Bugun...


Psk.Dan. Kübra LİMONCU

facebook-paylas
TEKNOLOJİDEN DAHA EĞLENCELİ EBEVEYNLER OLMAK
Tarih: 28-03-2019 07:41:00 Güncelleme: 28-03-2019 07:41:00


  Ceplerimize girecek kadar küçülen teknolojik aletlere artık her yaş grubundan birey kolayca erişebiliyor ve kullanabiliyor. Çok küçük yaştan itibaren çocuklar telefon, tablet, bilgisayar kullanmayı biliyor hatta resmen bilerek doğuyorlar. Hal böyle olunca teknolojinin zararlarına çok açık bir şekilde büyüyen çocuklara sahibiz. Risklerin farkında olunmadığı zamanlarda çocuklar bu zararlardan daha fazla etkilenebilmektedir. Bu nedenle risklerin farkında olup, zararları olabildiğince minimal hale getirmek ve teknolojiyi sadece kişiye katkı sağlayacak ve ihtiyaç duyulan zamanlarda kullanmak gerekmektedir.

         Bu konuda ebeveynlere büyük bir sorumluluk düşmektedir. İlk olarak ebeveynler teknolojik aletlerden anlamadığını söyleyerek konudan uzaklaşamayacağını bilmelidir. Çünkü en az çocuğunuzun dolaştığı sitelere girebilecek, onu takip edebilecek ve ona rehberlik edebilecek seviyede teknolojik aletleri kullanabilmeniz gerekmektedir. Ailenizin yeni üyesini tanımak sizleri teknolojiden gelen risklere karşı daha bilinçli kılacaktır. Çocuğunuzun internet kullanmaya başladığı zamandan haberdar olmak, hangi sosyal medya hesaplarını kullandığını bilmek, paylaşımlarını takip etmek, internet kullanımında uyması gereken kuralları çocuğa bildirmek ve mutlaka teknoloji kullanımına bir sınır koymak ebeveyn olarak sizlerin sorumluluğudur. Türk Pedagoji Derneği 3-6 yaşın 20-30 dakika, 6-9 yaşın 40-50 dakika, 9-12 yaşın 60-70 dakika ve 12 yaş üstünün maksimum 120 dakika ekranda vakit geçirebileceğini, 0-3 yaşın ise ekranlardan tamamen uzak tutulması gerektiğini söylemektedir. Süre konusunda kısıtlamaya giderken çocuğunuzla birlikte oturup kurallar listesi oluşturmanız ve ebeveynlerin de bu kurallara uyması çocuğunuzun kuralları benimsemesi açısından önemlidir. Evde çocuk olan tüm ailelerin güvenli internet hizmetlerinden yararlanması yine çocukları internette karşılarına çıkabilecek zararlı içeriklerden korumak adına önem arz etmektedir ve bu hizmet internet sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak verilmektedir.

         Ebeveynlerin teknoloji konusunda bilinçlenmesi de ne yazık ki yeterli olamamaktadır. Çocuklara cazip bir dünya sunan internet ortamından çocukları çekip çıkarmak çok güç bir hale gelmiştir. Çocukların interneti hangi amaçla kullandıklarını, onlara orada asıl cazip gelen şeyin ne olduğunu bilmeden de onları internetten uzak tutmak zordur. İnternet çocukların sosyalleşme, eğlenme, paylaşımda bulunma gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Peki eğer çocuk bu ihtiyaçlarını aile içinde ya da gerçek hayattaki arkadaşlarıyla gideriyor olsaydı yine de internete ihtiyaç duyar mıydı? Anne babalar olarak teknolojiden daha eğlenceli ebeveynler olduğunuzda çocuğunuzun aklına sanal oyunlar zaten gelmeyecektir. Ya da çocuğunuzun ilgisine göre bir boş zaman değerlendirme faaliyeti olduğunda televizyon karşısında saatlerini geçirme gereği duymayacaktır.

         Özetle ebeveynler, teknolojiyi tanımak, çocuklarının teknolojiyle geçirdiği vakitte neler yaptığını bilmek, denetlemek ve çocuklarının teknolojiyle giderdiği ihtiyaçlarını gerçek yaşamda gidermesini sağlamaktan yükümlüdür.Bu yazı 4117 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI