Bugun...


Psk.Dan. Saniye DEMİRTAŞ

facebook-paylas
MSÜ YOLCUSU KALMASIN
Tarih: 22-01-2020 22:53:00 Güncelleme: 22-01-2020 22:53:00


Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim alacak subay ve astsubay öğrenci adaylarını belirlemek amacıyla her yıl ÖSYM tarafından MSÜ sınavı yapılmaktadır. 29 Mart 2020 tarihinde yapılacak olan MSÜ sınavının amacı; 2. seçim aşamalarına çağrılacak olan askeri öğrenci adaylarını belirlemektir. Bu sınav sadece yapıldığı yıl geçerli olup sınav sonuçları sadece 2. seçim aşamalarına çağrı için kullanılacaktır. 2020 MSÜ sınav başvuruları 7 Ocak itibariyle başlamış olup 10 Şubat’ta sona erecektir. Son sınıf öğrencilerimiz tatil dönüşü de başvurularını yapabilirler. Askeri öğrenci adaylarımızın yanı sıra üniversite sınavına hazırlanan diğer adaylarımızın da MSÜ sınavına girmesinde fayda olacağı kanaatindeyim. Çünkü 2020 MSÜ sınavı, 2020 TYT’ye eş değer nitelikte hazırlanacak ve uygulanacak bir sınav olacaktır. Geçen yıl MSÜ sınavına 372 bin 451 adayın girdiğini düşünürsek, öğrencilerimizin kendilerini denemeleri ve nerde olduklarını fark edebilmeleri için fırsat bir sınav olabilir. 

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları mevcuttur. Bu okullarda öğrenci olabilmek için yaş kriteri; harp okulları için en fazla 20 yaşında, astsubay meslek yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak şartı bulunmaktadır. Yaş hesaplamada, 2020’yi baz alarak yıl hesabı yapabiliriz. Örneğin; 1999 doğumlu bir erkek öğrenci 21 yaşında olduğu için sadece astsubay meslek yüksekokullarına başvuru yapabilir. 1999 doğumlu bir bayan öğrenci ise 21 yaşındadır; fakat astsubay meslek yüksekokulları sadece erkek öğrenci alımı yaptığı için sınava başvuru yapamaz. Bayan öğrencilerimizin harp okulu öğrenci adayı olabilmeleri için en fazla 2000 doğumlu olmaları gerekmektedir. Bunun yanında boy şartını da dikkate almalıyız. Erkek askeri öğrenci adaylarımız için asgari boy sınırı 165 cm iken, bayan askeri öğrenci adaylarımız için boy sınırı 160 cm olarak uygulanmaktadır. Boy sınırının altında kalan adaylarımızın fiziki değerlendirme (2. seçim aşamaları) aşamasında adaylıkları sonlandırılmaktadır. 

MSÜ öğrenci adayı olabilmek için lise türleri engel oluşturmamaktadır. Açıköğretim liseleri dahil olmak üzere herhangi bir liseden mezun adaylar 2020 MSÜ sınavına başvuru yapabilmektedirler. 

    Adayların aynı zamanda 2020 YKS’ye girmeleri zorunludur. Adayların astsubay meslek yüksekokulları için 2020 TYT oturumuna başvurmuş olmaları veya 2019 TYT oturumundan 200 ve üzeri puan alarak bu puanını 2020 yılında kullanmak üzere ÖSYM’ye başvuru yapmış, ücretini yatırmış olmaları gerekiyor. Belirtilen koşullarda YKS başvurularını yapmayan adayların 2. seçim aşamalarına tercih işlemleri sistem tarafından engellenecektir. Adayların, harp okulları için 2020 TYT oturumuna başvurmuş olmaları veya 2019 TYT oturumundan 200 ve üzerinde puan alarak bu puanını 2020 yılında kullanmak üzere ÖSYM’ye başvuru yapmış, ücretlerini yatırmış olmaları ve 2020 AYT oturumuna başvurmuş olmaları gerekmektedir.

Şehit ve gazi çocukları, herhangi bir ÖSYM sınav başvuru merkezinden başvuru hizmeti veya sınav ücreti ödemeden sınava başvuru yapabileceklerdir.

2020 MSÜ sınavının 2020 TYT’den farklı olarak sınav sonuçlarında; MSÜ sayısal, MSÜ eşit ağırlık, MSÜ sözel, MSÜ genel puan olmak üzere dört farklı puan türü oluşmaktadır. 2020 TYT için her sorunun katsayısı hemen hemen aynıyken 2020 MSÜ sınavında durum farklıdır. MSÜ genel puan ve MSÜ eşit ağırlık puanı için Türkçe ve Matematik testlerinin katsayısı daha yüksekken, MSÜ sözel için Türkçe ve Sosyal, MSÜ sayısal için Matematik ve Fen testlerinin katsayılarının daha yüksek oldukları görülmektedir.

Askeri öğrenci adaylarımız harp okulları ve astsubay meslek yüksekokulları tercihlerini 13 Nisan- 1 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapabileceklerdir. Sınava giren ve puanı hesaplanan erkek öğrencilerimiz harp okullarını ve astsubay meslek yüksekokullarını tercih edebilirler. Bayan öğrencilerimiz sadece harp okullarını tercih edebilmektedirler. Tercih işlemlerinde hedefi Hava Harp Okulu olan adaylarımızın bunu mutlaka birinci sıraya yazmaları gerekmektedir.

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu adayları; tercihleri arasında Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu yer alan, Güzel Sanatlar ve Konservatuvar Liseleri programlarından mezun olan, birinci tercihi Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu olan Diğer Lise ve Dengi Okullardan mezun olan adaylar arasından seçilecektir. Bando astsubay meslek yüksekokulu adayları için Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Tespit Sınavı yapılacağından adayların bu durumu dikkate alarak tercih etmeleri önemlidir. 

29 Haziran- 24 Temmuz 2020 tarihleri arasında Ankara Kara Harp Okulu’nda yapılacak olan 2. seçim aşamalarına çağrılacak öğrenciler 12 Haziran 2020’de ilan edilecektir. Çağrı işlemlerinde sadece 2020 MSÜ sonuçları dikkate alınmaktadır. Kara Harp Okulu için adayın 2020 MSÜ sayısal ve eşit ağırlık puanı, Deniz ve Hava Harp Okulları için 2020 MSÜ sayısal puanı önemlidir. Kara, Deniz, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2020 MSÜ sayısal, eşit ağırlık, genel puanı önemliyken; Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için adayın 2020 MSÜ sınavından aldığı en yüksek puan türü dikkate alınmaktadır. 

MSÜ bünyesindeki harp okullarında eğitim süresi beş yıldır. Hem askeri eğitim hem de akademik eğitim verilmektedir. Bunların yanı sıra dil eğitimleri ve spor branşlarında eğitimler söz konusudur. Bir yıl zorunlu hazırlık vardır; fakat muafiyet sınavında öğrenci başarılı olduğu takdirde hazırlık sınıfından muaf olabilir. 

Kara Harp Okulu eğitim faaliyetlerini Ankara’da sürdürmektedir. Öğrenciler; Makine, İnşaat, Bilgisayar, Elektronik, Endüstri ve Sistem Mühendislikleri, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Uluslararası İlişkiler, Strateji ve Güvenlik, Tarih lisans programlarından birinde eğitim alıp lisans diplomasına sahip olabilmektedirler. 

Deniz Harp Okulu eğitim faaliyetlerini Tuzla/İstanbul’da sürdürmektedir. Askeri öğrenci adayları Makine, Endüstri, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik Mühendislikleri ile Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği lisans programlarından birinde eğitim alma şansına sahiptir.

Hava Harp Okulu eğitim faaliyetlerini Yeşilyurt/İstanbul’da sürdürmektedir. Buradan mezun olacak subay adayları subaylık diplomasıyla birlikte Elektronik, Endüstri, Bilgisayar, Havacılık ve Uzay Mühendislikleri lisans programlarından birinden de mezun olup lisans diploması alabilmektedirler.

MSÜ bünyesindeki Astsubay Meslek Yüksekokullarında ise eğitim süresi iki yıldır.  Hem askeri hem de akademik eğitim verilmektedir. Bunların yanı sıra dil eğitimleri ve spor branşlarında eğitimler söz konusudur. Buradan mezun olan öğrenci astsubaylık diplomasına ve önlisans diplomasına sahip olmaktadır. 

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu eğitim faaliyetlerini Altıeylül/Balıkesir’de, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Altınova/Yalova’da, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu İzmir’de, Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Ankara’da sürdürmektedir. 

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri; İşletme Yönetimi, Bilgisayar, Elektrik, Elektronik Haberleşme, Otomotiv, Mekatronik, Uçak, Yapı Tesisat, İnşaat Teknolojileri önlisans programlarından birinde eğitim alabilmektedirler.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri; Deniz Ulaştırma ve İşletme, Elektrik, Bilgisayar Programcılığı, Gemi Makineleri İşletme, İşletme Yönetimi, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Elektronik Teknolojisi, Uçak Teknolojisi önlisans programlarından birinde eğitim alabilmektedirler.

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri; Uçak Teknolojisi (Mekanik Dalı), Uçak Teknolojisi(Aviyonik Dalı), Hava Trafik Kontrol, Elektronik Haberleşme, Elektrik, Bilgisayar Programcılığı, İnşaat Teknolojisi, Otomotiv, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Lojistik, Güvenlik ve Koruma, Mekatronik önlisans programlarından birinde eğitim alabilmektedirler.

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri; Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Bölümü ile Çalgı Bakım ve Onarım Bölümü önlisans programlarından birinde eğitim alabilmektedirler. Ayrıca birinci sınıf sonunda yapılan iki aşamalı sınavda başarılı olanlar dört yıllık lisans eğitimi sonunda bando subayı olarak da mezun olabilmektedirler. 

2. seçim aşamalarında Aday Değerlendirme Puanı (ADP); Üniversite sınav puanı (ortaöğretim başarı puanı eklenmemiş), fiziki yeterlilik testi puanı, müzik yeteneği ve müzik bilgisi seviye tespit sınavı (sadece bando astsubay meslek yüksekokulu adayları için), mülakat puanından oluşmaktadır. En yüksek etki oranını üniversite sınav puanı oluştursa da, bu aşamalardan herhangi birinde başarısız olmak elenmeye yol açabilir. Mülakat aşamasında daha çok adayın kendini ifade edebilme becerisi önem kazanmakla birlikte; güncel olaylar, genel kültür ve mantık soruları karşısına gelebilmektedir.

2. seçim aşamalarını Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu için farklı kılan Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı iken, Hava Harp Okulu için Psikomotor Testi ve Öğrenci Seçme Uçuşu’dur.

Adaylar yerleştirme işlemleri sürecince ADP sıralarını ve okullara kaydı alınan son adayın ADP sırasını, TC kimlik numaraları ile www.msu.edu.tr adresi üzerinden güncel olarak her gün sorgulayabileceklerdir.

Aday yerleştirme süreci boyunca adayların tercih öncelikleri ve aday değerlendirme puanları (ADP) dikkate alınacaktır. Ek yerleştirme sürecine kadar yerleşememiş durumdaki adaylar bu süreçte tercih sıralarına bakılmaksızın, tercihleri arasında yer alan ve sıralarının geldiği herhangi bir okula yerleştirilebileceklerdir.

Harp okullarına yerleştirilen bir aday sırası gelse dahi Astsubay Meslek Yüksekokullarına geçiş yapamayacaktır.

2020 MSÜ Askeri Öğrenci Temin Faaliyetlerinin herhangi bir aşamasına katılmak, diğer yükseköğretim kurumlarına yerleşmeye engel oluşturmayacaktır.

2020 Harp Okulu/Astsubay Meslek Yüksekokulu seçim aşamalarına katılarak, bu aşamaların herhangi birinden elenmek veya ayrılmak, diğer yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmaya engel oluşturmayacaktır.

    Hedeflerinize ulaşacağınız, mutluluk dolu bir gelecek dileğiyle.

Kaynak 

www.msu.edu.tr

www.osym.gov.tr

 Bu yazı 688 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI