Bugun...


Psk. Dan. Muhammet Reşat TAŞER

facebook-paylas
KİŞİLİK TİPİNE GÖRE MÜZİK ALIŞKANLIĞI
Tarih: 04-06-2020 23:23:00 Güncelleme: 04-06-2020 23:23:00


     Son 10 sene içerisinde çıkan yeni nesil akıllı telefonlar, kulaklıklar ve dijital müzik dinleme platformları sayesinde son 10 yıl içerisinde müziğin hayatımızdaki yeri oldukça arttı. Ülkemizde ZENNA Araştırma ve Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre ülkemizde her 4 kişiden biri müziksiz yaşayamayacağını söylemiştir ve aynı araştırma şirketine göre günlük ortalama 1.5 saat müzik dinlemekteyiz ve aynı şirketin araştırmasına göre her 100 insandan 56’sı müzik dinlemeyi sevmektedir (“Digitalage,”2018).

         İstatistikleri bir kenara bırakırsak şüphesiz hepimiz için müziğin yeri bam başka. Peki  saatlerimizi günlerimizi dinlemekle geçirdiğimiz müziğin fizyolojik etkilerine bir göz gezdirelim isterseniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda müziğin insan üzerindeki etkileri nelerdir?

Müzik dinlerken, beyne giden kan ve oksijen miktarında artış olduğu için, uyarıcı ve harekete geçirici etkisi var.
Kalp atışlarını ve metabolizmayı doğrudan etkiler. İdmanlarda tempolu ve ağır müziğin etkileri farklı sonuçlar doğurmuştur.
Müzik ilham verir, duyguları harekete geçirir ve yaratıcılığı artırır.
Müzik matematikseldir, karmaşık fikirlerin kolay çözülmesini sağlar.
Etkili öğrenmenin temel unsuru olan beynin, sağ ve sol yarım kürelerinin denge içinde çalışmasını sağlar.
Belirli müzik türleri, huzur veren endorfin hormonunun salgılanmasını ve sakinliği arttırır.
Kas gerilimini azaltır, beden hareketlerini ve koordinasyonu geliştirir.
Beynin, fiziksel dünyayı algılama, zihinde canlandırma ve nesneler arasındaki farklılıkları ayırt edebilme yeteneğini geliştirir.
Müzik stresi azaltır, rahatlatır(“Marmara life,”2015).

Kısacası müzik ruh halimizi değiştirmek için en kolay ve hızlı yöntemlerden biri.

         Buraya kadar müziğin hayatımızdaki önemini vurgu yaptık peki müzik türlerini tercih ederken hangi kişilik tipi hangi müzik türlerini daha çok tercih ediyor son olarak bunlara bir göz gezdirelim isterseniz.

Detaycı (analistik) kişilik :

Detaycı bir kişiliğe sahip olan bireylerin dinlemekten en çok keyif aldığı müzik türlerinin başında – rock (80%), klasik müzik (76%), caz (54%), punk (46%) ve metal (44%) – yer alıyor(“kıyı,”2017).. Ayrıca, müzikal üretimlere duygusal ve manevi yeterliliğine ek olarak “teknik ve teorik” kapasitesine de en fazla önemi veren karakter tipi olarak dikkat çekiyorlar. Tüm bunlara ek olarak, detaycı karakterler, müzik dinlerken “en sık kulaklık kullanan (59%) grup olarak da kendini belli ediyor ki bu durum çok da tuhaf olmasa gerek, detaycı bir kişilik, tüketilmesi için sunulan ürünün en ince ayrıntısına kadar dikkat kesilmek istiyor. Bu ürün müzik ise, müziği kafasının içinde duymak istemesi gayet doğal olsa gerek(“kıyı,”2017). Bu karakterlerin müzikal tüketiminde “yalnız” olmaya da bir eğilimleri olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira dikkat dağıtıcı unsurlardan, çevre gürültülerden ve kalabalıktan olabildiğince seyrelmiş bir şekilde, dinledikleri müziğe saf bir şekilde dikkat kesilmeyi tercih edebiliyorlar.

Sosyal (diplomat) Kişilik:

Sosyal karakterler, yeniliğe açık ve diğer rollere göre daha tutkulu bir kişiliğe sahipler. Sosyallikleri ve iletişim nitelikleri yüksek olduğundan, üretimde olduğu gibi tüketimde de kolay kolay sınırlandırılamıyorlar. Karakter tipini adlandırdığımız isimden de yola çıkıldığında pek çok farklı müzik türünü benzer oranlarda dinlemekten hoşlanmaları çok şaşırtıcı bir sonuç olarak gözükmüyor. Bu grubun dinlemekten haz duyduğu müzikal türlerin başında: blues (46%), soul (50%), dünya müziği (49%), alternatif (85%) ve caz (54%) yer alıyor(“kıyı,”2017).. Müzikal ürünün sunumunda, aradıkları “duygusal yoğunluk” diğer gruplara göre bir adım öne çıkıyor ayrıca kişilik tipleri arasında müziğe en çok vakit ayıranlar günlük ortalama 2 saat ile sosyal kişiliklerdir.

Koruyucu/Kuralcı (sentinel) Kişilik :

Katılımcı kolektifinde yer alan diğer gruplara göre, müzikal tercihlerinde de biraz daha kapalı hareket etmektedirler. Bu grubun dinlemekten en çok hoşlandığı müzikal türlerin başında %43 ile Yerel müzikal ve %40 ile dinî müzik yer alıyor(“kıyı,”2017).. Yapıcı veya yıkıcı olarak ele alınmadan, topluluğa ve topluma dair net kuralcılığı, çalışma etiği yüksek ve “inanç” konusunda da aynı netliğe sahip olan bu karakter grubunun, anket sonucuna göre müzikal tercihleri de gayet normal görünüyor. Bu kişilik tipine sahip olanlar en çok müziğe vakit ayıranlar olmasa da neredeyse her gün müzik dinleyerek en sık müzik dinleye kişilik tipidir. Bu kişilik tipine sahip olanlar ayrıca yeni nesil müzik çalarlar yerine eski tüp müzik çalarları en çok tercih eden kişilik tipi.

Araştırmacı (kâşif) Kişilik :
Araştırmacı karakterlerin, diğer gruplara nazaran dinlemekten en çok hoşlandığı müzikal türler arasında – elektronik müzik (68%), hip-hop (49%), pop (74%) ve reagge (35%) – türleri yer alıyor. Yeniliğe ve keşfetmeye açık kişilik özelliklerine sahip bireylerden oluşan bu grup, genellikle hareketli ve enerjisi yüksek müzikal ürünleri tercih ediyor(“kıyı,”2017). Bu, yüksek tempolu bir “tekno” müzik de olabilirken, naif ve akıcı bir armoniye sahip daha sakin bir “reggae” şarkısı da olabiliyor.

Kaşif karakter grubu müzikal tercihini, entelektüel yapısından ziyade daha çok “dokusal” özellikleri yoğun olan ürünlere yöneltiyor. Hoş buldukları melodiye kolayca ısınabiliyorlar, içlerinde herhangi bir duyguyu harekete geçirebilen çoğu ses manzarasından hoşlanabiliyorlar.

Araştırmacı kişilik akıllı telefonla en çok müzik dinlemeyi seven kişilik tipi olma özelliğine sahiptir.

Öz Güvenli Birey :
Öz güveni yüksek olan bireylerin sessiz ama güçlü doğasının karakteristik özellikleri direkt olarak müzikal tercihlerine de yansıyor. Bu vasıfları taşıyan bireylerin tercih ettikleri müzikal türlerinin başında – klasik müzik (76%), rock , metal müzik (42%) – yer alıyor(“kıyı,”2017). Bahsi geçen karakteristik özelliklere sahip bireylerin, müzikal tercihlerinde yer alan ürünlerde aradıkları unsurların; çekici bir armoni ve başarılı bir teknik yeterlilik olduğunu kolayca görebilmekteyiz. Zira klasik müzik pasajları, rock veya metal müzik kayıtlarında kullanılan enstrümanların sıklıkla ustaca işleniyor oluşundan yola çıkılabilir. Hatta aslında birbirine uzak görünen bu iki türün bir araya gelişinden oluşan, “senfonik metal” de öz güveni yüksek bireylerin birincil müzikal tercihleri arasında yer alıyor.
Daimi Gelişime Açık Birey :

Daimi gelişime ve sürekli öğrenmeye açık olan bireylerin, hem karakteristik özellikleri hem de müzikal tercihleri “öz güvenli bireyler” ile benzerlik gösteriyor. Yine de, az da olsa es geçilemeyecek ilgi çekici bir takım farklılıkları da mevcut elbette. Bu bireylerin dinlemekten en çok hoşlandığı türlerin arasında – rock (79%), punk (46%) ve alternatif ya da indie rock (84%) – yer alıyor(“kıyı,”2017).. Son olarak, punk müzik de rock müziğin bir alt türü olarak ele alındığında, daimi gelişime açık bireylerin fazlasıyla rock müziğe ilgi gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Öncü Birey :

Karakteristik özellikleri arasında “liderlik vasfı” taşıyan, organizasyon ve iletişimde güçlü, yönetime meyilli öncü bireylerin dinlemekten en çok hoşlandığı müzik türleri arasında – blues (51%), country (40%), caz (60%), soul (54%) ve reggae (38%) – yer alıyor(“kıyı,”2017).. Bu türler genellikle yenilikçi, sakin ve melodik ürünlere sahiptirler, öncü bireylerin sosyal hayatını ve karakteristik özelliklerinin doğasını rahatlıkla yansıtmaktadırlar.

Katılımcı Birey :

Tıpkı öncü bireyler grubundaki kişiler gibi, sosyal açıdan gelişmiş ve standartların üzerinde bir iletişim becerisine sahip kişilik özellikleri barındıran katılımcı bireyler de pek çok müzikal ürünü dinlemekten fazlasıyla haz duyuyorlar. Bu grubun dinlemekten en çok hoşlandığı türler arasında – elektronik müzik (72%), pop müzik (77), rap veya hip-hop (57%), çevresel (ambient) veya new age (59%), dünya müziği (47%) ve dinî müzik (35%) – türleri bulunuyor(“Kıyı,”2017).. Katılımcı bireylerin çok sayıda üründen haz duymasının direkt bir nedeni olmamakla birlikte, grubun isminden ve karakteristik özelliklerinden yola çıkılabilir elbette. Zira “katılımcı” bireyler, daha önce belirttiğimiz gibi iletişimi kuvvetli ve toplum yapısında sosyal bir rol oynayan kişilerdir.

 

Kaynakça

●Türk insanının müzik dinleme alışkanlıkları ve dijital müziğin yükselişi.(2018, 27Mart). Erişim adresi https://digitalage.com.tr/turk-insaninin-muzik-dinleme-aliskanliklari-ve-dijital-muzigin-yukselisi/

Bireyin karakteristik özelliklerine göre müzikal tercihler.(2017,1Ağustos). Erişim adresi: https://kiyimuzik.com/bireylerin-karakteristik-ozelliklerine-gore-muzikal-tercihleri/)
Müziğin İnsan Üzerindeki Etkileri.(2015,8Ağustos). Erişim Adresi : https://marmaralife.com/2015/08/08/muzigin-insan-uzerindeki-etkisi/Bu yazı 602 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI