Bugun...


Psk.Dan. Kübra LİMONCU

facebook-paylas
ÇOCUĞUN ZEKA GELİŞİMİ
Tarih: 12-11-2019 23:34:00 Güncelleme: 12-11-2019 23:34:00Zeka kavramının sadece genetik faktörlere bağlı olmadığını, çevresel faktörlerin de etkili olduğu artık hepimizin bildiği bir gerçek haline geldi. Yani çocuğun zekasının bir kısmı çevresel faktörlere göre şekillenip geliştirilebilir. Hamilelikle başlayan bu süreçte çocuklarımızın zihinsel gelişimlerine katkı sunabilmekteyiz. Bu konuda yapılması gerekenler ise bir yerden devamlı satın alınması gereken oyunlar, eğitim setleri, atölyeler, pahalı okullar değil. Çok daha spontan, doğal ve aslında olması gerektiği gibi çocuğunuzla vakit geçirmek. 
Planlı olan bir hamilelikte bebek anne karnına düştüğü andan itibaren ebeveynler bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyecek davranışlarda bulunabilir. Bu konuda yapılacak en önemli şeylerden birisi de bebekle annenin de babanın da anne karnındayken konuşmaya başlamasıdır. Bebeğe olan sevginizi, onu heyecanla beklediğinizi bebeğinize anlatmanız daha o zamandan bebeğinizin gelişimine yatırım yaptığınız anlamına gelmektedir.
Hamilelikten sonra da yine aynı şekilde bebekle konuşmaya devam edilmesi gerekmektedir. Emzirirken, karşılıklı bakışırken, oyun oynarken devamlı çocukla iletişim kurulmalıdır. Çocuğa uyaran verdikçe çocuğunzeka gelişimi pozitif yönde ilerleyecektir. Beyni ne kadar çalıştırırsak beyin o kadar gelişecektir. Hangi kısma enerji yüklersek o kısımdan verim almaya başlarız. Çocuğun kelime dağarcığını olabildiğince genişletmeliyiz. Bir anlama gelebilecek birkaç kelime varsa çocuğa her seferinde farklı olanı söyleyerek daha çok kelime öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğun kelime dağarcığı ne kadar gelişmişse hayal dünyası da o kadar gelişmiş olacaktır. Çocuğunuzun hayal kurmasını, yaratıcı girişimlerini sakın engellemeyin. Bırakın hayal kursun, absürt sorular sorsun, olmayacak şeyler düşünsün. Yaratıcı düşüncelerine karşı; ayakların yere bassın, başımıza icat çıkarma gibi tavırlarla karşı çıkarsınız çocuğunuzun bu becerisini köreltmiş olursunuz.
Çocuğa olabildiğince uyaran vermekten bahsettik. Bu konuyu biraz daha detaylandıracak olursak; çocuğunuzla kelimeleriniz, paylaşımlarınız kısıtlı olmamalıdır. Örneğin şunu, bunu getir demek yerine istediğiniz şeyi detaylarıyla birlikte çocuğunuza sunun. Cam sehpanın üstündeki siyah deri kaplı kitap derseniz çocuk cam, sehpa, siyah, deri ve kitap kavramlarını haznesine almış olacaktır. Veya bunun dışında çocuğunuzla beyin jimnastikleri yapabilirsiniz. Bunlar basit sıralama, sınıflandırma çalışmaları olabilir. Çocuğunuzun sıradışı düşünmesini geliştirebilirsiniz, bunun için farklı bir girişime de gerek yok. Okula giderken, evde otururken, yemek hazırlarken bir anda soracağınız bir soruyla çocuğunuzu sıra dışı düşünmeye itebilirsiniz ve zekagelişimine destek sağlamış olabilirsiniz. Örneğin dört elimiz olsa ne olurdu, insanların konuşma becerisi olmasa dünya nasıl olurdu, şeker olmasa çaya ne katabilirdik gibi.
Çocuğunuzla oyun oynamak da gelişimini etkileyen faktörlerden. Bu kutu oyunları almak gibi yapılandırılmış bir şeyden ibaret değil. Aslında çocukların akışına uyulduğunda, onların yönlendirmesine tabi olunduğunda gerçekten nitelikli zaman geçirmek denilen kavramı gerçekleştirdiğinizi içinizde bir yerlerde hissedebilirsiniz. Bu oyun bazen basit bir taşla, bazen sokakta bulduğu bir sopayla bile gerçekleşebilir. Önemli olan çocuğu dikkate alarak onunla gerçekten vakit geçirmek istediğinizi belirten, onun akışına uyabileceğiniz vakti paylaşabilmek. 
Çocuğunuzun zihnini bir buğday tarlasına benzetebiliriz. Bir şey öğrendikçe, onu uyaranlara maruz bıraktıkça tarlanın içinde patikalar oluşur. Daha sonra çocuk o bilgiyi kullanmak istediğinde yine o patikalardan geçer. Bir patika ne kadar kullanılırsa o kadar genişler, kalıcı olur. Yani bir çocuk ne kadar çok uyarana maruz kalırsa, onunla ne kadar konuşulursa o kadar gelişecek bir zekadan söz edebiliriz.
Çocuğunuzun zihninde yüzlerce, binlerce patika oluşturabilmeniz dileğiyle…Bu yazı 3214 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI