Bugun...


Psk.Dan. Kübra LİMONCU

facebook-paylas
SINAVA HAZIRLANAN ‘AİLELER’
Tarih: 05-12-2018 23:08:00 Güncelleme: 05-12-2018 23:08:00


Sınav süreci, baktığımızda sadece çocukla ilgili bir dönem olsa da günümüzde aileyi de etkileyen bir faktör olduğunu görmekteyiz. Aileler çocuklarının ‘hayatını belirleyecek’ bu sınava çocuktan daha fazla kaygıyla bakmaktadırlar. Yemeklerini, tatillerini, misafirlerini, uykularını kısacası yaşamlarının her alanını çocuklarının sınavına odaklayan aileler görmekteyiz. Peki gerçekten bu süreçte ebeveynlerin böyle davranması süreci olumlu yönde etkiler mi? Bu çocuğa gerçekten fayda sağlıyor mu? Çocuk bu süreçten nasıl etkileniyor?

    Varını yoğunu çocuğu için ortaya koyan ve koyduğunu da sürekli dile getiren bir ebeveyne sahip olan çocuğumuz bu yükü kaldırabilecek kadar büyüdü mü dersiniz? Potansiyelimizin üstünde beklentiye giren patronumuz, sürekli isteklerini dile getiren eşimiz biz yetişkinlerin üstünde koca bir stres olurken küçük çocuğumuz bu yükü nasıl omuzlayabilecek?

    Sınavların önemli ve kaçınılmaz olduğu bir gerçektir. Her ailenin sınav karşısında az veya çok kaygılanacağı da bir diğer gerçektir. Ama bu sürecin yaşamın kilit noktası haline gelmesi bir gerçeklik değil ailelerin yarattığı bir oluşumdur ve çocukların psikolojik durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebepledir ki sınav kaygısıyla ilgili eğitimler sadece çocuklara değil, ailelerine de verilmektedir.

Öncelikle sınav hakkında gerçekçi olmamız gerekmektedir. Evet, sınavlar, çocukların gelecekteki yaşamının daha iyi olabilmesi yolunda bir araç olabilir; ama amaç değildir. Bu sebeple küçücük bir çocuktan varını yoğunu ortaya koyup, yaşaması gereken çocukluğu bir kenara bırakıp, gecesini gündüzünü testlerle geçirmesini beklemek haksızlık olacaktır. Sınav senesi demek hayatın sadece ders çalışmayla geçeceği bir sene demek değildir. Bu beklenti içerisinde olduğunuz kişinin sadece bir çocuk olduğunu ve boş zamanlarını eğlenerek geçirme hakkı olduğunu unutmayın.

Ebeveyn olarak sınava hazırlanma sorumluluğunu çocuğunuza bırakmalısınız. Bu sene içerisinde sizin yapmanız gereken şey; çocuğunuzun hem derslerine hem de eğlencesine uygun vakitler ayırmasına yardımcı olmak ve günlerini planlaması konusunda ona yol göstermektir. Çocuğunuzla birlikte test çözmek, gideceği üst kuruma karar vermek, çalışma sürelerini belirlemek vb. davranışlar çocuğunuzun sorumluluk becerisi kazanma yönünde bir engeldir. Bırakın bunları çocuğunuz araştırsın, bulsun ve uygulasın. Siz bu süreçte ona destek veren ve yol gösteren kişiler olun.

    Sınav sürecindeki bir diğer önemli mevzu ise, çocukların daha fazla çalışmasını sağlamak niyetiyle yapılan kıyaslamalar. Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki; kıyaslamalar hiçbir zaman motive edici olmamıştır. Çocuğun üstüne bir yük olup ebeveyn- çocuk iletişimini bozmaktan başka işe de yaramaz. Yarasa da(ki bu çok nadir görülmektedir) Ayşe’yi, Ali’yi geçmek amacıyla çalışmanın çok da işlevsel olmayacağı bir gerçektir. Unutmayın ki her çocuk farklıdır, her çocuğun kapasitesi de farklıdır. Kimi çocuk bir testle konuyu anlarken bazısı birkaç testte anlayamaz. Kimisi saatlerce ders çalışabilirken kimisi yarım saat zor çalışır. Burada önemli olan çocuğunuzu tanıyıp onun kapasitesine göre bir yol çizmesi konusunda ona yardımcı olmaktır ve bu süreçte kıstasımız başkaları olmamalıdır. Eğer illa bir kıyaslama yapmak istiyorsanız çocuğunuzun bir ay önceki başarısıyla bu ayki başarısını kıyaslayabilirsiniz.

    Ve en önemlisi çocuğunuza karşı sevginizin bir şartı olmasın. Sınavı iyi de geçse kötü de geçse, takdir de alsa teşekkür de alsa, birinci de olsa sonuncu da olsa onu her daim sevdiğinizi lütfen dile getirin. Sadece iyi notlar getirdiğinde öpüp sevindiğiniz çocuğunuzun, sevilmek için yüksek nota ihtiyacı olduğunu düşünmesi çok muhtemeldir. Çocuğunuzu koşulsuz sevdiğinizi ona gösterin.

    Sınavların sonucu ne olursa olsun geçeceğini biliyoruz. Sınavlar geçer, iyi kötü sonuçlar alınır ve sonuçlara göre bir yol elbet bulunur. Fakat unutmayın ki, bu bir sene içerisinde çocuğunuza dair takınacağız her türlü tutum onun psikolojisinde olumlu veya olumsuz yer edecektir. Sınavlar geçer ama bıraktığı izler kalır. Bu bilinçle birlikte sağlıklı bir sınav senesi geçirmeniz dileğiyle…

   Bu yazı 4787 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI