Bugun...


Psk.Dan. Kübra LİMONCU

facebook-paylas
BOŞANMA SÜRECİNDE ÇOCUK
Tarih: 07-01-2020 15:49:00 Güncelleme: 07-01-2020 15:49:00


Çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan aile birliğinin bozulması problemi, eşlerin psikolojisini derinden sarsarken çocuklarda da izler bırakabilmekte. Boşanmaların artması sebebiyle çocuklarda da bu durumla ilgili problemler görülebilmekte. Tabi ki süreç iyi bir şekilde yürütüldüğünde çocuklar da bu durumu en az zararla atlatabiliyor; fakat ebeveynler bu süreci sağlıklı yönetmek konusunda ne kadar başarılı olabiliyor? 

Öncelikli olarak çocuğun aslında ihtiyacı olanın mutlu, huzurlu bir yuva olduğunu belirtmek gerekir. Yani anne ve babanın devamlı tartıştığı, problemlerin sürüp gittiği bir aile yaşantısı çocuğunuzu daha kötü etkileyebilir. Çocuğum için katlanıyorum gibi cümleleri sık sık duyuyoruz. Ama çocuğunuz için iyi bir şey mi oluyor bu katlanma süreci? Annesinin babasını düşman olarak gördüğü(veya tam tersi) bir ailede çocuk ne kadar sağlıklı bir yetişkin olabilir? Bütün bu soruları ebeveynlerin samimiyetle cevaplaması gerekmektedir. Her ne kadar çocuğun önünde tartışmıyoruz, onu tartışmalardan uzak tutuyoruz deseniz de çocuğunuzun aranızdaki negatif etkileşimi fark edecek kadar dikkatli bir gözlemci olduğunu unutmayın. Çocuklar mış gibi yapan ebeveynlerinin mutluluk oyununa kanmaz. Anne ve babanın sürekli tartıştığı, birbirlerini kötüledikleri bir evde sevgi ve güven gelişimi yetersiz olacaktır (Seyitoğlu, 2019).  

Boşanmaya karar verildikten sonraki sürecin iyi yönetilebilmesi çocuğun da gelişimi için oldukça önem arz etmektedir. Bu süreci çocuğunuza anne ve baba olarak doğru bir iletişim tarzıyla aktarmanız gerekmektedir. Çocuğunuz boşanma sürecine dahil olduktan sonra psikolojik olarak bir karmaşanın içine girmesi muhtemeldir. Bu süreçte çocuğunuz “Acaba annem veya babam beni sevmeye devam edecek mi? Benim yüzümden mi ayrılıyorlar? Ben şimdi ne olacağım? Beni görmeye gelecek mi? Ben annemi ya da babamı istediğim zaman görebilecek miyim? Kendilerine yeni bir hayat kuracaklar, ben ne olacağım?...” gibi sorularla boğuşacaktır. Bu sürece kimi zaman bazı davranış sorunları da eşlik edebilir. Çocuğunuzun soru işaretlerini dürüst ve samimi bir şekilde gidermeniz gerekmektedir. Çocuğa sadece eşler olarak artık aynı evde yaşamayacağınızı, ama bunun çocukla bir ilgisi olmadığını mutlaka anlatabilmeniz gerekmektedir. Ebeveynlerinin sevgisinin eksilmeyeceğinin, bitmeyeceğinin, istediği şekilde yine vakit geçirebileceğinin güvencesini çocuğunuza sunun. Aklındaki soru işaretlerini giderin, bu onun süreçteki kaygısını azaltacaktır. Bilinmeyen durumlar herkes gibi çocuklarda da kaygı yaratır. O yüzden bilinmeyen, merak edebileceği durumları ona düzgün bir şekilde anlatın. Asla ama asla çocuğunuzun yanında eşinizle tartışmayın, kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın, suçlamaya girişmeyin. Bu çocuğunuzu kötü etkilemekten öte bir işe yaramayacaktır.  

En çok yapılan hatalardan birisi de çocuğu ilişkide hakem yapmaktır. Bu bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisidir. Bir çocuk anne veya babasını yargılayacak bir duruma sokulmamalıdır. Babasının sorumsuz olduğunu veya annesinin ilgisiz olduğunu çocuğunuza anlatmaya, söyletmeye çalışmayın. Anne ve babanın haklı olma iddiası ve güç savaşı çocuğun ileride kişilik gelimini olumsuz etkiler (Seyitoğlu,2019). Eş olarak anlaşamasanız da çocuğunuzun iyi bir anne veya babaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Sadece eş olarak boşanabileceğinizi ama annelik veya babalık hakkına saygı duymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. 

Yıpratıcı bir boşanma sürecinde geniş aile de sürece dahil olabilmekte. Böyle bir dönemden geçiyorsanız geniş aile içindeki konuşmaları dikkatli bir şekilde sürdürmeniz gerekmektedir.  Çocuğunuz aileden başka birisinin anne veya babası hakkında olumsuz konuşmalarına şahit olmamalıdır.  

Her anne veya baba çocuğunun kahramanıdır. Bırakın öyle kalsın… 

 Bu yazı 3496 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI