Bugun...


Psk.Dan. Kübra LİMONCU

facebook-paylas
AİLE İÇİNDE DİSİPLİN NASIL OLMALIDIR?
Tarih: 02-08-2019 23:45:00 Güncelleme: 02-08-2019 23:45:00


Günlük yaşamda ailelerin sıklıkla karşılaştıkları problemin başında disiplin gelmektedir. Disiplin en genel tanımıyla kişinin kendisi ve çevresiyle uyumlu bir yaşam sürmesi demektir. Yani toplumumuzda disiplin denildiğinde ilk aklımıza gelen dayak, ceza, baskı, katı kurallar gibi ifadeler disiplin ile uyuşmamaktadır. Disiplin çocuğun eğitiminin olmazsa olmazlarındandır ve aynı zamanda çocuğu geleceğe hazırlar.

Kimi aileler disiplini neredeyse hiç kullanmadan çocuklarını yetiştirmeye çalışmaktadır. “Çocuktur yapar”, “Daha yaşı küçük yüklenmeye gerek yok”, “Büyüyünce yapmaz zaten” gibi sözlerle aileler kendilerini avutmakta ve çocuk için herhangi bir düzen, kural uygulamamaktadır. Kendisine sınırsız haklar tanınmış olan çocuk da yapmaması gereken davranışların tam olarak farkına varamaz. Kimi aileler ise disiplini dayak ve ceza gibi istenmeyen yollarla eşleştirir ve katı bir tutum sergilerler. Çocuğun yaptığı hatalara karşı affı olmayan bu aileler bağırma, vurma, duygusal istismar gibi yöntemler izleyerek çocuklarını eğitmeye çalışırlar ama bu yöntem de çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bir diğer sorunlu disiplin yöntem ise anne ve babanın disiplin konusundaki tutarsız davranışlarıdır. Bu tür davranışlar anne babanın farklı tutumda olması veya ikisinden birinin bazı zamanlarda uygun bulmadığı davranışları bazı zamanlarda uygun bulması olarak tanımlanabilir. Ne zaman nerede uygulanacağı belli olmayan disiplin yöntemleri çocukların nerede durması gerektiğini öğrenememesine neden olmaktadır. Ayrıca uygun olmayan bir isteğe karşı anne veya babanın hayır demesine rağmen çocuğun ısrarının sonunda ebeveynlerin bıkarak evet dediği durumlarda da çocuk ısrarın istediklerini elde etme konusunda işe yarar bir yöntem olduğunu düşünecektir. Toplumumuzda sık görülen anne ve çocukların babaya karşı koalisyon kurması da yanlış bir disiplin yöntemidir. Babanın kızacağı bir konuya karşı annenin çocuklardan taraf olup konuyu saklaması, babayla çocukların yerine konuşması, çocukları babayla tehdit etmesi gibi davranışlar buna örnektir. “Babası bu defalık affet bir daha yapmaz”, “Bu seferlik babanıza söylemiyorum ama bir daha olursa ben karışmam” gibi cümlelerin sık duyulabileceği bu aile tipleri aynı zamanda çocukların babalarına karşı da olumsuz tutum takınmalarına sebep olabilmektedir.

Disiplinin sağlanabilmesi için Bernhard(1964) 3 ögeden söz etmektedir. Bu 3 öğede de esas olan anne ve babanın ikisinin de birlikte tüm davranışlarda aynı tutumda olmalarıdır.

Kararlı olmak: Anne ve baba davranışlara karşı verilecek tepkilerde kararlı ve tutarlı olmalıdır. Ebeveynler uygunsuz bulunan bir davranışın tekrarlandığı durumlarda sergileyecekleri tutumda kararlı olarak çocuğa verilmesi gereken mesajın net bir şekilde ulaşmasını sağlamalıdırlar. Bu noktada belirlenecek sınırlarda çocuğun yaşı da dikkate alınarak zararlı olmayan ve uygun istekleri için çocuğa fırsat tanınmalıdır. Kendisine veya çevreye zararı olabilecek davranışlarda ise belli sınırların korunması önemlidir.

Kişisel duygulara göre hareket etmemek: Belirlenen sınırlar konusunda anne veya babanın kendi duygularını karıştırmadan tutarlı bir davranış sergilemeleri gerekmektedir.

Pekiştirmek: Pekiştirme tüm konularda öğrenmenin anahtarı konumundadır. Bu nedenle çocuğun istendik davranışları pekiştirilerek öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

Uygun bir disiplin yönteminin sağlanması çocuğun doğru ve yanlışı ayırt etmesini, kendisini kontrol edebilmesini, insan ilişkilerinde sınırları koyabilmesini, ahlaki gelişimini tamamlayabilmesini sağlamaktadır. Disiplin çocuğa güvenli bir alan sağlayacaktır; bu sebeple her ailenin kendi dinamiklerine göre bir disiplin sistemi geliştirmesi gerekmektedir.

 Bu yazı 4193 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI