Bugun...


Psk.Dan. Demet YEŞİLKÖY

facebook-paylas
DERİ YOLMA BOZUKLUĞU: MASUMLAR APARTMANI NERİMAN ÖRNEĞİ
Tarih: 03-01-2021 19:00:00 Güncelleme: 03-01-2021 19:00:00


Psikodinamik kurama göre psikojenik deri yolma, karşılanamayan duygusal gereksinimlerle ilgili bastırılmış öfkenin, agresif dürtülerin ve kızgınlığın dışa vurulmasındaki güçlüklerden kaynaklanmaktadır. Bu kişiler genellikle, depresif özellikler gösteren, benlik saygısı düşük, endişeli, titiz, mükemmeliyetçi, aşırı duyarlı kişilerdir. Bu kişiler stresle başa çıkamadıkları için strese yanıtları deri yolmada artış şeklinde olur..

 

 

Masumlar Apartmanı, Psikiyatr Doktor Gülseren  Budayıcıoğlu’nun  “Madalyonun İçi” romanından uyarlanmıştır. Geçen yazımda yine aynı dizideki Han karakterini incelemiştik. Bu yazımda da aynı dizide oyuncu Gizem Katmer’in canlandırdığı Neriman karakterini inceleyeceğiz…

 

 

 İzlediğimiz kadarıyla dizide Neriman karakterini, alerjik-dermatolojik bir problemi olmamasına rağmen zor durumlar yaşadığında yineleyici bir şekilde kollarını kaşımasıyla biliyoruz. Peki, Neriman’ın yaşadığı bu durumun bir adı var mı? Evet var, Deri Yolma Bozukluğu…

 

 

Deri yolma bozukluğu, dermatolojik(ciltsel) bir problem olmaksızın, deri dokusunda hasara neden olan, cildin aşırı ve yineleyici şekilde yolunması veya kaşınması ile karakterize bir durumdur.  DSM-5’de Obsesif Kompulsif Bozukluk ve İlişkili Bozukluklar kategorisinde bağımsız bir tanı olarak yer almıştır.  Hem OKB’deki kompulsiyonların hem de yolma dürtüsünün kontrol edilmesinin güçlüğü ve eylemin ardından geçici bir rahatlamanın olması OKB ve Deri Yolma Bozukluğunun benzer özellikleridir. Fakat OKB her iki cinsiyeti eşit oranda etkilerken deri yolma bozukluğunun kadınlarda daha yüksek oranda görülmesi, kompulsiyonların zorlayıcı düşünceleri takiben başlaması, psikojenik deri yolmanın ise nadiren zorlayıcı düşünceleri izlemesi Deri Yolma Bozukluğu’nun OKB’den ayrılan yanlarıdır.

 

 

Cinsiyet farklılıkları ve pozitif aile öyküsü, yolma davranışının edinilmesine neden olabilen, gözleme dayalı öğrenme, sosyal öğrenme gibi psikolojik etmenlerle de ilgili olabilir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre; OKB tanılı kişilerin aile çalışmalarında OKB’li kişinin yakınlarında deri yolmaya sıklıkla rastlandığı bildirilmiştir. Dizideki durum da bunu bariz bir şekilde doğruluyor. Neriman’ın annesi de ablası Safiye karakteri de Obsesif Kompulsif Bozukluğu’na sahip kişiler olduğu ve ablasının ev içerisinde hep kaygılı bir duygudurumda bulunduğu için, Neriman karakterinin (dermatolojik veya alerjik olmayan) kaşınma davranışına neden olmuş olabilirler.

 

 

Ayrıca kişilik özellikleri ve başa çıkma düzenekleri de stresin dermatolojik (ciltsel) belirtilere dönüştürülmesinde önemli bir rol oynayabilir. Yine araştırmalara göre, negatif duygudurum ve anksiyete (kaygı) durumlarında deri yolma durumu artmaktadır.  Psikodinamik kuram da bunu destekler biçimdedir. Psikodinamik kuramda da psikojenik deri yolmada karşılanamayan duygusal gereksinimlerle ilgili bastırılmış öfkenin, agresif dürtülerin ve kızgınlığın dışa vurulmasındaki güçlüğün üzerinde durulmaktadır. Bu kişiler genellikle, depresif özellikler gösteren, benlik saygısı düşük, endişeli, titiz, mükemmeliyetçi, aşırı duyarlı kişilerdir. Stresle başa çıkamadıkları için strese yanıtları deri yolmada artış tarzındadır. Yine dizide gördüğümüz kadarıyla Neriman da kaygı seviyesinin yükseldiği veya negatif duygular yaşadığında tekrarlayıcı bir biçimde kollarını kaşımaktadır. Bu negatif duyguları karşı tarafa iletmede güçlük yaşadığı için bütün bu negatif duygularını kendisine, kendi bedenine yöneltmektedir. Bu yönüyle bazı biliminsanları da tırnak yeme, saç koparma (trikotillomani) gibi, Deri Yolma Bozukluğunu da “Beden odaklı yineleyici davranış” olarak değerlendirmektedir.

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Aydın P.Ç, Gülseren L.(2014). Deri Yolma Bozukluğu. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar. 2014;6(4):401-428

 

 

Bohne A, Wilhelm S, Keuthen NJ, Baer L, Jenike MA Skin picking in German students: prevalence, phenomenology and associated characteristics. Behav Modif 2002; 26:320-339

 

 

Çalıkuşu C, Yücel B, Polat A, Baykal C. Psikojenik deri yolmanın psikiyatrik bozukluklarla ilişkisi: karşılaştırmalı bir çalışma. Türkiye Psikiyatr Dergisi. 2002;13:282-89.

 

 

Hajcak G, Franklin ME, Simons RF, Simons RF. Hairpulling and skin picking in relation to affective distress and obsessivecompulsive symptoms. J Psychopathol Behav Assess 2006;28:179-187.

 

 

Okumuş B, Hocaoğlu Ç.(2018).Deri Yolma Bozukluğu:Bir olgu sunumu. Klinik Psikiyatri. 2018;21:193-199

 

 

Tanıdır C, Doktur H.(2019).Çocuk ve ergenlerde deri yolma bozukluğu. İşeri E, editör. Obsesif Kompulsif ve İlişkili Bozukluklar. 1. Baskı. Ankara: Türkiye Klinikleri. p.88-94.

 

 

 Bu yazı 222 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI