Bugun...


Psk.Dan. Sevde ARSLANTAŞ

facebook-paylas
KİŞİ KENDİ HAYATI ÜZERİNDE NASIL USTALAŞIR?
Tarih: 03-11-2020 22:36:00 Güncelleme: 03-11-2020 22:36:00


 

İnsan kendi hayatı üzerinde nasıl ustalaşabilir? Aslında bunun çeşitli yolları ve yöntemleri var. Yaşam akışında nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevabını sizlere belli başlı kavramlarla açıklayacağım. Yaşam alanı ben ve diğerlerinden oluşur. Diğerleri kısmında aslında canlı cansız bütün varlıklar yaşam alanı içerisindedir. Ve insan yaşamı her açıdan bu varlıklarla etkileşim halindedir. Dolayısıyla insan yaşam alanından etkilenmektedir. Her insanın yaşam akışı farklıdır. İnsanlar arasında karakter, mizaç farklılıklarından ötürü eylemlerde de farklılıklar bulunmaktadır. Bir ben vardır ve dünya bu ben’in seçimleri, eylemleriyle şekillenir ve yaşam akışı denen şey bu şekilde ilerler. Ve bu akışta bazıları hayatın hazzını yaşayarak ilerlerken bazıları ise güç bela yaşamını idame ettirmeye çalışır. Bazıları içinse hayat sosyal kontroller tarafından ilerletilmeye çalışılır. İnsanlar ne der, toplumun beklentileri vs bu gibi durumlar içgüdüsel istekleri terk etmek zorunda bırakır. Ve artık dışarıdan yönetilmeye başlarız.  Hayatın düzenini sağlayabilmek için ilk aşama kendimizi tanımaktır. Neleri yapmaktan hoşlandığımızı, olaylara ve durumlara tepkilerimizin nasıl olduğunu, stres anlarını nasıl yönettiğimizi, problemlerimizi nasıl çözdüğümüzü, hassasiyetlerimiz i(bu kendimizi tanımakla alakalı durumlar genişletilebilir) bilmemiz hayatın akışında hislerimizi ve düşüncelerimizi etkileyen eylemlerimizi kontrol etmek anlamında önemlidir.

 

Diğer önemli konu ise kendimize bir hayat amacı belirlemek ve bu hayat amacına yönelik alt hedefler oluşturmaktır. Çünkü hayat akışının heyecanlı olması, günlük hazzı yaşabilmeniz, yaşadığınız olumsuzluklara rağmen akışın bozulmadan ilerleyebilmesi adına önemli olmakla birlikte bu hedefler üzerinde ilerlemek yeri geldikçe sizin için motivasyon ve güç kaynağı olacaktır. Bu hedefleri belirlerken şu adımları izleyebilirsiniz:

 

 

1-Genel bir hedef ve mümkün olduğunca gerçekçi ve yapılabilir hedefler belirlemek.

2- Seçilen hedefler bakımından ilerlemeyi ölçmek için yöntemler bulmak.

3- Yapılan işe odaklanmak ve aktivitedeki zorluklarda giderek artan biçimde daha ince ayrımlar yapmaya devam etmek.

4- Mümkün olan fırsatlarla etkileşime geçmek için gerekli becerileri geliştirmek.

5- Aktivite sıkıcı hale gelirse zorlukları artırmaya devam etmek.

 

 

Yani hedeflerinize yönelik aktiviteleri yerine getirdikçe bu aktiviteler belki rutin hale gelmeye başlayacak ve sıkılmaya başlayacaksınız. Ama hedefinize yönelik aktiviteleri biraz daha zorlaştırdıkça sizin sınırlarınızı bu durum zorlayacak ve rutin akış yerini daha güçlü eylemlere bırakacaktır. Bu da sizin süreci kontrol altına almanızı sağlayacak ve yaşam daha anlamlı hale gelmeye başlayacaktır. Burada amaç zevk almadığımız aktivitelerin monotonluğundan uzak durmak ve yaşam sürecinin kendisinde anlam ve neşe bulmaktır.

 

Diğer önemli konu ise bilinçli olmaktır. “Bilinci oluşturan şeyler –gördüğümüz, hissettiğimiz, düşündüğümüz ve istediğimiz “şeyler” değiştirebileceğimiz ve kullanabileceğimiz bilgilerdir.” Burada bizim için önemli olan nokta değiştirebileceğimiz ve kullanabileceğimiz bilgilerde irademizi kullanarak bilinci aktif hale getirmektir.Bilgili olmakla bilinçli olmak farklıdır.Bilinçli olmak dediğimiz şey bildiklerimizi uygulamaya dökmektir. Örneğin dünyadaki aç insanların sayısının çok fazla olduğunu biliriz. Ama bu konuda herhangi bir şey yapmamak bilinçli olmadığımızı gösterir. Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda neleri yapmamız gerektiğini bilme sürecinden sonra onları uygulamak aslında bilinçli olmanın bir sonucudur.

 

 Kendi hayatımız üzerinde ustalaşmamızı sağlayacak diğer bir konu ise sebat etmektir. İnsanın üretmesi ve ürettiklerinin ödülünü alması süreci yavaştır. Bu durum da maalesef ki birçok kişiyi hedefinden uzaklaştırmaya başlar. İşte burada yapılan hata sebat etmemektir. Uzun vadeli hedeflere ulaşmak için kısa vadeli hedeflerle başarılarımıza karşın kendimizi ödüllendirerek hedefe karşı motivasyonumuzu artırabiliriz.

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Csikszentmihalyi, Mihaly (1990). AKIŞ, MUTLULUK BİLİMİ. 1990.Bu yazı 1246 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI