Bugun...


Psk.Dan. Bilge İLERİ

facebook-paylas
VELİ VE ÖĞRETMEN İLETİŞİMİNİN ETKİSİ
Tarih: 09-02-2020 18:35:00 Güncelleme: 09-02-2020 18:35:00


Sınıf ve okul ortamlarındaki öğrencilerin istenmeyen davranışlarından sınıf öğretmeni ya da okulun sosyo-kültürel ortamı sorumluymuş gibi görünse de bu konuda etkili olan dinamik etkili öğretmen ve veli iletişimidir. İnsanın toplumsallaşması önce ailede gerçekleşir. Evde belli kurallar dahilinde davranan çocuklar ev ortamının dışında farklı bir ortama girdiğinde oraya ait kuralları daha kolay kabullenebilmektedir. Bu sebeple velilerle iletişime geçmek hem velilerin okul kurallarına ilişkin olumsuz algılarını düzeltmek hem de çocuklarına disiplinin önemini kavratmada öğretmene yardımcı olmaları hususunda faydalı olacaktır (Yüksel, 2007).
Sınıf ve okul ortamlarında karşılaştığımız istenmeyen davranışlara,
- derse devam etmeme ya da derse geç gelmek
- derslere hazırlıksız gelmek
- sınıfta uygun olmayan yer ve zamanda konuşmak
- arkadaşlarına, eşyalar ya da kendisine zarar vermek
- ders dışı bir etkinlikle uğraşmak
- temizlik ve görgü kurallarına uymamak
- sınavlarda kopya çekmek
- kavga etmek
- arkadaşlarına küfür ya da hakaret etmek
- yalan söylemek
- arkadaşlarına lakap takmak örnek olarak verilebilir.
İstenmeyen davranışlar, hem öğrenme – öğretme etkinliğinden alıkoymakta hem de öğrencilerin zamanlarının büyük bir kısmını ders dışı etkinliklere ayırmalarına neden olmaktadır. Bu istenmeyen davranışlar öğrencinin yaşına, cinsiyetine ve psiko-sosyal özelliklerine göre değişmektedir. İstenmeyen bu davranışların sıklığı yine yaş, ders, benlik algısı gibi faktörlere göre değişmektedir. İstenmeyen bu davranışların sebepleri; sınıf içi ve sınıf dışı etkenlerdir. Sınıf içi etkenler; öğretmen, öğrenci ve fiziksel ortamdır. Sınıf dışı etkenler ise; okul, çevre ve ailedir. Tüm bu etkenler öğrencinin davranışlarının istenmeyen davranışlar olmasında ortak rolü vardır. Hem iç hem de dış etkenler içerisinde okul ve aile ile ilgili durumlar bulunmaktadır. Bu nedenle çözüm tek bir koldan değil okul ve aile birlikteliği ile çözüme kavuşturulmalıdır. Bunun en iyi yolu güçlü bir öğretmen – veli iletişimidir. Çünkü öğretmen okul dışındaki davranışları ve veli de okul içerisindeki davranışlara tek başına kontrol edemez. Ayrıca bireyi tanıma olumlu davranış geliştirme de çok önemli bir husustur. Veli ile öğretmen arasında kurulacak olan iletişim ikili arasındaki iş birliğini geliştirerek, öğrencilerin okula uyumunu kolaylaştırır. Aynı zamanda öğretmen sınıf içinde sorun yaratan durumlarla tek başına uğraşmak yerine ailenin de desteğini sağlayarak öğrenciyi çok yönlü bir şekilde tanımış olur (Sarıtaş, 2011). 
Öğrenciyi öğrenme sürecinden alıkoyan bu davranışların engellenmesi için öğrencinin okul ve evdeki ihtiyaçları belirlenmelidir. Birey ihtiyaçları doğrultusunda bir doyuma ulaşmazsa bu doyumu farklı yollarla sağlamaya çalışır. Bu doyum süreci karşımıza istenmeyen davranışlar olarak geldiğinde bireyi tanıma ve ihtiyaç belirlemenin olumlu davranış geliştirme üzerindeki rolünü yeniden keşfetmiş oluruz. 
Ev ve okul ortamındaki ihtiyaçları belirlemek, sorunu anlamaya çalışmak ve bunu hissettirmek, sorumluluk vermek, aile içi iletişimi artırmak, ebeveynlerle geçirilen kaliteli zamanı artırmak, öğretim tekniklerini çeşitlendirmek ve öğrenciyi motive etmek istenmeyen davranışların çözümünde bize kapıyı açacak olan anahtarlardır. Bu süreçlerin temel taşı veli – öğretmen iletişiminin kuvvetine ve iş birliğine dayanmaktadır. Ortak dil ve ortak davranış ne kadar başarılı kullanılırsa öğrenci de istendik davranış geliştirme o derece başarılı olacaktır.

 

KAYNAKÇA
Sarıtaş, M. (2011). “Öğretmen-veli görüşmelerinin yönetimi”. Sınıf yönetimi. Ed: Mehmet Şişman-Selahattin Turan. Ankara: Pegem Yayıncılık.
Yüksel, G. (2007). “Sınıf yönetimi ve disiplinle ilgili kurallar geliştirme ve uygulama”. Sınıf yönetimi. Ed: Leyla Küçükahmet. Ankara: Nobel Yayıncılık.
S Çayak, DY Ergi - Eğitim ve İnsani Bilimler Dergisi: Teori ve Uygulama,  2015 - dergipark.org.trBu yazı 1040 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI