Bugun...


Psk.Dan. Sevde ARSLANTAŞ

facebook-paylas
NOMOFOBİ
Tarih: 23-09-2018 23:01:00 Güncelleme: 24-09-2018 00:50:00


İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte yaşamımızda birçok şey kolay hale geldi. Kısa mesajlaşma, haber okuma, navigasyon, müzik dinleme, sesli arama gibi günlük işlerin çoğunu aynı cihaz üzerinden yapabilme imkanıyla telefon kullanımı arttı ve insanları çabucak etkisi altına almaya başladı. Hayatı kolaylaştırıcı etkisi sebebiyle bu cihazların cezbedici yönü yükseldi. Ama olumlu yönlerinin fazla olmasının yanında olumsuz yanları da azınsanmayacak derecede fazla. Takıntı , stres, endişe, huzursuzluk, ortaya çıkan psikolojik sorunlar ise bunlardan bazıları… Kişilerin akıllı telefonu kullanma sıklığının fazla olması yani takıntılı kullanma, dikkat dağınıklığına sebebiyet veriyor. Bu da araştırmalara göre trafikte, evde, iş yerinde kazalara sebep oluyor. Akıllı telefon kullanmaya başlayan kişilerin çoğunluk kısmı ilkin bu cihazların sunduğu imkanlardan faydalanmak amacıyla kullanmak için satın alsa da zamanla bu süreç internet bağımlılığına dönüşüyor ve kişiler fark etmese de olumsuz yönlerinden ciddi derecede etkileniyor. İnsanlar psikososyal faaliyetlerinden uzaklaşarak internete bağımlı bireyler haline geliyor. Eğer bu bireylerin İnterneti kullandıkça, sosyal medya da bildirim sayısı arttıkça kişilerin mutluluğu da  artış gösteriyorsa aynı zamanda bağlılık kişiyi sosyal ortamdan uzaklaştırıyorsa bu bireyler dijital hasta olarak görülüyor. Madde içerikli bağımlılık türleri olan ve kişilerin kullandıkları uyuşturucu ve alkolün yoksunluğu karşısında hissedilen öfke, sinir, endişe, yoksun kalamama hali araştırmalara göre akıllı telefon kullanımında da yaşanıyor. Ve bu bağımlılık günden güne artıyor. Bu durum literatürde "Nomofobi" olarak adlandırılıyor. Ki bu hastalık, cep telefonu, tablet, kişisel bilgisayar gibi  teknolojik aletlere karşı kayıtsız kalamama, yoksun kalındığında endişe ve huzursuzluk hissetme durumudur. Ve  araştırmacılar tarafından  yeni çağ hastalığı, teknoloji hastalığı ve modern zaman hastalığı olarak da adlandırılmakta. Nomofobi kavramı, İngiltere de Posta İdaresi tarafından yapılan bir araştırmayla ortaya çıkıyor ve 2100 katılımcısı üzerinde yapılan araştırmada katılımcıların yarısından fazlasının bu hastalığa yakalandığı tespit ediliyor ve telefonlarını hiç kapatmadıkları, her 5 dakika da bir kontrol ettikleri ortaya çıkıyor. İstatistiklere göre cep telefonu kullanan kişilerin %53'ü nomofobi mağdurudur.  Araştırmalara göre bu hastalığın belirtileri şöyledir :


1) Düzenli olarak akıllı telefon kullanmak ve onunla çok fazla vakit geçirmek.
2)Akıllı telefonu kaybetme, yakınlarda olmaması, yerini bulamama, kapsama alanı dışında olma, bataryanın veya kontörün bitmesi gibi fikirlerin endişe yaratıyor olması ve mobil cihazların yasak olduğu yer ve durumlardan uzak durma çabası.
3)Sık sık arama veya mesaj var mı diye akıllı telefonu 24 saat hiç kapatmama, yatakta akıllı telefon ile uyuma.
5) Endişe ve stres yarattığından ötürü yüzyüze sosyal etkileşimi çok sınırlı tutma ve yeni teknolojiler ile iletişim kurmayı tercih etme.
6)Akıllı telefon kullanmak yoluyla büyük masraflara ve borçlara maruz kalma olarak sıralamıştır.


Bu Nomofobi hastalığına karşı peki bireyler ne yapabilir? 


1) Teknoloji detoksu. Yani telefon ve bu benzeri cihazların bağımlılığından kurtulabilmek adına kullanım sıklığını azaltmak için günlük süreler tutarak telefonu sık kontrol etmekten kendilerini uzak tutabilir. 
2)Kendi kendine yardım yöntemi : Öncelikle nomofobi kavramı hakkında bilgi edinilmeli ve iletişimsizlik korkusunun yenilmesi için neler yapılabileceği araştırılmalı, nefes alma, kas gevşetme, kendini rahatlatma ve yoga teknikleri öğrenilmelidir.
3) Psikiyatrist, Psikolog ve Psikolojik Danışman'a başvuru yapılabilir.

KAYNAKÇA

https://www.medikalakademi.com.tr/nomofobizm-nedir-nomofobik-misiniz-belirtileri-ve-tedavisi

www.psiko.gen.tr/amp/nomofobi.html
https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/teknoloji-caginin-hastaligi-nomofobi

Erdem, H., Türen, U., Kalkan, G. (2017), Mobil Telefon Yoksunluğu Korkusu (Nomofobi) Yazılımı. Türkiye'den Üniversite Öğrencileri ve Kamu Çalışanları Örneklemi.

Polat, R. (2017), Dijital Hastalık Olarak Nomofobi. https://www.medikalakademi.com.tr/nomofobizm-nedir-nomofobik-misiniz-belirtileri-ve-tedavisi Bu yazı 3291 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI