Bugun...


Psk.Dan. Ayten ÖZBİLİR

facebook-paylas
ISKARTA
Tarih: 04-03-2020 14:23:00 Güncelleme: 04-03-2020 14:23:00


Iskarta, Neal Shusterman tarafından yazılan 424 sayfalık distopya örneği bir kitaptır. Kitabın yazarı Neal; Skinjacker serisi ve Amerikan Kütüphaneler Birliği “En İyi Kitap”, “İsteksiz Genç Okuyucular İçin En İyi Kitap” ödülleri de dahil olmak üzere 12 ayrı ödüle aday olan Downsiders gibi pek çok roman yazmıştır. 

TDK sözlüğünde ıskarta kelimesi; “Bazı iskambil oyunlarında kullanılması gerekmediğinden bir yana bırakılan kâğıtlar.” ve “Herhangi bir nedenle değerini yitirmiş mal.” anlamına gelmektedir. Bir distopya örneği için kullanılmaya çok uygun bir sözcük olduğunu söyleyebiliriz.  

Kitabımız Can Savaşı olarak nitelendirilen bir olayla başlıyor. Can savaşının konusu ise kürtaj uygulaması. Bir taraf kürtajı savunurken diğer taraf reddediyor. Daha sonra bunlara alternatif bir grup farklı bir fikir ortaya atıyor. Fikirleri, “Yaşam Kanunu” adı verilen anayasal düzenlemelerle hayata geçiyor. Bu kanuna göre kürtaj kesinlikle yasaklanıyor. Ancak ıskartaya çıkarma olayı ortaya çıkıyor. Iskarta kurallarına göre; 13 yaşına kadar çocuklara ıskarta emri uygulanamıyor ancak 13 yaşına geldiğinde eğer toplum kurallarına uymuyorsa ve ailesinin istediği gibi davranmıyorsa ıskarta emri ailesi tarafından imzalanabiliyor. Eğer 18 yaşına kadar hayatta kalmayı başarabilirlerse ıskarta kararı ortadan kalkıyor. Iskartaya çıkarılan bir çocuk ıskartayla ilgilenen Gençlik Polisleri tarafından Hasat Kampına götürülüyor. Hasat Kampında çocukların bedenleri parçalanıyor ve ihtiyacı olan insanlara her bir parçası verilebiliyor. Burada şöyle bir düşünce var: “Bu çocuklar ölmüyor her biri farklı bedenlerde yaşıyor.” Kanserli bir kolon, sağlıklı bir kolonla değiştirilebiliyor; arteritli buruş buruş bir el genç birinin eliyle değiştirilebiliyordu. Yaşam kanunun önemli bir diğer maddesi ise şu: “Eğer bir kadın kimseye görünmeden istemediği bebeğini herhangi bir kapıya bırakırsa o evdeki kişiler o bebeğe bakmakla yasal olarak yükümlüdür.” 

Kitabın 3 ana karakteri var. Bunlar: Connor, Risa ve Lev isimli çocuklar. Connor 16 yaşlarında asi, serseri olarak nitelendirilebilecek bir çocuk. Risa ise ailesi olmadığı için devlet koruması altında bulunan 15 yaşında bir kız çocuğudur ve ekonomik sıkıntı nedeniyle çok başarılı olmayan çocukların ıskartaya çıkarıldığı DevYurt isimli kurumda kalıyor ve son olarak Lev de 13 yaşında bir Öşür. Öşür demek Kutsal Kitap’a göre ailenin onuncu çocuğunun kutsal olarak nitelendirilip dini inanışlarla yetiştirilip ıskartaya çıkarılması uygulamasıdır. Bu üç çocuğun yolu bir şekilde kesişiyor ve hep birlikte 18 yaşına kadar hayatta kalmaya çalışıyorlar.  

Kitap boyunca heyecan dorukta her an yeni bir durumun içerisinde kalıp, ani kararlar vermeleri gerekiyor çünkü geçen her dakika onlar için çok önemli ve en ufak hata hayatlarına mal olacaktır.  

Bir ıskarta Hasat kampında ortalama üç hafta kalabiliyor bu süreyi belirleyen değişkenler; kan grubu ve arz talep ilişkisidir. Kamptaki üç hafta boyunca egzersiz yapıyorlar. Örneğin bir basketbol maçı yapan çocukları izleyen on iki kamera var. Bu kameraların amacı ise düşünüldüğünden çok farklı. Oyuncuların el-göz koordinasyonu ve kas gruplarının gücüne dair bir değerlendirme yapılıyor. Kimin hangi parçası iş görür, ne kadar eder gibi incelemeler yapılıyor. 

Kitabın aslında anlatmak istediği şey bizleri gerçekten ilginç ve acımasız bir dünyanın beklediği. Asıl vurguyu ise mekanik düşünüp insanlıktan uzaklaşan ruhsuz bir neslin yetiştiğine yapıyor. Bir diğer yargı da şu olabilir: “İnsanların kötü olarak nitelendirip toplumdan dışladığı insanların aslında bizden çok da farklı olmadıkları.” Bu yazı 940 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI