Bugun...


Psk.Dan. Ayten ÖZBİLİR

facebook-paylas
SOSYAL MEDYADAKİ OLUMSUZ SÖYLEMLER
Tarih: 07-05-2020 00:45:00 Güncelleme: 07-05-2020 00:45:00


İnsanlar sosyal bir varlık oldukları için iletişim kurma ihtiyacındadırlar. İnsanlığın varoluşundan bu zamana dek çeşitli yollarla iletişim kurmuşlar ve iletişim araçları geliştirip kullanmışlardır. Son dönemlerde yeni medya iletişim araçları olarak sosyal medya uygulamaları sıkça kullanılmaktadır. Hepimizin bildiği Facebook, WhatsApp, Twitter ya da İntagram gibi pek çok uygulamayı hemen hemen hepimiz günlük hayatımızda kullanmaktayız. Bu tarz uygulamaların kişisel ya da kurumsal içerik paylaşımı, yeni insanlarla tanışmak, belirli konularda bilgi sahibi olmak gibi pek çok avantajı bulunmaktadır. Aynı zamanda kişisel bilgilerin başkalarının eline geçmesi, yalan ve insanları kışkırtan haberlerle topluma korku ve endişe salınması gibi de çeşitli olumsuz yönleri bulunmaktadır.

Ben de bir sosyal medya kullanıcısı olarak, sosyal medyada karşılaştığım bir durum hakkında yazmak istiyorum. Uzun zamandır insanların çeşitli gönderiler hakkında yaptığı yorumlara dikkat ediyorum ve bu yorumların büyük bir çoğunluğunda olumsuz düşünce, hakaret ve küfüre sıkça yer verildiğini görüyorum. Aslında bu tarz yorumların ortak noktası şu: ‘ Senden farklı olanı, senin gibi düşünmeyeni, senin yaptıklarını yapmayanı kötüle.’ anlayışına sahip olmaları. Bir de yorumlarda genellikle dini, siyasi, etnik farklılıklara, cinsiyetçi( kadını ya da erkeği kötüleyen) yaklaşımlara ve yaşam tarzı farklılıklarına yönelik olumsuz fikirleri sıklıkla görüyorum. Genel olarak insanların her konuda bir fikirleri var ve bu fikirler en doğru olanlar. Bunların yanında şöyle bir durum da söz konusu her konuda yapılabilecek olumsuz yorumlarımız mevcut. Örneğin; bir kişi bir kitap paylaşımında bulunuyor, takipçilerden illaki biri gösteriş yaptığına  dair ya da kitap paylaşımından bağımsız farklı bir konu hakkında bir yorum yapıyor. Kitap konusunda söyleyecek sözü yok ancak o kişiden hoşlanmıyor ve olumsuz bir yorum yapmak istiyor, bunun için mesela cinsel yönelimine yönelik bir söylemde bulunuyor. Hepimizin bildiği gibi kitap okumak bu konudan tamamen bağımsız bir olgudur.

Olumsuz yorum yapanlar şöyle bir düşünceye sahip olabiliyor: ‘Bunu paylaştığına göre her yorumu da kabul etmesi lazım, demek ki eleştiriye açık biri değil.’ Evet yoruma ve eleştiriye açık olacağını kabul edebiliriz. Ancak burada iki durum çok önemlidir. Birincisi; hiç kimseye hakaret etme hakkına sahip değiliz, düşüncelerini ya da yaptıklarını desteklemiyor olabiliriz ancak insan olmanın bir gereği olarak saygı duymak durumundayız. İkincisi de bizler eleştirinin ne olduğunu bilmiyoruz. TDK sözlüğünde eleştiri şu şekilde tanımlanmaktadır: ‘Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi.’ Buradan anlaşılacağı üzere eleştiri yapıcı bir nitelik taşımakta, eleştirilene yarar sağlamaktadır. Bizim eleştiri olarak nitelendirdiğimiz şeyse olumsuz bir durumu ifade etmektedir ve karşımızdakine zarar verme amacı taşımaktadır çoğu zaman. Bir kimsenin yanlışlarını da mantık çerçevesinde göstermemiz gerekiyor, kendimizin doğru olduğunu düşündüğümüz bir düşünce yapısına göre değil. Burada bahsedilen durumlar kişisel hesaplarından kişisel paylaşımlarda bulunanlara yapılan kötü söylemleri ifade etmektedir, içerik ya da ürün paylaşımında bulunanları kapsamamaktadır.

Asıl üzerinde durulması gereken şey, neden bu tarz kötü söylemlerde bulunduğumuzdur.  Yüz yüze olmadığı için insanların rahat bir şekilde yazıp çizmeleri daha kolaylaşıyor. Kendini gizleyip sahte hesaplardan hakaret etmek de kişilerin sosyal baskıdan kurtulup düşündükleri her şeyi istedikleri gibi dile getirmelerine olanak sağlıyor ve bunu yaparken de ifade özgürlüğüne sğınıyorlar. Kötü yorumlarda bulunarak içimizdeki aşağılık duygularını yansıtıyoruz, kıskançlık duygusuyla karşımızdakini kötüleyerek onu ya da yaptıklarını önemsizleştirmeye çalışıyoruz veya bir işe yaramamanın verdiği olumsuz duygulardan kurtulmaya çalışıyoruz. Kısaca yapmadığımız veya yapamadığımız şeyleri yapanları istemiyoruz. Son olarak bir kişinin sürekli olumsuz ve kötü yorumlarda bulunması sağlıklı bir kişiliğe ve ruh haline sahip olmadığına işaret ediyor.

 

https://sozluk.gov.tr/

 

 Bu yazı 859 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI