Bugun...


Psk.Dan. Esma SEKMAN

facebook-paylas
0-2 YAŞ GÜVEN OLUŞUMU
Tarih: 16-12-2018 19:13:00 Güncelleme: 16-12-2018 19:13:00


Öz güveni yüksek bireyler yetiştirmede bebeklik döneminin önemi büyüktür. Bebeğin dünyaya gözlerini açtığı ilk andan itibaren onunla kurduğumuz iletişim ilerideki yaşantısında güven-güvensizlik durumlarının belirleyicisi olacaktır. Bir yaşına kadar bebekler ağladıklarında ihtiyacı her ne olursa olsun öncelikle kucağa alınmalıdır. Çünkü doğumla birlikte bebek bir bilinmezliğin  ortasında hisseder kendini. Bu bilinmezlikte onu koruyup kollayacak ,ilgi gösterecek birilerine ihtiyaç duyar. Bakım verenin bebeğe dokunması , ilgi göstermesi , gülümsemesi , sakin ve sabırlı bir şekilde ihtiyaçlarının karşılanması bebekte  ‘güvenli bir yerdeyim , seviliyorum ve değerliyim’ algılarını oluşturur. Ayrıca bebek sadece acıktığı , ağrısı olduğu vb. durumlarda ağlamaz. Bazen bakım verenin kokusunu duymak ister veya kucakta güvenli bir ortamda olmak ister.

Bebeği koşulsuz bir şekilde sevmek ve onunla ilgilenmeye çalışmak çok önemlidir. Bebekle beraber vakit geçirmek , onunla konuşmak , hatalarını tolere edebilmek , şiddetten (fiziksel, sözel ,duygusal) kaçınmak , bir şeyler öğretmek için çabalamak bebekle bakım veren arasındaki bağı güçlendirir ve bebeğin güvenli bağlanmasına yardımcı olur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta bebeğin karnının doyurulması , altının temizlenmesi gibi ihtiyaçlarının vaktinde ve düzenli bir şekilde karşılanmasıdır. Bakım verenin bu ihtiyacı karşılaması konusunda düzenli ve tutarlı olması gerekir. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılarken düzensiz davranmak , normalde tepki verilmeyen bir duruma aniden tepki vermek , bakım verenin düzensiz bir şekilde bebekten ayrılması-geri gelmesi , bakım verenin sıklıkla değişmesi bebekte soru işaretleri oluşturur ve güvensizlik duygusunun oluşmasına neden olur.

Bir diğer önemli nokta bebeğe karşı aşırı koruyucu tutum ile yetiştirmeye çalışmak. Bu koruyucu tutum sıklıkla doğru yetiştirme tarzı olarak değerlendiriliyor. Ancak bebeğe karşı aşırı koruyucu bir tutum sergilemek , zorluk yaşamasını önlemek , her şeyi kontrol altına almaya çalışmak bebeğe yapılan iyilik değildir. Sorumluluk almaktan kaçınan , bakım verene bağımlı , problemler karşısında çözüm yolu üretemeyen , öz güveni düşük bireylerin yetişmesine neden olur. Bebeğe başarabileceği düzeyde engeller oluşturulmalıdır. Yapabileceği şeylerde müdahale edilmemeli sabırla beklenmelidir.  Bu şekilde bir şeyleri başardıkça kendine olan güveni artacaktır.
0-2 yaşında oluşan güven bağı bebeğin ileride sevgi dolu olmasına , kendine ve başkalarına değer vermesine , gelişime açık bir kişi olmasına yardımcı olur.



Bu yazı 1799 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI