Bugun...


Psk.Dan. Gamze BOZKAYA

facebook-paylas
MÜKEMMEL ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK
Tarih: 27-08-2018 15:58:00 Güncelleme: 27-08-2018 15:58:00


Benim konu ile ilgili paylaşacaklarıma geçmeden önce gelin sizinle bir etkinlik yapalım. Özellikle aranızda uzun yıllardır ebeveyn olanlar varsa bu çalışmada en çok size güvendiğimi belirterek başlıyorum.
Eğer ulaşmanız çok zor olmayacaksa elinize birkaç satır yazı yazabileceğiniz herhangi bir kâğıt bir de kalem almanızı ve yönergelerimi uygulamalı olarak yapmanızı istiyorum. Mümkünse telefona not almayın gerçek kâğıt-kalem olsun.
Herkes hazırsa sizden yapmanızı istediğim ilk şey elinizdeki kâğıda mükemmel bir çocuk yetiştirebilmek için yapılması gerektiğini düşündüğünüz 5 önemli maddeyi yazmanız. Lütfen hemen kalemi elinizden bırakmayın, bunun üzerine biraz düşünün, konu ile ilgili hepimizin az çok fikri var biliyorum. Yazmak için istediğiniz kadar vaktiniz var ama ortalama 3-4 dakikanın size yeteceğini düşünüyorum. Bu süre içerisinde 5 maddeyi toparlamak size oldukça zor geldiyse 3 maddeyi de kabul ediyorum; ama lütfen yazın. Özellikle şu anda ebeveyn olanlar, doğru olduğunu düşündüğünüz maddeleri uygulamada yapamamış olabilirsiniz bu sizi kaygılandırmasın, sadece mükemmel bir çocuk yetiştirmek için doğru olduğunu düşündüğünüz cümleleri yazmanızı istiyorum, yapmış olmanız gerekmez. Yazının sonunda yazdıklarınızın benim fikirlerimle benzer olup olmadığını göreceksiniz; ancak lütfen öncelikle etkinliği benimle eş zamanlı olarak devam ettirin. 
Mükemmel çocuğun nasıl yetiştirileceğine dair yazdığınız cümleleri tamamladıktan sonra kalemi bırakın, kâğıdı göz hizanıza kaldırın (yani tam karşınıza alın) yazdıklarınızı son bir defa tane tane okuyun. Ve şimdi o kâğıdı yırtın! Evet evet parçalayın, olabildiğince çok parçaya ayırın ve en yakın çöp kutusuna atın. Çünkü şu anda EMİNİM ki o kâğıda yazdıklarınızın hepsi YANLIŞ. Durun yazdıklarınızdan bazılarını tahmin etmeye çalışayım. Mesela kendini iyi ifade edebilmesini sağlamak yazmış olabilir misiniz veya onu özgüvenli yetiştirmek, ona insanlara karşı merhametli olmayı öğretmek de yazmış olabilirsiniz, başarılarını takdir etmek, aile içi sosyal etkinlikler yapmak, onun için en iyi okulu ve sosyal ortamları seçmek, motivasyonunu artırmak… Bunlar benim tahmin ettiklerimden sadece birkaçı tahmin edemediklerimin de olduğunun farkındayım ama o kâğıda yazdığınız her şeyin YANLIŞ olduğundan eminim. Nasıl bu kadar emin olabiliyorum değil mi? 
Eminim çünkü:
“Mükemmel Çocuk” diye bir şey yoktur! 
Böyle okuyunca size de mantıklı geldi değil mi? Mükemmel çocuk, mükemmel insan diye bir şey yaşadığımız hayatta mümkün olan şeyler değil. Haliyle mükemmel çocuğu yetiştirmeyi hedefleyip bunun için varlığını iddia ettiğimiz yollar da doğru yollar olamaz.
Sevgili okur bu yazı aklındaki mükemmel çocuk şablonuna uymayan çocuğu için üzülen ebeveynler(ve o şekle girmeye zorlanan çocukları) için yazılmış bir farkındalık yazısı, yani o kâğıda yazdığınız şeyler aslında olmaması gereken şeyler değil, hatalı olan “Mükemmel Bir Çocuk Yetiştirmek” kavramına olan inanç, bunun için gösterilen uğraş, belirli bir kalıba sokulmaya çalışılan çocuklar. Yoksa tabî ki özgüvenli, başarılı, merhametli, kendine ve topluma faydalı çocuklar yetiştirmek tüm ebeveynlerin amacı, bu konularla ilgili birçok kitap birçok makale bulup bilgilerinizi artırabilirsiniz; ancak bunu yaparken hedefiniz çocuğunuzun mükemmel olması değil, kendine ve insanlığa faydalı bir çocuk olması olsun.
Şuna da eminim ki, sen neden bahsediyorsun mükemmel çocuk diye şey mi olur, diyerek yazının daha en başından bunun anlamsızlığını fark eden ebeveynler, sayınız az değil. Sizleri tebrik ediyor ve ne yapıyorsanız yolunuzda aynı şekilde devam etmenizi diliyorum.
 Sevgiler. 


 Bu yazı 6050 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI