Bugun...


Psk. Dan. Simay Merve TORUN

facebook-paylas
AKRAN ZORBALIĞI
Tarih: 03-11-2020 23:50:00 Güncelleme: 03-11-2020 23:56:00


 

Psikolojik danışmanların meslek hayatlarında en çok karşılaştığı konulardan birisi de akran zorbalığıdır. Zorbalık, en öz biçimiyle incitme niyetli saldırı olarak ifade edilebilir. En genel şekliyle okullardaki zorbalık, bir ya da birden çok öğrencinin kendilerinden daha güçsüz öğrencileri kasıtlı ve sürekli rahatsız etmeleriyle sonuçlanan ve mağdurun kendisini koruyamayacak durumda olduğu bir saldırganlık türüdür (Pişkin, 2002)

 

Zorbalığı uygulayan kişiye zorba denilmektedir. Zorba genellikle arkadaşlarından büyük veya daha güçlüdür (Olweus, 1994). Popülerlik, fiziksel güç veya statü, sosyal rekabet gücü, kendine güven, dışa dönüklük, zeka, yaş, cinsiyet, ırk, etnik köken, sosyoekonomik statü gibi birçok özellik kurban üzerinde hakimiyet kurmada etken olmaktadır (Limber 2002). Kurban ise eziyete uğrayan kişidirGüç ve fizik olarak arkadaşlarından daha zayıftır ve genellikle düşük benlik saygısına sahiptir (Olweus 1993).

 

Zorbalığın sebepleri kompleks bir yapıya sahiptir (Koç,2007). Zorbalık üzerinde birçok değişken etkilidir.Pellegrini ve Long’a (2002) göre belirtilen değişkenler genel olarak zorbalığa neden olmaktadır:  Medyanın şiddet tasvirleri, cinsiyet rolleri ile sosyal öğrenme yaşantıları gibi sosyal faktörler; zengin fakir ayrımı, toplumsal çözülme gibi toplumsal faktörler;  kurallar, beklentiler ve disiplin biçimi gibi okulu kültürü ile alakalı faktörler;  aile içinde yaşanılan şiddet istismar ihmal, terk gibi ailesel faktörler; öğretmen, öğrenciler ve akran topluluklara üyelik gibi ilişkisel faktörler;  sosyal problem çözebilme kabiliyeti, genel gelişimsel nitelikler gibi kişisel faktörler gruplanmıştır.

 

Zorbalığın farklı türleri bulunmaktadır. İlk olarak zorbalık türleri dolaylı ve doğrudan zorbalık olarak ikiye ayrılmaktadır. En çok karşımıza çıkan zorbalık türleri ise fiziksel, ilişkisel ve sözel zorbalıktır. Erkek çocuklar daha çok fiziksel; kızlar sözel ve ilişkisel zorbalığı kullanmaktadırlar. Teknolojinin hayatımızdaki yerinin artması ile beraber siber zorbalık da zorbalık türleri arasında en çok rastlanan türlerdendir. Genellikle bir defadan fazla oluşur, psikolojik şiddet içerir ve kasıtlı yapılır (Dehue, Bollman ve Vollink 2008).

 

Zorba davranışlara uğrayan çocuk ailesine doğrudan okulda kendisine nelerin yapıldığını söyleyemeyebilir (Pişkin, 2002). Bu yüzden zorbalığın belirtilerine karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Zorbalığa maruz kalan çocuk bir ya da birden çok belirti gösterebilir. Okul psikolojik danışmanlarının, ailelerin ve okul yönetiminin zorbalığın önlenmesi ve zorbalığın fark etmesinde rolü oldukça büyüktür. Bu nedenle akran zorbalığı üzerinde okullarda daha fazla çalışılmalı ve ortaya çıkmadan engellenmelidir.

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Aksaray, S. (2011). Ç.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Cilt 20, Sayı 2,  Sayfa 405-432.

Koç, M. (2007). Şiddetin Ortaya Çıkardığı Psikolojik Travmayla Baş Etmede Sporun İşlevselliği. Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 18, 167-179.

Olweus, D. (1993). Bullying at School: WhatWeKnowandWhatWe can Do? Oxford and Cambridge, MA: BlackwllPublishers.

Pişkin, M. (2002). "Okul Zorbalığı: Tanimi, Türleri, İlişkiliOlduğu Faktörler ve Alınabilecek Önlemler". Kuram ve Uygulamada EğitimBilimleri . Dergisi. Kasım 2002, 531-562.

 Bu yazı 866 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI