Bugun...


Psk. Dan. Simay Merve TORUN

facebook-paylas
ÇOCUKLUKTA DUYGUSAL İHMAL
Tarih: 03-01-2021 19:20:00 Güncelleme: 03-01-2021 19:20:00


Çocuk ihmali, yaygın olarak görülen ve dramatik sonuçlara yol açan bir problemdir. Çocuk ihmali çocuk sağlığını ve refahını zedeleyen, çocukta yaşamı boyunca kalıcı izler bırakan bir sağlık sorunudur (Güler, Uzun, Boztaş ve Aydoğan, 2002).

 

 

Bir çocuğun duygusal olarak sağlıklı ve bağlı yetişkin olabilmesi için büyümesini ve gelişimini körükleyecek asgari düzeyde duygusal bağlanma, empati ve dikkat önemli değişkenlerdir. Duygusal bağlanma ile birey boşluk hissi ile mücadele edebilecek yetişkine dönüşebilir.

 

 

Duygusal ihmal şekilleri oldukça fazla ve farklı türdedir. Bu farklılık farklı yaklaşım sergileyen ebeveyn türlerine göre farklılaşma göstermektedir. Örneğin narsist bir ebeveyn, çocuklarının kendilerinden ayrı birey olduklarının farkında değildir. Çocuklarını kendilerinin uzantıları olarak görürler. Bu tür bir ebeveynin yetiştirdiği birey kendi ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerinin farkına varmakta güçlük verebilir. İzin verici ebeveyn çocukları ile çatışmaktan rahatsızlık duyarlar ve öz disiplin ile ilgili mücadeleleri vardır. Bu ebeveynlik türünde çocuk kuralları, karar verme becerisini ve dürtü kontrolünü öğrenemez. Otoriter ebeveyn, . Kurallarına sorgulanmadan uyulmasını ister. Kurallarının nedenlerini açıklamaz. Çocuklar kurallara uymadığında daha sert çözümler ararlar. Çocuğun duygu ve düşüncesini önemsemezler. Ceza verme ve şiddeti çözüm yolu olarak görürler. Çocuklarının bireysel farklılık ve ihtiyaçlarını gözetmezler. Sağlıksız ebeveyn türlerinin çocukta yarattığı ortak sonuç, boşluk hissidir.

 

 

Çocuğun yetişme sürecinde ebeveynlerin çocuğu ile duygusal bağ kurması gerekmektedir. Duygusal bağ kuran ebeveyn, çocuğunu uzantı olarak değil; birey olarak görür, duygusal ihtiyaca yetkin yanıt verir. Ebeveynde gerekli beceriler olduğunda ve çocuğunun duygusal ihtiyaçlarını fark edip karşıladığında güvenli bağlanma oluşabilecektir.

 

 

Birçok ebeveyn zaman zaman çocuğunu ihmal etmektedir. Ancak bu ihmal süreklilik aldığında çocukta boşluk hissi yaratabilir. Bir ebeveyn ihmalin yaratacağı boşluk hissinin önüne geçebilmek için önce ihmalinin farkında olmalıdır. Çocuğun duygusal ihtiyaçları en az biyolojik ihtiyaçları kadar önemli olmalıdır.

 

 

Erken çocukluk döneminde ihmal edilen birey, yaşamış olduğu ihmalin farkında olmadığı sürece aynı ihmal davranışını kendi ebeveynliğinde de devam ettirebilir; çünkü sağlıklı bir ebeveyn ile yetişen birey sağlıklı tutuma sahip olacak ve sağlıklı çocuk yetiştirme biçiminine sahip olma olasılığı daha yüksek olacaktır. İstismar ve ihmal edilen çocuklarda depresyon belirtileri, davranış bozukluğu, öğrenme güçlükleri, sıklıkla alkol ve bağımlılık yapan maddeleri kullanma gelecekte başkalarına ve kendine şiddet uygulama, konuşmada gecikme, okulda başarısızlık, düşük öz saygı ve benlik kavramlarının zayıf olması ve gelecek konusunda beklentilerinin düşük olması gibi olumsuzluklar görülebilmektedir (Güler, Uzun, Boztaş ve Aydoğan, 2002).

 

 

Aile çocukların hem en güvenli ve sağlıklı büyüyecekleri alan hem de uygun şartlar sağlanamadığında en güvensiz büyüyecekleri alan olabilir. Çocukluk dönemlerinde ihmale uğrayan bireylerin birçok problem yaşama ihtimallerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. İhmal sadece o bireyin problemi değil; toplumsal bir problem olabilir. İhmali öğrenen birey dalga etkisi gibi nesilden nesle ihmali yayabilir. Bu nokta ailelere, bireylere ve topluma büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA:

 

 

C. Ü. Tıp Fakültesi Dergisi 24 (3):128 – 134, 2002 Anneleri Tarafından Çocuklara Uygulanan Duygusal ve Fiziksel İstismar/İhmal Davranışı ve Bunu Etkileyen Faktörler

 

 

Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk HissiBu yazı 1079 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI