Bugun...


Psk.Dan. Ayten ÖZBİLİR

facebook-paylas
PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK
Tarih: 26-08-2020 20:50:00 Güncelleme: 26-08-2020 20:50:00


 

Zorlu hayat olayları yaşandığı durumlarda ve sonrasında bazı insanların diğerlerine nazaran daha az yıkım yaşadıklarını, daha kolay baş edebildiklerini görüyoruz. Yine bu kişiler stresi doğru yönetmede, problemlerini daha sağlıklı bir şekilde çözme konusunda oldukça başarılılar. Psikolojide böyle kişiler için genel bir kavram olarak psikolojik sağlamlığa sahip veya kendini toparlama gücüne sahip bireyler deniliyor. Psikolojik sağlamlık en önemli psikolojik kaynaklarımızdan birisi olarak karşımıza çıkar. Yaşantımızda karşılaştığımız sorunlar, travmalar ve stres yaratan olaylar karşısında nasıl tepki verdiğimizle yakından ilişkilidir. Bazılarımız diğerlerine göre sorunları aşmada nasıl daha başarılı oluyor sorusuna bir yanıt olarak da değerlendirilebiliyor.

Psikolojik sağlamlık konusunda çeşitli risk faktörleri ve koruyucu faktörler yer almaktadır. İlk olarak risk faktörlerini ele aldığımızda 3 grup halinde değerlendirebiliriz. Bireysel risk faktörleri içerisinde; erken doğum, olumsuz yaşam olayları, kronik hastalıklardan söz edebiliriz. Ailesel risk faktörleri içerisinde; ebeveynlerin hastalığı ya da psikopatolojisi, ebeveynlerin boşanması ölümü ya da tek ebeveynle yaşamak, ergenlik döneminde anne baba olmak gibi unsurlar yer alır. Son olarak çevresel risk faktörleri içerisinde ise; ekonomik zorluklar ve yoksulluk, çocuk ihmal ve istismarı, savaş ve doğal afetler gibi toplumsal travmalar, toplumsal şiddet veya ailesel felaketler ve evsizlik gibi faktörleri sayabiliriz.

Koruyucu faktörler de kendi içerisinde 3 grupta değerlendirilebilir. Bireysel faktörleri; zekâ, akademik başarı, olumlu veya kolay mizaç, iç kontrol odağı, benlik saygısı ve öz yeterlik, kişisel farkındalık ve kendini kabul, özerklik, yaşam hedeflerinin olması ve gelecek için olumlu beklentiler, etkili problem çözme becerileri, iyimserlik ve umut, sosyal yetkinlik, mizah duygusuna sahip olma ve sağlık olarak ele alabiliriz. Ailesel koruyucu faktörler; destekleyici anne baba ya da bir aile üyesiyle olumlu ilişkiler, çocuğa yönelik olumlu ve gerçekçi beklentilerdir. Çevresel unsurlar; Sosyal çevredeki destekleyici bir yetişkinle olumlu ilişkiler, akran / arkadaş desteği, etkili toplumsal kaynaklar (kaliteli okullar, gençlik merkezleri, gençlik organizasyonları vb.) olarak söylenebilir.

Psikolojik sağlamlığın artırılması konusunda amacımız; risk faktörlerini azaltıp koruyucu faktörleri artırarak önleyici ve koruyucu bir hizmet sunup özellikle çocuk ve ergen ruh sağlığına katkıda bulunmaktır. Peki, bu amaç doğrultusunda neler yapılabilir? Öncelikle olumlu ve güçlü yönlerin keşfedilerek farkındalığın artırılması sağlanabilir. Destekleyici bir sosyal çevrede bulunmaya çalışarak bizi olumsuz etkileyen ortam ve kişilerden uzak durmaya çalışmak da önemli bir unsurdur. Her zaman umudumuzun yaşatılması gerekmektedir, sıkıntıların bir gün mutlaka biteceği fikri sık sık tekrarlanmalıdır. Hepimize iyi gelen, mutsuz ve depresif hissettiğimizde başvurduğumuz çeşitli kaynaklarımız olmalıdır. Örneğin, yeni yaşantılar deneyimlemek, yeni insanlarla tanışıp yeni yerler görmek kısaca rutinin dışına çıkmak iyi bir fikir olabilir. Ayrıca seyahat etmek, kitap okumak ve çeşitli hobiler edinmek hatta ev yaşamında küçük değişimler yapmak da insanların psikolojik iyi oluşlarını arttırmada oldukça etkilidir.

 

 

KAYNAKÇA

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/200204

 Bu yazı 440 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI