Bugun...


Psk.Dan. Büşra KAMIŞLI

facebook-paylas
GELİŞİM VE DEĞİŞİM
Tarih: 09-11-2018 14:16:00 Güncelleme: 09-11-2018 14:16:00


DÜŞÜNMEK ÖZGÜRLEŞTİRİR!

ÖZGÜRLEŞMEK ACI VERİR!

ACI GÜÇLENDİRİR!

 

Doğduğumuz andan itibaren belli sınırları olan bir ailede, bize verilenlerle doğduğumuz ailenin normları çerçevesinde yasamaya mecbur kalırız. Çoğu zaman sorgulamadan onları kendi gerçeğimiz sanarak yaşamımızı devam ettiririz. Kafesin içinde olduğumuz sürece, bize biçilmiş olan rolleri oynayarak kendi benliğimize yabancılaşırız. Kafesin içinde kalarak kendini var etmeye çalışırsın elbette. Ancak kafes açılırsa biz kanatları açıp uçmanın, yeni yerler keşfetmenin, daha nelerin olabileceğini araştırmanın, öğrenmenin, kendini bulmanın ve kanatlarının işlevini kullanmanın zevkini tatmış olursak kafeste kendini var etmenin daha zor olduğunu anlayabiliriz. Döndürülmek zorunda kalırsak da artık kafesin bize eskisi gibi olmayacağını anlarız.

Bizler düşünen birer varlıklarız. Ancak bizler çoğu zaman düşünme kabiliyetini kullanırken bizi etkileyen faktörleri göz ardı ederiz. Çoğu zaman yaptıklarımız üzerinde düşünmeyiz. Bize biçilen rollerin, değişimimizin ve kendimizi keşfetmemizin önündeki engel olduğunu göremeyiz. Bize biçilen toplumsal rollerden daha fazla olduğumuzu farkında değiliz. Rutinin kölesi olmak bize daha kolay gelir. Çünkü kafesimizden hiç çıkmamışsak gökyüzü bize korkutucu gelir.

 

Dünya hızını artarak değişiyor ve gelişiyor. Buna karşılık birey de kendini sürekli olarak geliştirmeli yoksa derisini değiştirmeyen yılan gibi telef olur. Görüşlerimizi değiştirmeyip, rutin hayatımıza elveda demediğimiz sürece zihinlerimiz zihin olmayı bırakırlar.

                   “Derisini değiştirmeyen yılan, kafasını değiştirmeyen insan ölmeye mahkûmdur.”

                                                                  (  Friedrich Nietzsche).

Öğretilenlerle yetinip, tekdüzelikte yaşamını devam ettiren, değişen ve gelişen her şeye karşı kendini var etmeye çabalamayan, araştırmayan, öğrenmiş olduklarına yenilerini eklemeyen, bireyler değişim karşısında yenilgiye uğrarlar. Her birey kendi yaşamının başkahramanıdır, yöneticisidir. Etkili değişim de değiştirilmeyecek şeyler üzerinde durmadan, fayda sağladığına inandığımız şeyler üzerinde yoğunlaşarak olur.

Gelişme, yeniliklere ve değişime açıktır. Değişim yeniliğe, yenilik de değişime kapı açar(Niyazi Fırat ERES). Değişimi düşüncede var ettiğimiz kadar gelişir, düşüncelerimizi hayatımızda uygulayabildiğimiz kadar değişebiliriz. Düşünebildiğimiz kadar özgürüz düşünemediğimiz kadar tutsak. Var olan düşünce kalıplarının farkında olarak, bizden istenileni yaşayarak değil bizim olduğuna gerçekten inandıklarımızla yaşamalıyız. Gelişimi istemeliyiz, aramalıyız. Yaşamın bizi tanımlaması tuzağına düşmemeliyiz. Biz yaşamı  tanımlamak için çabalamalıyız. Başkalarının söylediklerinin üzerimize yapışıp kalmasıyla değil kendi fikirlerimizin varlığını oluşturarak yaşamımızı devam ettirmek için çabalamalıyız.

 Bu yazı 1786 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI