞİTİM
Tarih: 03-01-2021 18:58:00 Güncelleme: 03-01-2021 18:58:00


Tek bildiğim, internetin dünyayı dönüştüreceğidir.
                                                                  Alfred D. Chandler

                  

 

Teknolojinin eğitim ve öğretim alanına sunduğu en önemli iki değer bilgisayar ve internettir. Bu iki yapının okullarda kullanılmasıyla birlikte öğrenme veriminin artması sağlandı. Derslerin,  görsel ve işitsel olarak desteklenmesi öğrencinin dersi anlamasını kolaylaştırdı. Hatta okul dışında öğrencinin bilgisayar kullanımı, bireysel öğrenmeyi mümkün hale getirdi.  Ancak durum öğrenci-veli tarafından gerçekten böyle miydi?

                  

 

Tüm dünyada etkisi görülen pandemi sürecinde sağlık, ekonomi, turizm gibi alanlarla birlikte eğitim alanında da zorluklar yaşanmaktadır. Ülkede var olan salgın sebebiyle, öğrencilerimiz okullarına ulaşamamakta ve derslerini internet sistemi üzerinden işlemektedir. Artık hepimizin diline yer eden  ‘’uzaktan eğitim’’ dönemi başlamıştır. Uzaktan eğitim ile klasik eğitim arasındaki fark bireylerin özel yaşam alanlarını terk etmeden bulundukları yerde eğitim haklarına ulaşabilmeleridir. İnternet teknolojisinin eğitim alanında yer almasıyla uzaktan eğitim günümüzde modern bir boyut kazanmıştır. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren uzaktan eğitim, kimi öğrencilere fayda sağlarken kimisinde yeteri kadar etkili olamadı. Fiziksel engelli öğrencilere ve geniş kitlelere eğitim olanağı uzaktan eğitimde oldukça fayda sağladı. Zamandan ve mekandan bağımsız ‘’esnek öğrenme’’ sağlandı. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde ulaşabileceğiniz derslikte ders görme imkanı sağladı. Coğrafi kısıtlaması olan, güvenlik problemi yaşayan bölgelerde eğitimin aksamasını azalttı. Farklı öğrenme biçimlerini öğrencilere sundu. Görsel öğrenme, video ve görsellerle desteklendi. İşitsel öğrenme, bireysel dinlemeyi kolaylaştırdı. Eğitim giderlerinin azalmasıyla düşük maliyetle eğitim görme imkanı sağladı.  Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan öğrencilerle iletişim kurmayı sağladı. Şuan kullandığımız eğitim yönteminin avantajları olduğu gibi dezavantajları da yaşanmaktadır.
Öğrenci ve öğretmenin uzun süre bilgisayar kullanmasından kaynaklı sağlık sorunları yaşaması bunların başında gelmektedir. Ekonomik olarak zayıf olan ülkelerde öğrencinin teknolojiye ulaşmasında ve derse bağlanmasında sorun yaşaması. Öğrencileri grup çalışmalarından, sosyal faaliyetlerden uzaklaştırmasına neden olmaktadır. Bireyin öğrenme sürecinde yaşadığı problemleri, problem sırasında çözümleyememek. Öğrenci sayısındaki fazlalık nedeniyle her öğrenciye yeteri kadar zaman ayıramamak. Fakat en büyük sorunu yaşayan öğrenciler, küçük yaşta bireysel ders çalışma alışkanlığını kazanamayan öğrenciler. Bu öğrenciler ders çalışma sorumluluğunu kendileri alamazlar. Sürekli kontrol edilmek isterler. Ödevlerini zamanında yetiştiremezler. Bu öğrencilere veli desteği ve öğretmen desteği oldukça gereklidir.

                    

 

Sevgili öğrenciler; salgın nedeniyle zorunlu olarak uzaktan eğitim almanız gerekebilir. Bu durumda ise kendinizi disipline etmeniz ve çalışma programınızı oluşturmanız gerekmektedir. İnterneti ne kadar aktif kullanabilir ve aldığınız eğitimleri ne kadar pekiştirirseniz o konuda başarılı olmanız daha mümkün olacaktır. Kısaca online eğitimde başarılı veya başarısız olmanız size bağlıdır. Ekranınız akıllı tahtalar, velileriniz sınıf başkanları… Değişmeyen şeyler ise öğretmenleriniz, defterleriniz ve kalemlerinizdir. Gelecek sizinle güzelleşecekBu yazı 935 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI