Bugun...


Psk.Dan. Sevde ARSLANTAŞ

facebook-paylas
KİŞİSEL ATALET
Tarih: 11-11-2018 09:49:00 Güncelleme: 11-11-2018 09:49:00


Hepimiz, yaşamımızda yapmamız gereken çeşitli sorumluluklara sahibiz. Bu sorumluluklara karşı kendimizi yapma zorunluluğunda hissederiz. Bu zorunluluk dışsal nedenlere de bağlı olabilir, kendimizle ilgili beklentilerimizden kaynaklı olarak da zorunluluk hissettirebilir. Bazı zamanlar kişide bu sorumlulukları yerine getirme isteği vardır ve bu sorumlulukları yaptığımızda veya yapmadığımızda karşılaşacağımız sonuçları biliriz. Ama bu davranışları yapamama, harekete geçememe, insanın zihninde bir durgunluğun olması, fiziksel olarak hantallaşması olarak da tanımlanan bu hal literatürde atalet olarak adlandırılmaktadır.“Atalet fizik biliminde “eylemsizlik hali”, kişisel gelişim terminolojisinde “amaca yönelik eyleme geçmeme” demektir. Atalet birçok sebebin bir araya gelmesiyle oluşan bir psiko-fizyolojik durumdur. “Fizyolojik ve psikolojik atalet birbirini besler. “Fizyolojik atalet, psikolojik atalet yaratır. Psikolojik atalet de fizyolojik ataleti besler. Atalet döngüsü böylece kalıcılık kazanır.”  “Atalet, kısaca kişinin yapması gereken bir işi yapması gereken zamanda, yapması gereken yerde ve yapması gerektiği gibi yapmamasıdır.” Atalet haline sahip olan kişiler “yapmak istiyorum ama yapamıyorum” paradoksu ile bu cümleyi çok sık kurarlar. Bu kişiler de suçluluk duygusu ve vicdan azabı kaçınılmazdır. İstenilen davranış yerine getirilemediğinde yoğun derece hissedilmeye müsait olan bu duygular bazı kişiler de anksiyeteye, depresyona sebep olmaktadır. Çünkü yapmak istenen bellidir. Hedefler koyulur, planlar yapılır. Bazılarımız zinde kalmak için spora başlamaya karar verir, bazılarımız ders çalışmak ister ve ders çalışmaya karar verir, bazılarımız ise zayıflamak ister ,diyetisyene başvurur ve zayıflamaya kararlıdır.

Program bir iki gün uygulanır, sonrasında bir motivasyon düşüklüğü yaşanır, izlenen program 3. gün uygulanmamaya başlar. Bu durum kişide bir atalet halinin oluşmaya başladığının göstergesidir. Yapmak isteyip, yapamama hali de kişilerde depresif duyguların oluşmasına sebep olabilir. Bu durumun yaşanmasının sebebi ise yapmak istenilen işe karşı iradeli davranma konusunda bir zayıflık söz konusudur. İradeli davranamamanın birçok sebebi olabilir. Ve bu sebepler kişiden kişiye değişebilir. İçinde bulunulan durum, ruh hali, sahip olunan alışkanlıklar, eleştirilme ve reddedilme korkusu, mükemmeliyetçilik, kişinin geçmişe veya geleceğe takılması, hedef yokluğu, zamanın bilinçli kullanılmaması, olumsuz düşünceler, iç disiplin ve motivasyon düşüklüğü olabildiği gibi kişinin sahip olduğu bu atalet halini karakter ve yapısına bağlayarak kader boyutunda düşünmesi de bu sebepler arasındadır. Kişideki atalet hali birden oluşan bir şey değildir. Tedrici olarak kişide oluşmaya başlar. Bu konuyla ilgili mesajı içeren bir hikaye vardır: “Suyu ısınan kurbağa” hikayesi…Sıcak su kabına atılan kurbağa bir çırpıda dışarı çıkar. İkinci aşamada oda sıcaklığındaki bir kapta ki suya atılan kurbağanın suyu yavaş yavaş ısıtıldığında kurbağanın refleksleri yavaşlar ve kaptan dışarı çıkamaz. İnsanın da atalet halini almaya başlaması bu şekilde gerçekleşir. İnsan yapmak istediklerine karşı bir rehavet içerisindedir ve harekete geçmesi bu alışkanlığı kazandıktan sonra çok daha zordur. Birçoğumuz atıl davranışlardan uzaklaşıp, yapmak istediklerimizi düşünceden eyleme geçirmek isteriz. Peki bu atalet halinden kurtulmak için ne yapabiliriz?

Newton diyor ki "Duran cisimler durma eğiliminde, hareket eden cisimler hareket eğiliminde olur". Kişinin ilk hedefi harekete geçmek olmalıdır. Ama öncelikle harekete geçmeyi istediği hedefleri konusunda emin olmalıdır. Ve kendisine şu soruları sormalıdır:

“Şuan yapmak istediklerimi yapmazsam, ileride bunun benim için sonuçları neler olacak?”

“Eğer şuan böyle bir atalete sahip olmasaydım yapmam gerekenler neler olurdu?”

Kişi kendisine bu soruları sorduktan sonra hedeflerini ve bu hedeflere onu götürmesi için yapması gerekenleri bir liste halinde yazabilir. Bunu yaptıktan sonra kişiyi bu hedeften alıkoyan sebeplerin neler olduğunu kişi araştırmalıdır. Kişilerin çoğu hedeflerini gözünde büyüterek ve ya hedefe hemen ulaşma isteğinde olmalarından dolayı atıl davranışlar sergileyebilir ve yola koyulmadan yoldan çıkabilir. Hedeflere ulaşmak için harekete geçildiğinde küçük adımlar ile ilerleyerek hareket edilmelidir. Acelecilik , motivasyon düşüklüğüne maalesef ki sebep olabilir. Bu yüzden kişiler harekete geçtiğinde acele etmemelidir. Çünkü atalet hali hemen çıkılabilecek türden bir hal değildir. Adım adım hareket edilmelidir. Ayrıca bu düşük motivasyonun yaşandığı durumlarda kişilerin iç motivasyonunu artırmaya ve hareketliliği sağlayacak enerjiye ihtiyaçları vardır. Enerjimizi yükselten, motivasyonumuzu artıran kişilerle vakit geçirmek bizlerin motivasyonunu artırması açısından önemlidir. Bunun dışında kişisel gelişim kitapları okumak,motivasyon artırıcı uğraşlar ile ilgilenmek önemlidir. Ve en önemlisi kişinin kendine güvenmesi, yapabileceğine inanması atalet halinden uzaklaşması için en önemli faktörlerdir.

 

KAYNAKÇA

KÖROĞLU, E., (2007), “Atalet”, http://sosyalhizmetuzmani.org (01.02.2007)

http://www.ceis.org.tr/dergiDocs/makale243.pdf-

http://www.kigem.com/atalet-firsatlarimizi-ve-hayallerimizi-gomdugumuz-mezardir.html

https://www.muminsekman.com/kisisel-ataleti-yenmek-sizi-durduran-ne.html

SEKMAN, M., (2001), Kişisel Ataleti Yenmek, Alfa Yayınları: İstanbul

                                                                                  Bu yazı 4152 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI